woda w basenie

Eksploatacja basenu wiąże się z koniecznością zadbania o odpowiednie parametry wody kąpielowej. Na jej jakość niekorzystnie wpływa bardzo wiele czynników zewnętrznych, które w konsekwencji prowadzą do powstawania zanieczyszczeń, obniżenia klarowności i rozwoju bakterii. Aby przez cały sezon utrzymać krystalicznie czystą o wodę w basenie, należy przeprowadzać odpowiednie czynności pielęgnacyjne. W tym celu należy zastosować specjalnie opracowane środki do basenu.

Dezynfekcja wody w basenie

Dezynfekcja to proces, który zapobiega rozwojowi mikroorganizmów w wodzie basenowej. Uzdatnianie ma więc kluczowy wpływ na zwalczanie bakterii, grzybów i glonów. Najlepsze produkty dezynfekujące to tabletki chlor do basenu, które występują w różnych gramaturach. Taka chemia basenowa powinna być dozowana za pomocą specjalnych skimmerów. Zamiast zawierającej chlor do basenu tabletki, można też zastosować specjalny płyn. Aby uzyskać optymalną ochronę wody, należy kontrolować współczynnik dezynfekcji przynajmniej dwa razy w tygodniu. Tabletka chloru do basenu działa bakteriobójczo, dzięki czemu sprzyja utrzymywaniu higieny. Jej zastosowanie niweluje też działanie żelaza i miedzi, nadając nadaje wodzie przejrzystości i delikatnie błękitnej barwy. Aby utrzymać właściwy poziom tego pierwiastka, warto stosować stabilizowany chlor w tabletkach do basenu. W przypadku skłonności do alergii można wykorzystać aktywny tlen, ponieważ jest łagodniejszy dla skóry. Takie rozwiązanie polecane jest też osobom, które nie tolerują zapachu zawierającej chlor tabletki do basenu.

Zabezpieczenie wody basenowej przed glonami

Do pojawienia się glonów w wodzie kąpielowej dochodzi często wówczas, gdy basen nie jest prawidłowo dezynfekowany. Latem do zbiornika wpada wiele liści i pyłków, co prowadzi do przekwitania wody oraz zmiany jej koloru na zielony. Na ściankach i dnie basenu może natomiast pojawić się nieestetyczny, trudny do usunięcia osad. Glony często występują podczas ciepłej i burzowej pogody, zwłaszcza gdy akwen jest intensywnie użytkowany. Sposobem na ich wyeliminowanie jest odpowiednia chemia basenowa, a konkretnie antyglon do basenu. Podobnie jak chlor do basenu w tabletkach, tego rodzaju środek należy stosować prewencyjnie i zapobiegawczo. Jeżeli konieczne jest zaaplikowanie preparatu już po pojawieniu się glonów, powinno się zastosować dawkę uderzeniową. Tak samo jak chlor do basenu w płynie czy tabletkach, antyglon znaleźć można w sklepie.

woda basenowa

Utrzymanie prawidłowego poziomu pH wody basenowej

Stan wody w basenie w dużym stopniu zależy od poziomu pH, który powinien być regularnie kontrolowany. Współczynnik ten określa zasadowość i kwasowość roztworów związków chemicznych, a jego skala mieści się w przedziale od 0 do 14. Dla ludzkiej skóry najbezpieczniejsze i najlepsze będzie pH wody w basenie na poziomie od 7 do 7,4. Do spadku tego parametru dochodzi pod wpływem opadów deszczu, natomiast jego wzrost następuje na skutek wysokich temperatur. Woda o zbyt niskim pH ma kwaśny odczyn, który może prowadzić do korodowania metalowych części basenu oraz uszkodzeń instalacji filtrujących, hydraulicznych czy drabinek. Wysokie pH wody basenowej oznacza natomiast odczyn zasadowy, co może obniżać skuteczność środków dezynfekujących. Pomocna ponownie może się okazać specjalistyczna chemia do basenu, czyli preparaty o działaniu podnoszącym lub obniżającym pH wody.

Koagulacja wody

Koagulacja to etap, w którym również wykorzystywana jest odpowiednia chemia do basenów – koagulanty. Ich zastosowanie jest możliwe jedynie w przypadku obecności filtra piaskowego, a nie kartuszowego. Koagulanty łączą się z drobnymi zanieczyszczeniami wody, które nie są widoczne gołym okiem i łatwo przedostają się przez filtr. Taka chemia do basenu ogrodowego pozwala na ich wytrącenie i zatrzymanie w filtrze, a tym samym niweluje efekt mętnienia i nieestetycznej zmiany koloru. Ich zastosowanie pozwala na uzyskanie krystalicznie czystej wody kąpielowej, która cieszy oko i zachęca do korzystania ze zbiornika.