Montaż rekuperacji

Montaż rekuperacji jako energooszczędnej alternatywy dla powszechnie spotykanej wentylacji jest coraz popularniejszym rozwiązaniem, po które sięga całkiem spora część nowych inwestorów. Głównym założeniem wymiany wentylacji na rekuperację są oczywiście względy finansowe oraz poprawa jakości warunków mieszkalnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się czym jest rekuperacja i jakie daje korzyści, to ten artykuł może pomóc w podjęciu decyzji o jej montażu.

Rekuperacja

Rekuperacja to nic innego jak wentylacja mechaniczna, która wymusza wymianę zużytego powietrza na świeże w sposób całkowicie kontrolowany, dzięki czemu jest możliwe odzyskanie części energii, a co za tym idzie obniżenie kosztów ogrzewania pomieszczeń zimą i chłodzenia latem.
Dom, mieszkanie czy pomieszczenie biurowe wymaga nieustannej wymiany powietrza na świeże. W przypadku tradycyjnej wentylacji odbywa się to z wykorzystaniem kanałów wentylacyjnych, uchylenia okna lub drzwi. Tu jednak dochodzi do dużych strat energii, ponieważ zużyte powietrze ulega zastąpieniu przez świeże i chłodniejsze powietrze z zewnątrz. Rolą rekuperacji jest w tym przypadku wymiana zużytego powietrza z częściowym odzyskaniem energii cieplnej podczas całego procesu wentylacji. To wszystko jest możliwe dzięki odpowiednio zaprojektowanym kanałom wentylacyjnym oraz dobrze skonfigurowanym rekuperatorze, w którym dochodzi do samej wymiany powietrza z odzyskiem energii.

Montaż rekuperacji Szczecin

Montaż rekuperacji wymaga przede wszystkim przygotowania samego projektu instalacji, który pozwoli nam zoptymalizować wielkość instalacji oraz rodzaj rekuperatora. Odpowiedni projekt rekuperacji jest tu kluczowym elementem, który daje możliwość w pełni wykorzystać potencjał nowej instalacji. Tu szczególną uwagę należy zwrócić na to, w jaki sposób są instalowane kanały wentylacyjne, ponieważ odpowiednio położona instalacja pozwoli nam uzyskać zakładane parametry w każdym pomieszczeniu, bez względu na jego wielkość czy odległość od rekuperatora.

Serwis rekuperacji

Serwis rekuperacji jest bardzo ważny i powinien się odbywać w odstępach czasu, które zaleca producent lub firma instalująca rekuperację. System rekuperacji to sieć kanałów wentylacyjnych oraz rekuperator, w którym znajdują się filtry. Systematyczna wymiana filtrów i monitorowanie czystości kanałów wentylacyjnych pozwala przede wszystkim cieszyć się świeżym i wolnym od zanieczyszczeń powietrzem. Dlatego przy montażu rekuperacji powinniśmy ustalić przyszłe terminy serwisu czy wymiany filtrów w samym rekuperatorze. Regularną wymianę filtrów z pewnością docenią osoby z alergią w okresie wiosennym.

Z czego składa się rekuperacja

Instalacja rekuperacji składa się głównie z czerpni, wyrzutni, centrali wentylacyjnej, kanałów wentylacyjnych, anemostatów, skrzynek rozprężnych i akcesoriów montażowych. Czerpnia to pierwszy element, który służy do pobierania świeżego powietrza z zewnątrz i jest on zamontowany na ścianie zewnętrznej. Natomiast kolejny element, jakim jest wyrzutnia, służy do usuwania zużytego powietrza na zewnątrz budynku. Trzecim elementem rekuperacji jest centrala wentylacyjna wraz z rekuperatorem, który pozwala na odzyskanie części energii w trakcie wymiany powietrza. Z centrali wentylacyjnej są wyprowadzane kanały wentylacyjne, które pozwalają na doprowadzanie świeżego i odprowadzanie zużytego powietrza ze wszystkich pomieszczeń, do których zostały doprowadzone. Ostatnim elementem instalacji są anemostaty, które pozwalają sterować ilością nawiewanego i wywiewanego powietrza.

Twój-Instalator – firma do montażu rekuperacji w Szczecinie

Firma Twój-Instalator to fachowcy w dziedzinie montażu i serwisu rekuperacji od czołowych producentów jak Nibe czy Buderus. Decydując się na montaż rekuperacji z instalatorami Twój-Instalator możemy liczyć nie tylko na montaż, ale również na profesjonalne doradztwo w zakresie doboru elementów, jak i samego projektu instalacji. Dużą zaletą firmy Twój-Instalator jest również możliwość zakupu rekuperatora oraz wszystkich niezbędnych elementów instalacji w sklepie internetowym www.twoj-instalator.pl, gdzie w stałym asortymencie jest kilkadziesiąt rekuperatorów takich marek jak Brink, Buderus, Nibe czy Wanas. Dodatkowo w tym samym sklepie online możemy zaopatrzyć się o wszystkie niezbędne elementy eksploatacyjne jak filtry do rekuperatora czy filtry stożkowe.