Podgrzewacze do wody

Masz w swoim domu choć mały basen lub planujesz go zbudować? Niezwykle ważnym akcesorium może okazać się grzałka basenowa. W poniższym artykule znajdziecie informacje, jak działa wspomniana grzałka oraz czym się kierować, aby wybrać jak najlepszy model.

Jak działa grzałka basenowa?

Grzałka basenowa to urządzenie z bardzo prostą konstrukcją. Budową przypomina wymiennik ciepła, tyle że zamiast wężownicy w podgrzewaczu jest element grzejny. Grzałka zasilana jest prądem elektrycznym i zamienia go na energię cieplną. Działa bardzo podobnie do starych grzałek turystycznych, które służyły do podgrzewania wody. Oczywiście te basenowe są bardziej skomplikowane, ale zasada działania jest bardzo podobna.

Przykładowe podgrzewacze mogą znaleźć Państwo na stronie: klubben.pl/baseny-prywatne/technika-basenowa/ogrzewanie-wody/podgrzewacze

Ceny grzałek zaczynają się od około 1 500 złotych.

Grzałka basenowa posiada w opisie takie elementy jak:

  • Moc
  • Minimalny przepływ wody
  • Maksymalny przepływ wody
  • Przyłącze
  • Maksymalne ciśnienie
  • Kompatybilność z basenami
  • Waga

W części modeli występuje adnotacja, że warto, aby zainstalować sprzęt z elektrolizą soli producent rekomenduje element grzewczy powlekany tytanem (model TITANIUM).

Grzałka basenowa sprawdzi się w momencie, gdy posiadamy instalację fotowoltaiczną i nadwyżkę energii. Dobry pomysł to podpięcie grzałki do tej instalacji. Dodatkowe źródła ogrzewania sprawdzi się zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach, tak aby zapewnić komfortową temperaturę. 

Niektóre modele to niewielki koszt urządzenia. Przykładami są grzałki do basenu intex i bestway. Można śmiało stwierdzić, że basen ogrodowy z podgrzewaczem wody to wręcz standard. Dotyczy to nawet najtańszych basenów np. rozporowych lub stelażowych.

Jak wybrać najlepszy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Podgrzewacz wody do basenu na prąd jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. To stosunkowo tanie rozwiązanie, ale jego eksploatacja to droższa opcja. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakie aspekty i parametry patrzeć przed zakupem?

Grzałka do basenu jest bardzo popularnym oraz skutecznym rozwiązaniem. Aby grzałka właściwie działała, należy odpowiednio dobrać moc sprzętu. Producenci praktycznie zawsze ją podają. Modele są również oferowane w różnych wariantach mocy. Najbardziej popularną wśród marek grzałek jest Pahlen. Warto pamiętać, że ze względu na duży koszt eksploatacji, grzałka do basenu używana jest najczęściej w małych basenach oraz w wannach w SPA. Do używania niektórych basenów potrzebny jest prąd trójfazowy. W takich przypadkach konieczne jest zasilanie o napięciu 380 V. Mniejsze urządzenia produkuje się zwykle w wersji na 230 V.   

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest materiał, z którego wykonano daną grzałkę basenową. W przypadku, gdy dany basen posiada takie udogodnienie jak elektroliza soli, powinna być ona zbudowana z tytanu, albo stali kwasoodpornej. Takie materiały do stosowania są najbardziej trwałe i korzystne w takich warunkach. Największa zaleta to z pewnością fakt, że urządzenia nie korodują. W przypadku, gdy stosuje się w basenach chlorowaną wodę, metodą uzdatniania jest „zwykła” stal.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli grzałek basenowych, które posiadają w pełni rozbudowane funkcje regulacyjne. Dzięki temu część z nich ma pokrętło regulacyjne do temperatury wody. W przypadku bardziej skomplikowanych modeli występować może taki element jak wyświetlacz, który pokazuje temperaturę aktualną i zadaną oraz czas pracy.  

Czy słyszeliście kiedyś o rozwiązaniu, jakim jest grzałka basenowa?