piec gazowy

Piec gazowy dwufunkcyjny jest urządzeniem podgrzewającym wodę, która krąży w instalacjach centralnego ogrzewania, jak również wodę, która została doprowadzona do punktów czerpalnych. Warto wiedzieć, że tego typu piece mogą występować z zamkniętą, czy też otwartą komorą spalania. Kondensacyjny piec gazowy dwufunkcyjny ma możliwość odzyskiwania ciepła ze spalin, a tymczasem piec gazowy dwufunkcyjny z zasobnikiem został stworzony nie tylko do podgrzewania, ale również do magazynowania ciepłej wody użytkowej. 

Piec gazowy dwufunkcyjny – zasada działania

Zasada działania urządzenia, jakim jest piec gazowy dwufunkcyjny nie należy do skomplikowanych. Cały proces ogrzewania rozpoczyna się od zapalenia dostarczonego do palnika gazu, przez wytworzoną przez zapłon iskrę. Gaz, który jest spalany oddaje ciepło do wody, która przepływa przez powierzchniowy wymiennik ciepła. Jeżeli dobrze przyjrzymy się temu procesowi, to bez problemu będziemy mogli zauważyć, że efektywność ogrzewania rośnie wraz ze zwiększaniem się powierzchni wymiennika. Dzięki ogromnym płytom, jesteśmy w stanie sprawnie i przede wszystkim błyskawicznie ogrzać wodę, ponieważ ich budowa gwarantuje nam przejęcie zdecydowanie większej ilości ciepła z palącego się gazu. Cały obieg wody w tym systemie zapewnia nam pompa cyrkulacyjna. Biorąc pod uwagę fakt, że pompa uruchamia się wówczas, kiedy iskra pojawia się na zapłonniku, to nie występuje ryzyko, że zagotuje się woda, która wypełnia wymiennik.

Piec gazowy dwufunkcyjny i jego zalety

Piec gazowy dwufunkcyjny ma wiele różnych zalet, ale bez wątpienia tymi najważniejszymi są niewielkie wymiary, jak również stosunkowo niewielkie koszty zakupu, jak również obsługi tego urządzenia. To właśnie niewielkie gabaryty pieca sprawiają, że zajmuje on naprawdę bardzo mało miejsca, ale też z racji tego że jest to piec kondensacyjny, to ma zamkniętą komorę spalania i nie pobiera powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje, a co za tym idzie możemy go zamontować zarówno w łazience, w kuchni, jak również w innym pomieszczeniu i przy tym nie musimy się martwić, że będzie prowadził do wychłodzenia, czy też zakłóci pracę wentylacji. 

Piec gazowy dwufunkcyjny – cena

Jeżeli chodzi o cenę pieca gazowego dwufunkcyjnego, to zależy ona zarówno od wielkości obiektu, który chcemy ogrzać za jego pomocą, jak również od liczby punktów czerpalnych. Urządzenia te, które mają dużą moc, mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jeżeli chcemy ogrzać dom jednorodzinny, to dobrze poradzi sobie piec, który kosztuje w granicach 3-6 tysięcy złotych.