otwornice do gresu

Gres jest bardzo trwałym i twardy materiałem, który do przewiercenia się przez niego wymaga odpowiedniej precyzji i siły. Musimy posiadać do tego również odpowiednie narzędzia, które użyją wystarczająco dużej siły jednocześnie pozostawiając gres w nienaruszonym stanie. Najlepiej do tego materiału sprawdzają się diamentowe otwornice do gresu, które są bardzo precyzyjne i delikatne, ale jednocześnie ostre i mocne. W gresie możemy również wiercić na dwa sposoby – suchy i mokry.

Otwornice do gresu – wiercimy na sucho

Diamentowe otwornice do gresu to idealne rozwiązanie do tego typu mocnych materiałów, przez które trudno się przewiercić innym sposobem. Jeżeli zamierzamy wiercić na sucho warto użyć diamentowej koronki. Podczas wiercenia na sucho bardzo ciężko jest stworzyć precyzyjny, kształtny i równy otwór. Takie wiercenie musi również odbywać się na wysokich obrotach i z dużą prędkością, ponieważ przy większych prędkościach pracy wiertło jest dużo bardziej precyzyjne.

Jednym z alternatywnych rozwiązań, sprawdzającym się szczególnie przy średniej wielkości otworach jest wiertło wielozadaniowe, które można uznać za uniwersalne. Praca przy jego pomocy wymaga nieco więcej czasu i siły, aby uzyskać zadowalający efekt i przebić się przez gres.

Wiercenie w gresie na sucho to proces bardzo czysty, który nie pozostawia zbyt wielu śladów do usunięcia. Warto jednak zabezpieczyć swoje drogi oddechowe przed pyłem, który bez dodatku wody może bardzo dokuczać i przeszkadzać w pracy. Otwory są również mniej atrakcyjne pod względem estetycznym, a sprzęt jest bardziej narażony na uszkodzenia i eksploatację niż podczas wiercenia na mokro.

Otwornice do gresu przy wierceniu na mokro

Najlepsze otwornice do gresu przy wierceniu na mokro to koronki oraz wiertła diamentowe. Są najczęściej wykorzystywane w tego typu pracach i najbardziej niezawodne. Sprawdzą się również wiertła diamentowe olejowane, których głównym atutem jest zawartość oleju, choć nie są one przeznaczone bezpośrednio do pracy z dodatkiem wody. Olej, który jest dodatkiem do wiertła nie tylko pozwala zawiązać pył unoszący się podczas wiercenia, ale także chłodzi końcówkę, która nagrzewa się podczas pracy na wysokich obrotach. Sprawia to, że taka otwornica może pracować dłużej i efektywniej.

Wiele wierteł olejowych można uzupełnić, kiedy zawartość oleju spadnie. Po zakończonym wierceniu wystarczy przetrzeć materiał, na którym pracowaliśmy. Otwory wykonane takim sprzętem są bardzo precyzyjne, a praca jest dużo bardziej czysta niż ta wykonywana na sucho. Aby cały proces wiercenia na mokro był udany musimy pamiętać o regularnym nawilżaniu miejsca, w którym wiercimy wodą. Najlepiej wówczas pracować na zewnątrz, ponieważ praca ta wymaga częstego użycia wody.

Na co uważać dobierając otwornice do gresu?

Wybór odpowiedniego sprzętu jakim są dopasowane do materiału otwornice do gresu to nie lada wyzwanie. Musi on być odpowiednio precyzyjny, ale również trwały i dostosowany do konkretnego rodzaju pracy. Należy również uważać, aby nie porysować płytki wiertłem i dokładnie sprawdzać jak powstaje otwór. Robiony na mokro będzie dużo bardziej precyzyjny i równy niż podczas wiercenie na sucho.

Beton i gres to bardzo twarde materiały, które wymagają odpowiedniego sprzętu. Najlepsze i najtrwalsze są wiertła diamentowe, które są również bardzo precyzyjne. Pracując w gresie trzeba również dobrać odpowiednie obroty osprzętu. Jest to bardzo mocny materiał, który przy zbyt dużych obrotach może uszkodzić wiertło, a nawet cały większy sprzęt. Zbyt duże natomiast mogą doprowadzić do przegrzania sprzętu, co jeszcze bardziej utrudni wykonanie zadania, ponieważ będzie wymagało jego naprawy lub narazi nas na koszty zakupu nowego.

A co w przypadku, gdy wywiercony przez nas otwór nie spełnia naszych oczekiwań lub ma nieodpowiednie wymiary? Do poszerzania wywierconych otworów używa się specjalnie do tego przeznaczonych frezów diamentowych, które z odpowiednią precyzją powiększa otwór.