deweloperka

Nie ulega wątpliwości, że odpowiednie zabezpieczenie fundamentów przed wilgotnością stanowi szczególnie ważny krok w budowie. Jeszcze do niedawna do tego wykorzystywana była papa, czy też lepik, które zawsze powinny być nakładane przez wykwalifikowanych fachowców. Teraz uważa się, że zdecydowanie najlepsze w użyciu materiały do izolacji fundamentów stanowią folie fundamentowe, które obecnie znajdziemy w wielu różnych wariantach. Zanim izolacja zostania wykonana, to trzeba dokładnie sprawdzić warunki gruntowe, w jakich dom ma zostać wybudowany.

Folie fundamentowe płaskie 

Tego typu folie są produkowane z polichlorku winylu, czy też z polietyleny, a do tego stanowią zdecydowanie najczęściej wybierany rodzaj folii izolacyjnych w wypadku budynków jednorodzinnych. Jeżeli chodzi o standardowe warunki gruntowo – wodne, to tutaj bez problemu mogą być wykorzystywane folie, które zrobione zostały z obu rodzajów materiałów. W porównaniu do popularnych pap na lepiku, folie fundamentowe płaskie wyróżniają się zdecydowanie większą elastycznością oraz odpornością na uszkodzenia, co pozwoli zagwarantować ciągłość izolacji tam, gdzie materiał został zagięty. To spowoduje, że izolacja fundamentów będzie skuteczna i wytrzymała. 

Folie fundamentowe wzmocnione

Te właśnie folie fundamentowe są produkowane z tych samych materiałów co folie standardowe, jednakże wyróżnia je to, że mają one dodatkowe wzmocnienie, które stanowi folia kauczukowo – asfaltowa. To właśnie ta budowa sprawia, że folia jest gęstsza, a co za tym idzie zapewnia zdecydowanie lepsze warunki ochrony przed wilgocią. Jednakże, zaleca się wykorzystywanie tego typu folii jedynie wówczas, kiedy warunki gruntowe są bardzo złe. Taka sytuacja ma miejsca na przykład wówczas, kiedy fundamenty zostały posadowione w gruntach organicznych, które charakteryzują się dużą agresywnością chemiczne. Folie fundamentowe wzmocnione, ponadto z powodzeniem mogą być wykorzystywane miejscowo, w połączeniu z foliami zwykłymi, w miejscach zgięć, czy też na odcinkach, które są szczególnie narażone na działanie wody gruntowej.

Folie fundamentowe ‒ jak je stosować?

Folie fundamentowe izolacyjne są zdecydowanie prostsze w użyciu niż lepik, czy też papa. Obecnie na rynku materiałów budowlanych znajdziemy również folie, które mają specjalne pasy samoprzylepne, które można nakładać bez wykorzystania specjalnej nagrzewnicy do spajania połączeń. Izolacja z folii może być zrobiona zarówno na betonie, jak również na murze, który jest zrobiony z elementów drobnowymiarowych, takich jak cegły czy bloczki o wygładzonej powierzchni.