Silikonowe formy do pieczenia w przeróżnych kształtach zdominowały rynek wyrobów cukierniczych. Półki w sklepach i sklepikach zaroiły się od ciast i ciasteczek w kształcie psiej kości, tortów urodzinowych w kształcie jamników, muffinek z nadrukiem łapy i nie tylko. Sami zaczęliśmy je stosować w naszych wypiekach i z przyjemnością zauważyliśmy, że staliśmy się ekspertami w zakresie najlepszego sposobu używania silikonowych form do pieczenia. Dlatego zebraliśmy w tym tekście siedem najważniejszych wskazówek dotyczących pieczenia. Powinny one pomóc, gdy następnym razem będziesz chciał upiec ciasto na urodziny lub przygotować smakołyk dla swojego czworonożnego przyjaciela.
1. Używaj specjalnego sprayu do pieczenia
Na samym początku drobna uwaga. Mimo że silikon jest uważany za materiał nieprzywierający, stwierdziliśmy, że czasem mogą się zdarzyć przypadki, że jednak coś przywrze. Dlatego zanim rozpoczniesz pieczenie jakiekolwiek ciasta, pokrywamy silikonowe formy do pieczenia specjalnym sprayem (kupisz go w każdym sklepie specjalistycznym). Dzięki temu unikniesz nerwów i niepotrzebnej frustracji – teraz silikon rzeczywiście nie będzie się kleił.
2. Umieść silikonowe formy do pieczenia na papierze do pieczenia
Szybko zauważysz, że silikonowe formy do pieczenia są elastyczne. Dzięki temu są łatwe do przechowywania, a później łatwe do wyjęcia ciasta z formy. Niestety – ta zaleta staje się wadą w chwili nalewania ciasta do formy. Jeśli spróbujesz podnieść silikonową formę pełną ciasta, istnieje duża szansa, że rozlejesz ją po stole lub piekarniku. Dlatego zachęcamy do umieszczenia form na blasze wyłożonej papierem przed wlaniem ciasta. Ułatwi to włożenie form do piekarnika, a później – wyjęcie ich po upieczeniu ciasta.
3. Ciemne silikonowe formy do pieczenie potrzebują dodatkowego czasu
Pewnie sama to zauważysz po pewnym czasie, ale wolimy Cię przestrzec już teraz. Podczas pieczenia ciast, ciastek brownie, chleba kukurydzianego lub jakiegokolwiek innego ciemnego ciasta w silikonowych formach do pieczenia, pieczenie trwa zwykle trochę dłużej. Wynika to z faktu, formy do ciasta w ciemnym kolorze potrzebują trochę dodatkowego czasu (ze względu na mniejszą przenikalność cieplną). Sprawdź w instrukcji pieczenia ciasta na pudełku lub zajrzyj do przepisu i do podanego tam czasu dodaj kilka minut.
4. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi stosowanej temperatury
Silikonowe formy do pieczenia są bezpieczne w użyciu w wysokich temperaturach. Dlatego możesz używać silikonowych foremek zarówno w piekarniku, jak i w kuchence mikrofalowej. Pieczemy w temperaturze do 230 stopni i formy do ciasta dobrze się trzymają.
5. Schładzaj formy po zakończeniu pieczenia
Schładzaj gotowe wypieki w silikonowych formach tak, jak chłodzisz ciasto upieczone w metalowym lub szklanym naczyniu. Bardzo ważne jest, aby ułożyć upieczone ciasto na macie chłodzącej. Dzięki temu forma i ciasto w niej zawarte może się schłodzić dookoła. Zwykle potrzebne jest od 30 do 45 minut, aby ciasto upieczone w silikonowej foremce całkowicie ostygło.
6. Odwróć i wypchnij gotowe ciasto
Być może jest to coś, za co gospodynie domowe najbardziej lubią silikonowe formy do pieczenia. Kiedy ciasto jest chłodne, po prostu odwracasz foremkę i ściągasz ją z gotowego ciasta. Możesz to zrobić przy pomocy łopatki do ciasta albo niezbyt ostrego noża. Silikon jest elastyczny, łatwo się wygina i łatwo można go odciągnąć od wypieku. Jeśli posłuchałaś mojej porady i pokryłaś foremkę formę sprayem do pieczenia, żadne ciasto nie powinno pozostać w foremce po odwróceniu jej na lewą stronę.
7. Myj ręcznie lub w górnym koszu zmywarki
Oto kolejna zaleta pieczenia w foremkach – jak każdą inną formę do ciasta, można ją myć w zmywarce. Zawsze umieszczamy nasze formy do ciasta na górnym stojaku, a wychodzą lśniąco czyste. Należy pamiętać, że nigdy nie należy kroić ciasta w silikonowej formie. Chociaż silikon jest wszechstronny, nie jest niezniszczalny. Nożem bardzo łatwo jest go uszkodzić.