projektowanie przestrzeni do grillowania

Piękne letnie popołudnia sprawiają, że coraz więcej czasu spędzasz na świeżym powietrzu. Jednak poza wypoczynkiem w ulubionym hamaku i wielogodzinnym opalaniu, z pewnością cenisz sobie spędzanie czasu z najbliższymi. W końcu, czy istnieje coś lepszego niż grill w gronie znajomych? Aby ułatwić Ci czerpanie przyjemności z każdego spotkania, poniżej podpowiadamy, jak najlepiej zaprojektować przestrzeń do przyjmowania gości.

Wybierz odpowiednie urządzenie

W przypadku zakupu grilla, wybór nie należy do najprostszych. Na rynku znajdziesz setki najróżniejszych modeli, które kuszą nie tylko funkcjonalnością i designem, ale też atrakcyjną ceną. Ostateczny wybór należy podjąć przede wszystkim z uwzględnieniem własnych preferencji.

Nowoczesność kontra tradycja

Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszą się przede wszystkim kultowe już grille gazowe Landmann. To doskonały wybór dla osób, które cenią sobie spotkania w dużym gronie oraz dysponują dość dużą przestrzenią. Natomiast fani nieco bardziej tradycyjnych rozwiązań, z pewnością pokochają funkcjonalność, która wyróżnia grill kulisty. Tego typu urządzenie będzie prezentowało się świetnie w ogrodach zaprojektowanych w nieco bardziej tradycyjnym stylu. Na modele węglowe najczęściej decydują się osoby, które uwielbiają sam rytuał związany z grillowaniem. Doglądanie potraw, kontrolowanie temperatury i niepowtarzalny aromat – bez tego się nie obędzie!

Wybór miejsca

Jeśli już wiesz, jakie urządzenie sprawdzi się w Twoim przypadku najlepiej, przejdź do projektowania przestrzeni. Przede wszystkim rozpocznij od wyboru miejsca. Pamiętaj, że w przypadku urządzeń, takich jak na przykład grill ogrodowy betonowy, musisz wybierać rozważnie, ponieważ późniejsza zmiana nie będzie już możliwa.

Jeśli wiesz, że Ty i Twoi najbliżsi będziecie często korzystać ze strefy relaksu, pomyśl o stworzeniu całej zabudowy. Funkcjonalna altanka bądź zadaszenie skutecznie uchroni przez ostrym słońcem. Gdy będziesz ustawiać poszczególne meble, weź pod uwagę ich położenie względem słońca. Unikaj ułożenia, które sprawi, że w południe ostre promienie będą razić Twoich gości. Jeśli nie jest to możliwe, pomyśl nad inwestycją w rolety. Zabudowanie pewnej wydzielonej przestrzeni pozwoli też na biesiadowanie podczas deszczu i na całoroczne przechowywanie wyposażenia. Pamiętaj, aby zachować wszelkie standardy bezpieczeństwa!

Grill w centrum uwagi

Podstawą każdego grillowania jest przede wszystkim samo urządzenie. Dlatego też należy dobrze przemyśleć jego lokalizację. Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujesz, pamiętaj, by trzymać go z dala od drzew i innych łatwopalnych przedmiotów. W przypadku grilla węglowego weź również pod uwagę sytuację sąsiadów – postaraj się ustawić grill w taki sposób, by dym nie przedostawał się na ich posesję.