Wielu z nas aranżowanie ogrodu kojarzy się jedynie z dobrem roślin oraz mebli, które będą stanowić idealne miejsce do wypoczynku. Warto jednak zwrócić uwagę na jego pozostałe aspekty – ścieżki, skalniaki oraz inne elementy pozwalające na dodanie przestrzeni przytulnego charakteru, klasy oraz powiewu oryginalności.
Czy samodzielne zbudowanie ścieżki w ogrodzie jest trudne?
Ścieżki w ogrodzie łączą w sobie 2 funkcje – użytkową oraz dekoracyjną. Ich wykonanie nie jest trudne, jednak wymaga posiadania pewnej wiedzy, by były trwałe i praktyczne. Szczegółowo jak wykonać ścieżkę w ogrodzie sprawdzisz tutaj: www.faar.pl, gdzie zebrano informacje dotyczące tego jak ją zaplanować oraz z czego najlepiej wykonać. Zazwyczaj ich budowa to mało czaso- i pracochłonny proces. Systemem ścieżek można połączyć ze sobą poszczególne strefy ogrodu. Aby dodać im szyku, warto zdecydować się na obsadzenie mało rozłożystymi krzewami. Dodatkowo należy pamiętać, o tym, że rośliny płytko zakorzenione mogą deformować trasę, dlatego trzeba wsadzić je w odległości od niej.
Jak zaprojektować i zrobić efektowny skalniak?
Skalniaki są niezwykle ciekawym sposobem na dodanie ogrodowi klasy, a przy tym są tanie i łatwe w utrzymaniu. Głównym celem przyświecającym podczas tworzenia go powinno być silne inspirowanie się dziką przyrodą. Warto zdecydować się nieregularny kształt rabatki, tak aby była jak najbardziej naturalna. Przed jego aranżacją należy zaprojektować ułożenie grup kamieni oraz roślin w przestrzeni, by budowa skalniaka była łatwiejsza oraz szybsza. Dobrym pomysłem jest zaaranżowanie go w przy skarpie lub murku – będzie tam prezentował się najefektowniej. Ulokowanie go na środku ogrodu może sprawić, że będzie wyglądał mało naturalnie. Warto wybrać nasłonecznione miejsce. Rośliny, które zazwyczaj aranżowane są na skalniaku, lubią słońce. Do najpopularniejszych należą:
- barwinek pospolity,
- floks szydlasty,
- goryczka bezłodygowa,
- janowiec skrzydlaty,
- klarkia wdzięczna,
- kostrzewa popielata,
- miłek letni,
- narcyz cyklamenowaty,
- rdest pokrewny,
- rozchodnik,
- szarotka alpejska,
- ubiorek okółkowy,
- ukwap dwupienny,
- wilczomlecz mirtowaty,
- żagwin ogrodowy.
Warto pamiętać, by kamienie stanowiły maksymalnie 50% skalniaka, resztę powinny wypełnić rośliny, by nie uzyskać efektu kopca głazów. Warto zdecydować się na jeden lub 2 rodzaje spośród wymienionych: bazalty, dolomity, granity, piaskowce lub wapienie. Lepiej sprawdzą się elementy o ostrych krawędziach lub potłuczone. Gładkie otoczaki nie będą pasować do klimatu skalniaka.
Pozostałe sposoby na urozmaicenie ogrodu
Ścieżki oraz skalniaki to nie jedyne z pomysłów na uatrakcyjnienie przestrzeni w ogrodzie. Bardzo dobrym pomysłem jest ustawienie w nim donic z siatkami dla roślin pnących. Można zasadzić w nich np. wiciokrzew, glicynię, clematis, rdestówkę albo cytrynowiec chiński i zaaranżować je w pobliżu strefy wypoczynku. Dobrym rozwiązaniem jest także udekorowanie ogrodu: posągami, rzeźbami bądź głazami. Ponadto w okolicy strefy wypoczynkowej warto postawić grill lub palenisko do organizowania ogniska. Są one nie tylko użyteczne, ale niezwykle stylowe. Wszystkie osoby, które kochają szum wody, powinny znaleźć w swoim ogrodzie miejsce na oczko wodne z fontanną bądź strumyk z uroczym mostkiem. Doda to przestrzeni luksusowego charakteru. Ciekawym rozwiązaniem są także murki, na których można ustawić donice z kwiatami. Warto, aby w ogrodzie przy domu zamieszkałym przez małe dzieci znalazły się elementy do zabawy – domki, huśtawki czy zjeżdżalnie. Szeroka oferta tego typu wyposażenia sprawi, że będzie można z łatwością dopasować je do ogrodu w każdym stylu.