pelargonia

Pelargonie to bardzo efektowne rośliny, które mają niewielkie wymagania jeżeli chodzi o uprawę. Nie dziwi więc, że w Polsce cieszą się one ogromną popularnością. Różne odmiany pelargonii możemy spotkać zarówno w ogrodach, jak i na balkonach. Co warto wiedzieć przed posadzeniem tej rośliny? Jak wybrać najlepsze nasiona pelargonii?

Pelargonie – co trzeba o nich wiedzieć?

Pelargonie to bardzo dekoracyjne byliny lub półkrzewy, które wchodzą w skład rodziny bodziszkowatych. Są one blisko spokrewnione z iglicą, bodziszkiem i monsonią. Warto zdawać sobie sprawę, że pod nazwą pelargonia kryje się aż 283 gatunki roślin (większość z nich wywodzi się z Afryki). Obecnie jako rośliny ozdobne uprawia się je na całym świecie. Niektóre gatunki pelargonii w sprzyjających warunkach osiągają do 300 centymetrów wysokości (te występujące w polskich uprawach są jednak znacznie niższe). Pelargonie posiadają naprzemianległe liście, które charakteryzują się intensywnym zapachem wynikającym z wysokiej zawartości olejków eterycznych. Rośliny te uprawiane są dla bardzo dekoracyjnych kwiatostanów, które mogą przybierać różne barwy. Spotkamy pelargonie różowe, czerwone, białe, fioletowe, żółte, a nawet zielonkawe. Okres kwitnienia pelargonii rozpoczyna się w maju i trwa do pierwszych przymrozków. Należy podkreślić, że wszystkie uprawiane ozdobne pelargonie są mieszańcami. Olejki eteryczne występujące w tych roślinach znajdują zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym. Niektóre gatunki pelargonii są w stanie odstraszać komary, dlatego warto jest posadzić je na balkonie lub w pobliżu altany, w której często przebywamy.

Jak wygląda uprawa pelargonii w polskich warunkach?

W Polsce dużą popularnością cieszą się: pelargonia wielokwiatowa, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pasiasta i pelargonia pachnąca.

Dla pelargonii dobrze jest zarezerwować stanowisko słoneczne (w takim miejscu będą one kwitły najobficiej), choć rośliny te są w stanie poradzić sobie także w półcieniu. Ważne jest też, żeby miejsce to było osłonięte od silnych wiatrów (pędy pelargonii są bardzo kruche).

Nasiona pelargonii należy sadzić w podłożu przepuszczalnym i zasobnym w składniki odżywcze. Pamiętajmy, że pelargonie ze względu na swój rozbudowany system korzeniowy powinny być sadzone w dużych pojemnikach (można je również posadzić w ogrodzie). Ważne jest, żeby nasiona sadzić w większych odstępach, gdyż rośliny te będą się intensywnie rozrastać.

Pelargonie sadzi się do pojemników wczesną wiosną. Można je przesadzić do ogrodu lub wystawić na balkon dopiero w momencie, gdy ryzyko wystąpienia przymrozków będzie już minimalne.

Jakich zabiegów potrzebują pelargonie?

Pelargonie potrzebują regularnego podlewania, usuwania przekwitłych kwiatostanów, spulchniania gleby, a także nawożenia (do tego celu wykorzystuje się zazwyczaj specjalne nawozy przeznaczone dla roślin kwitnących).

Pamiętajmy, że pelargonie trzeba chronić przed takimi chorobami jak szara pleśń, bakteryjna zaraza pelargonii, rdza pelargonii, wirus żółtej plamistości pelargonii czy fytoftoroza.

Jak wybrać pełnowartościowe nasiona tej rośliny?

Pelargonie można posadzić z sadzonek (są dostępne w większości sklepów ogrodniczych) lub z nasion. Jeżeli wybierzemy tę drugą możliwość, pamiętajmy, żeby kupować tylko nasiona pelargonii z oferty renomowanych producentów. Nigdy nie kupujmy nasion na wagę (nawet wówczas, gdy są dostępne w atrakcyjnych promocjach) ani nasion, co do których pochodzenia nie mamy pewności.