Narzędzia akumulatorowe do ogrodu

Prace w ogrodzie to nie tylko sposób na podkreślenie piękna swojej posesji, lecz także świetne hobby pozwalające odstresować się po codziennych trudach życia. Na praktycznie każdej działce znajdzie się coś do zrobienia, a zakres zadań potrafi być zaskakująco szeroki. Aby ułatwić sobie ich realizację warto mieć pod ręką 5 najpotrzebniejszych przyrządów – najlepiej, jeśli będą to narzędzia akumulatorowe do ogrodu. Zwiększą one swobodę pracy, a także pozwolą całkowicie pozbyć się plączących pod nogami przewodów.

Kosiarka akumulatorowa

Bez dwóch zdań trawnik jest wizytówką każdego domu. Jego równo ścięte źdźbła podkreślą architekturę budynku oraz nadadzą obejściu schludnego wyglądu. To właśnie dlatego warto o niego zadbać i regularnie przycinać przy pomocy kosiarki.

Jednak używając tradycyjnych kosiarek elektrycznych zasilanych sieciowo lub urządzeń spalinowych, realizacja tego zadania może zająć zaskakująco dużo czasu. Wynika to głównie z konieczności rozciągania dziesiątek metrów przedłużaczy lub przygotowania specjalnej mieszanki benzyny zmieszanej z olejem. A co gdyby można było po prostu wyjąć urządzenie ze schowka i zacząć nim od razu kosić?

Nic prostszego, wystarczy tylko zakupić dobrą kosiarkę akumulatorową! Łączy ona w sobie zalety urządzeń z napędem benzynowym oraz sprzętów zasilanych sieciowo. Dzięki temu zapewnia pełną swobodę pracy bez ograniczających ruchy kabli. Urządzenie to cechuje się także niskim poziomem hałasu oraz całkowitym brakiem emisji szkodliwych dla zdrowia spalin.

Jedną z najbardziej popularnych kosiarek akumulatorowych marki Makita jest DLM382Z, wyposażona w ostrze tnące o szerokości roboczej wynoszącej 38 cm. W połączeniu z pojemnym koszem na ściętą trawę oraz możliwością płynnej regulacji cięcia źdźbeł w zakresie od 20 do 75 mm pozwoli to precyzyjnie wypielęgnować nawet najbardziej zarośnięty trawnik.

Makita DLM382Z kosiarka akumulatorowa

Podkaszarka akumulatorowa

Wszędzie tam, gdzie nie zmieści się kosiarka, warto użyć podkaszarki akumulatorowej. Narzędzie to dzięki wyposażeniu w głowice tnącą z żyłką (z tworzywa sztucznego) pozwala na dotarcie do nawet najmniejszych zakamarków. Umożliwia to niezwykle precyzyjne docinanie źdźbeł trawy wokół ścian budynku, altanek, fontann oraz innych elementów dekoracyjnych.

Podkaszarka akumulatorowa sprawdzi się też podczas docinania trawy wokół ścieżek, zapewniając możliwość wyraźnego odseparowania powierzchni murawy od chodnika. Sprzęt ten będzie też niezastąpiony podczas skracania źdźbeł otaczających płot oraz elementów systemu ogrodzenia.

Wiele osób profesjonalnie zajmujących się pielęgnacją ogrodu, szczególnie poleca podkaszarkę Makita DUR181Z. Do jej zasilania wykorzystywana jest pojedyncza bateria 18V, stosowana w większości elektronarzędzi japońskiego producenta. Szerokość cięcia podkaszarki akumulatorowej wynosi 26 cm, a jej głowica może być prowadzona pod kątem, umożliwiając tym samym cięcie trawy po krawężnikach.

Podkaszarka Makita

Czasami jednak trzeba sięgnąć po znacznie większą podkaszarkę akumulatorową. W szczególności dotyczy to prac na działkach o dużej powierzchni oraz konieczności karczowania chwastów porastających rowy melioracyjne.

Dmuchawa akumulatorowa

Resztki trawy, spadających liści oraz drobnych gałązek bywają bardzo kłopotliwe do usunięcia, ponieważ w naturalny sposób zazębiają się one o źdźbła trawy, tym samym utrudniając sprzątnięcie ich przy pomocy grabi.

