drzewka ozdobne

Drzewka ozdobne pozwalają stworzyć ogród, który będzie wyglądał wyjątkowo i ekskluzywnie. Jednocześnie mogą służyć jako naturalne ogrodzenie. Jakie drzewka najlepiej nadają się do ogrodów?

Drzewa iglaste

Rośliny ozdobne iglaste, służą do dekoracji ogrodu, ale również jako żywopłot. Wszystkie wyróżniają się łatwością w codziennej pielęgnacji, nie wymagają specjalnej troski. Mogą rosnąć w każdej glebie. Takie drzewa ozdobne to na przykład jałowiec. Te rośliny, z wyjątkiem niektórych gatunków, uwielbiają miejsca oświetlone, przepuszczalną, lekko wilgotną glebę. Sadzone są w skalniakach, wysokich klombach. Jałowiec chiński rośnie średnio na wysokość od 1 do 2 metrów, kolor igieł jest zielony z odcieniami brązowo-żółtymi.

Z kolei świerk kanadyjski Picea Glauca Conica, rośnie powoli, 4 cm rocznie, dlatego zaliczany jest do roślin karłowatych. Ma kształt stożka, igły są miękkie, jasnozielone. Wysokość dorosłego świerka wynosi 4 metry. Świerk Nidiformis to roślina przypominająca gniazdo, o wysokości 1,3 m, średnicy do 2,5 m. Igły mają bogaty jasnozielony kolor. Świerk Little Jam rośnie zaledwie 2 cm w ciągu roku, a jego pędy tworzą koronę przypominającą kulę.

Żywotnik niskorosnący jest bardzo popularnym wyborem, jeśli chodzi o drzewka ozdobne. Mają spektakularny wygląd, nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Pozwalają tworzyć szykowne kompozycje. Bardzo popularna jest też Thuja Danica. Jej korona jest kulista, wysokość dorosłej rośliny nie przekracza 60 cm, sadzi się w kompozycji grupowej lub pojedynczo.

Liściaste drzewka ozdobne

Jednym z najpopularniejszych gatunków jest dereń barwny. Obejmuje ponad 30 odmian krzewów. Istnieją zarówno miniaturowe, do 50 cm wysokości, jak i wysokie drzewa.

Berberys Thunberg to elegancki krzew, cały pokryty szmaragdowozielonymi, czerwonawymi liśćmi z żółtą obwódką. Do sadzenia nadają się słoneczne obszary. Praktycznie nie ma potrzeby podlewania tej rośliny. Zimozielony ostrokrzew mahoniowy dorasta do 2 metrów. Kwitnie jasnożółtymi kwiatami, istnieją odmiany, które kwitną również jesienią. Wydaje jadalne owoce.

Snowflower Virginia to zaś oryginalne, niesamowicie piękne drzewo. Rośnie do 2 metrów. Drzewo ma niesamowite kwiatostany, do 27 cm długości, kwiaty wydzielają niesamowity aromat.

Krzew drzewiasty Caragana, osiąga dorosłą roślinę 4-6 m wysokości. Znany przez wielu jako akacja żółta. Często jest sadzona na działce jako żywopłot. Roślina jest mrozoodporna, kwitnie pachnącymi kwiatami o bogatym żółtym kolorze w czerwcu-lipcu.