rolety

Urządzenie pokoju dziecka może przysporzyć niejednemu z nas kłopotu, zwłaszcza, że potrzeby najmłodszych zmieniają się z roku na rok. Innego rodzaju przestrzeń należy wybrać dla malucha, inną dla nastolatka. Ważnym elementem wystroju w otoczeniu dziecka są rolety oraz zasłony, które warto dobrać tak, aby były pokój najmłodszego członka rodziny był jak najwygodniejszy.

Jak urządzić pokój dziecka?

Każde dziecko jest inne, więc na pytanie, jak urządzić pokój najmłodszego nie ma prostej odpowiedzi. Na pewno w pierwszych latach życia dobra będzie aranżacja neutralna, tak, aby dziecko samo mogło zadecydować, jaki styl chce wprowadzić w swoim pokoju. Warto więc zostawić ściany białe lub jasne i dać dziecku możliwość wyboru, jaki kolor  najchętniej widziałoby w pomieszczaniu. Innym pomysłem jest powieszenie tablic korkowych, do których dorastające dziecko mogłoby przyczepić swoje ulubione plakaty czy innego rodzaju obrazki. Inspiracji jest wiele, ciekawe są między innymi pomysły na aranżację pokoju dziecka na Cafe-mama.pl. Warto pamiętać, że pokój dziecka powinien odzwierciedlać jego osobowość, a także sprawiać, by najmłodszy poczuł się w nim bezpiecznie i komfortowo.

Rolety czy żaluzje do pokoju dziecka?

Pokój dziecka, jeśli położony jest w miejscu, w którym jest bardzo ostre słońce, wymaga specjalnej osłony. Warto o niej pomyśleć również wtedy, gdy pokój sąsiaduje blisko z oknem sąsiadów czy ulicą. Należy pamiętać, że dziecku, zwłaszcza nastolatkowi, należy zapewnić jak najwięcej prywatności  i komfortu. Rolety sprawdzą się przy ostrym świetle. Często wybieraną opcją są rolety rzymskie, które regulują dopływ światła do pokoju. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w wieku szkolnym, gdyż prawidłowe doświetlenie pokoju pomoże dziecku się skoncentrować i zachować dobre zdrowie. Przyciemniając światło pozwalamy natomiast na dobry i zdrowy sen.

Żaluzje również są często stosowaną opcją. Pełnią one bardziej funkcję zapewniania prywatności,  choć regulują również światło. Minusem żaluzji jest to, że czasem trudno jest je wyczyścić, a pomiędzy listwami często osiada się kurz.

Ciekawe zasłony do pokoju dziecka

Oprócz rolet i żaluzji, obowiązkowym elementem uzupełniającym okno w pokoju dziecka są bez wątpienia zasłony. Wymyślono je po to, aby po pierwsze odgrodzić się od wścibskich spojrzeń, a po drugie zapewnić półmrok podczas snu. Dobre zasłony są potrzebne zwłaszcza, jeśli Twoje dziecko jest nerwowe i ma problemy ze snem.

Zasłony dają duże pole do popisu i mogą być świetnym uzupełnieniem pokoju dziecka. Jeśli pomieszczenie będzie urządzone na przykład w stylu glamour, możesz wybrać ciężkie, aksamitne zasłony; w innym przypadku rozejrzyj się wraz z Twoim dzieckiem za materiałem we wzory. Różnorodność nadruków sprawi, że dziecko będzie czuło się w swoim pokoju magicznie – może znajdziecie zasłonę, na której nadrukowane są postacie z ulubionej bajki Twojej córki lub syna?

Cokolwiek wybierzesz, wspólne urządzanie pokoju z dzieckiem może być dla Was obydwu świetną zabawą.