Istnieje jednak narzędzie, które może pomóc zachować murawę w nienagannej czystości, a jest nim dmuchawa do liści Makita DUB361Z. Jej wysokoobrotowy silnik elektryczny napędza specjalnie ukształtowaną turbinę, która zasysa powietrze, a następnie wydmuchuje je ogromną prędkością przez wąską dyszę. Generowane w ten sposób wysokie ciśnienie odrywa od źdźbeł trawy odpady ogrodowe pozwalając w łatwy sposób zagarniać je na łatwe do sprzątnięcia kupki.

Akumulatorowa dmuchawa ogrodowa Makita DUB361Z przyda się również w zimę, pozwalając bardzo szybko odśnieżyć ze śnieżnego puchu wszystkie chodniki, ścieżki, podjazdy do garażów, a nawet karoserię samochodów. Zastosowany w niej bezszczotkowy silnik elektryczny jest zaskakująco cichy, dzięki czemu nie zakłóca miru domowego i nie doskwiera sąsiadom.

Niezwykle ciekawym sprzętem jest także dmuchawa akumulatorowa 2w1 z funkcją odkurzacza, taka jak popularna dmuchawa Makita DUB363ZV. W ciągu zaledwie kilku minut urządzenie to może zostać zmienione w podręczny odkurzacz, który zamiast rozdmuchiwać liście będzie wciągać je do zintegrowanego worka wykonanego z tworzywa sztucznego. Zebrane w ten sposób liście są dodatkowo rozdrabniane, co zmniejsza ich objętość, a także ułatwia wykorzystywanie ich do produkcji kompostu.

Dmuchawa do liści Makita

Akumulatorowa myjka ciśnieniowa

Myjka ciśnieniowa to niezwykle przydatny sprzęt, który dosłownie musi znaleźć się na wyposażeniu każdego domu jednorodzinnego. Przy jej pomocy można z łatwością umyć samochód, wyczyścić elewacje budynku, a nawet przywrócić dawny blask kostce brukowej wyłożonej na terenie posesji.

Czasami jednak chciałoby móc się skorzystać z zalet oferowanych przez myjkę ciśnieniową w miejscach pozbawionych dostępu zarówno do prądu, jak również instalacji wodnej. Taką potrzebę odczuwają przede wszystkim osoby aktywnie spędzające swój czas. W szczególności dotyczy to miłośników offroadu, a także ekstremalnego kolarstwa górskiego. Zarówno samochody 4X4, jak i rowery MTB po skończonej zabawie są zazwyczaj kompletnie zachlapane błotem, które powinno od razu zostać zmyte z ich powierzchni.

Myjka ciśnieniowa Makita

Zadanie to idealnie wypełni akumulatorowa myjka ciśnieniowa Makita DHW080ZK. Urządzenie to zasilane jest dwiema bateriami 18V, a także posiada zintegrowany zbiornik na wodę o pojemności 50l. W połączeniu z wydajnym silnikiem elektrycznym o mocy odpowiadającej 800 W, pozwala to wygenerować strumień wody o ciśnieniu roboczym dochodzącym do 8 MPa. Akumulatorowa myjka ciśnieniowa Makita DHW080ZK może pracować przez ponad 30 minut, pozwalając dokładnie umyć nawet kilka pojazdów terenowych.

Piła łańcuchowa zasilana akumulatorowo

Cięcie drewna na opał, prace budowlane oraz dekarskie, a także skracanie zbyt długich gałęzi drzew to tylko nieliczne z zadań, do których warto zaprzęgnąć piłę łańcuchową. Jednak również i w tym przypadku polecamy wybór wariantu akumulatorowego. Jego wydajny bezszczotkowy silnik prądu stałego będzie w stanie z łatwością dorównać urządzeniom napędzanym poprzez motor spalinowy.

Piła łańcuchowa Makita

Akumulatorowa piła łańcuchowa Makita DUC302Z jest znacznie prostsza w obsłudze, ponieważ nie wymaga przyrządzania specjalnej mieszanki benzyny oraz oleju. Co więcej, aby ją uruchomić nie trzeba ciągnięcia za specjalny szarpak, co z pewnością docenią osoby o nieco słabszych stawach. Zamiast tego, wystarczy tylko zwolnić blokadę bezpieczeństwa i wcisnąć przycisk spustu, a silnik urządzenia w oka mgnieniu zacznie pracować. W efekcie możliwe jest niemal natychmiastowe rozpędzenie łańcucha do jego pełnej prędkości roboczej.

W porównaniu do wariantu spalinowego pilarka łańcuchowa o zasilaniu akumulatorowym jest także znacznie cichsza, tym samym praktycznie eliminując konieczność korzystania z niewygodnych ochronników słuchu.

Materiał Partnera Domitech