rekuperacja

Montaż rekuperacji nie powinien stanowić większego problemu, dla każdego, kto choć w małym stopniu zna się na podstawowych zagadnieniach budowlanych. Jeśli lubimy wyzwania i myśl o samodzielnym montażu instalacji w domu, nas nie przeraża, powinniśmy sobie z tym poradzić. Natomiast, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, których pominięcie mogłoby skutkować wadliwym działaniem systemu.

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja jest procesem polegającym na odzyskaniu energii z powietrza zanieczyszczonego, za pomocą specjalnego urządzenia nazywanego rekuperatorem. Wentylacja mechaniczna, z funkcją odzyskiwania ciepła, dostarcza świeże, przefiltrowane powietrze z zewnątrz budynku i jednocześnie usuwa zużyte powietrze z dużą zawartością dwutlenku węgla, z wnętrza budynku. Taka wymiana możliwa jest przez cały czas, bez względu na porę roku. Wykorzystanie działań rekuperacji, może mieć miejsce we wszystkich pomieszczeniach w budynku.

Rekuperacja – zalety

Rekuperacja, tak jak wszystkie inne rozwiązania, posiada swoje wady i zalety. Do najważniejszych korzyści z niej płynących, należą:

– Wymiana powierza zużytego na świeże

– Filtracja powietrza napływającego

– Zaoszczędzenie na kosztach ogrzewania

– Możliwość kontroli przepływu powietrza

– Brak przeciągów

– Możliwość zamontowania gruntowego wymiennika ciepła

– Oszczędność w kosztach inwestycji systemu grzewczego

Jak działa rekuperacja?

Wielu inwestorów nie jest do końca uświadomionych, jak ważną role odgrywa prawidłowa wentylacja budynku, czyli tzw. rekuperacja. Konsekwencje jej braku i bardzo niska efektywność tradycyjnej wentylacji, może mieć istotny wpływ na komfort użytkowania danego budynku. Budując szczelny dom, to tak naprawdę, jakby zbudować stale zakręcony termos. Trzyszybowe okna, porządna warstwa ocieplenia, energooszczędne fundamenty, to wszystko ma znaczenie dla prawidłowej rekuperacji.

Rekuperacja – usługi fachowca, czy samodzielny montaż?

Aby podjąć się samodzielnego montażu, trzeba mieć podstawową wiedzę na temat działania rekuperacji. Zaoszczędzenie na koszcie usług specjalisty w sytuacji, gdy zabraknie niezbędnych elementów, może nie być aż tak atrakcyjne w momencie, gdy będzie trzeba nanosić poprawki, do już istniejącej instalacji. Kompleksowy montaż rekuperacji zawsze jest lepszym rozwiązaniem od własnych prób. Ponadto dokonanie wyceny przez doświadczonego eksperta, jest bardziej realne niż samodzielne przewidywanie kosztów inwestycji, które mogą okazać się niezbyt zbieżne z rzeczywistością. Dodatkowo ilość nerwów, jakie będzie trzeba ponieść, przy rozwiązywaniu nieprzewidzianych problemów, może nas wiele kosztować. Dlatego rekomenduje się skorzystanie z fachowych usług.