pompa do studni głębinowej

Czasy używania wiadra i liny do czerpania wody ze studni już dawno minęły. Technologia pomp położyła kres tej prymitywnej metodzie. Dzisiaj nawet w najpłytszej studni zwykle zanurzona jest pompa do studni głębinowej, dzięki której woda pojawia się po naciśnięciu guzika, lub odkręceniu kurka. Wykorzystując siłę odśrodkową, pompa studzienna wystrzeliwuje wodę z podziemnego zbiornika do Twojego domu. A jeśli dopiero przymierzasz się do wykopania studni lub masz studnię, w której jeszcze nie zainstalowałeś pompy, to z tego artykułu dowiesz się, jakie rodzaje pomp do studni są dostępne i jak wybierać między nimi.

Na szczęście wybór odpowiedniej pompy do studni jest łatwy i zależy głównie od wielkości studni i oczekiwanej wydajności. Możesz mieć wątpliwości dotyczące wyboru, jeśli instalujesz nową, bo zwykle domy, które już podłączone są do studni, mają już istniejącą pompę studniową i w razie potrzeby wystarczy ją wymienić na taką samą. Jedną z najczęściej powtarzających się skarg właścicieli domów na swoje pompy jest niskie lub niepożądane ciśnienie wody. Jeśli jednak połączysz system pompy studni z pompą wspomagającą, możesz łatwo i szybko zwiększyć ciśnienie wody we wszystkich urządzeniach w domu, niezależnie od typu używanej pompy studni.

Jaka pompa do studni głębinowej będzie najlepsza

Najważniejszym parametrem, którym charakteryzuje się pompa do studni głębinowej, jest jej wydajność mierzona w litrach na minutę. Ponieważ pobierasz wodę z podziemnej studni, pompa musi być wystarczająco mocna, aby czerpać odpowiednią ilość wody, aby utrzymać stałe ciśnienie i przepływ wody w każdym urządzeniu wodnym w twoim domu.

Pompa do studni głębinowej – ekonomiczna

Pompy do płytkich studni najczęściej stosuje się w sytuacjach, w których studnia ma głębokość mniejszą niż 7 metrów i działają jako pompy do studni naziemnych. Ten rodzaj pompy nie jest zatapialny i jest umieszczony na zewnątrz studni w obudowie studni.

Cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest zabezpieczenie przed przeciążeniem, które zapobiega przepaleniu się silnika. Najlepszym systemom pomp do płytkich studni towarzyszy zbiornik lub wzmacniacz zwiększający moc, który zapewnia stałe ciśnienie wody w domu. Jeśli wielkość pompy stanowi ograniczenie ze względu na obudowę studni, wybierz pompę ze wspomaganiem, ponieważ zajmie ona mniej miejsca.

Pompa do studni głębinowej – wydajna

Pompy do studni głębinowych mogą być używane w studniach o głębokości do nawet 100 metrów pod ziemią. W przeciwieństwie do pomp do płytkich studni, pompy do studni głębinowych są zanurzone w studni. Biorąc pod uwagę, że pompy te mogą znajdować się kilkadziesiąt metrów pod ziemią, model 3-przewodowy ułatwia konserwację. Dzieje się tak, ponieważ elementy sterujące rozrusznika znajdują się nad ziemią i są podłączone do pompy. Model 2-przewodowy jest łatwiejszy do zainstalowania, ale jeśli pompa ulegnie awarii, należy ją podnieść do poziomu gruntu, aby ją naprawić.

Pompa do studni głębinowej – jak ją zalać?

Nawet najlepsza pompa do studni głębinowej musi być zalana, aby prawidłowo pracowała w Twojej studni. Zalewanie pompy studziennej oznacza po prostu usunięcie powietrza z pompy wodnej przed jej użyciem, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym pracą pompy „na sucho”. Pompy zatapialne wymagają zalewania tylko za pierwszym razem, ponieważ po instalacji pracują całkowicie pod wodą.

Pompy niezanurzalne czasami będą wymagały zalania po przerwie w dostawie prądu lub innych problemach, które mogą spowodować „utratę zalania”, co może się zdarzać sporadycznie, ale nie jest trudne do naprawienia. Ponowne zalanie pompy często wymaga tylko wiadra, kilku narzędzi i trochę czasu.

Dziś wielu właścicieli domów posiada nowoczesną pompę w swojej studni, nawet o tym nie wiedząc. Chociaż ich zastosowania są bardzo różne, pompy studni i pompy wodne są zalewane w podobny sposób.

Odnosząc się do pompy studniowej, mamy na myśli każdą pompę, która dostarcza wodę do domu. Nie ma znaczenia, czy woda jest pobierana ze studni, cysterny lub innego zbiornika wodnego. Równie dobrze może to być pompa do płytkiej studni, przemienna pompa strumieniowa lub pompa głębinowa (zanurzalna).

Jak zalać pompę studni – krok po kroku

1 – Wyłącz pompę i odłącz ją od gniazdek elektrycznych.

2 – Sprawdź pompę i złącza pod kątem uszkodzeń lub pęknięć.

3 – Zlokalizuj i wyjmij korek zalewania, który zwykle znajduje się na głowicy pompy.

4 – Otwórz zawory spustowe, aby zapobiec wzrostowi ciśnienia.

5 – Wyczyść wąż bezołowiowy, przepuszczając przez niego wodę. Wąż jest najczęstszym i często najłatwiejszym sposobem ponownego zalania pompy, jednak można również użyć dużej butelki lub wiadra. Dopóki masz wystarczającą ilość wody, aby całkowicie napełnić obudowę pompy, powinno działać dobrze.

6 – Użyj węża, aby napełnić obudowę pompy wodą, aż wypłynie z korka zalewania i zaworów nadmiarowych. Następnie wymień korek zalewowy. Źródło wody, którego używasz do napełniania obudowy, musi być dopasowane do zastosowania pompy studni.

7 – Podłącz ponownie pompę i przeprowadź normalny cykl pracy. Jeśli uruchamia się i zatrzymuje normalnie, zamknij zawory nadmiarowe.

8 – Powtórz proces w razie potrzeby.