pieczarka

Pieczarki to najpopularniejsze na świecie grzyby hodowlane. Choć można je spotkać dziko rosnące, a nawet hodować samodzielnie w piwnicy, pomieszczeniu gospodarczym, czy na balkonie, to większość konsumentów pieczarek kupuje je w sklepach. Zanim jednak trafią na sklepowe półki, muszą wyrosnąć, a ma to miejsce w pieczarkarniach, czyli firmach zajmujących się uprawą pieczarek na masową skalę.

Hodowla pieczarek – co warto wiedzieć?

Uprawa pieczarek na skalę przemysłową znacznie różni się od domowej hodowli tych grzybów na własne potrzeby. Właściciele pieczarkarni twierdzą, że sam proces nie jest skomplikowany, jednak wymaga zachowania określonych parametrów, takich jak odpowiednia temperatura, czy wilgotność powietrza. Ogromne znaczenia ma tutaj odpowiednie podłoże, które hodowcy pieczarek zazwyczaj kupują od firm zajmujących się jego produkcją. Zakup odpowiedniego podłoża może znacznie przyśpieszyć proces uprawy, a tym samym zwiększyć zyski. Firmy oferujące podłoże do uprawy pieczarek wraz z jego transportem (www.kania.net.pl) często też udzielają cennych rad dotyczących hodowli tych grzybów oraz proponują ciekawe rozwiązania technologiczne.

Jak transportować podłoże do uprawy pieczarek?

Podłoże do uprawy pieczarek nie może w czasie transportu stracić swoich właściwości, dlatego też należy je przewozić z zachowaniem specjalnych warunków. Niezbędna jest tu kontrola temperatury oraz spełnienie wszelkich wymogów sanitarnych. Specjalne samochody wykorzystywane do przewozu podłoża do pieczarek posiadają podgrzewane spalinami podłogi oraz izolację podłogi i burt wykonaną z wełny mineralnej. Górę ładunku natomiast chroni plandeka.

Polska liderem produkcji pieczarek w Europie

Można powiedzieć, że Polska stała się pieczarkową potęgą, gdyż nasz kraj jest nie tylko największym producentem tych grzybów w Europie, ale również ma status światowego lidera. Co ciekawe nie przekłada się to na krajowe spożycie, które jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Wzrost eksportu pieczarek do krajów UE notowany jest odkąd Polska stała się jednym z krajów Wspólnoty. Sukces ten polscy producenci pieczarek zawdzięczają zarówno konkurencyjnym cenom, jak i wysokiej jakości. Dużym atutem jest to, że w naszym kraju większość pieczarek zbierana jest ręcznie. Największym konsumentem polskich pieczarek w Europie są Brytyjczycy.

Pieczarki – grzyby z niezwykle długą historią

Jako pierwsi pieczarki zaczęli uprawiać Chińczycy już kilka tysięcy lat przed naszą erą, jednak minęło bardzo dużo czasu, zanim grzyb ten zdobył szersze uznanie. Pierwsze hodowle w Europie powstały dopiero w XVI wieku we Francji. Pieczarki były wtedy uznawane za towar luksusowy, a ich cena była bardzo wysoka. Z czasem grzyby te stawały się coraz bardziej powszechnym produktem spożywczym. Kilkanaście lat temu uważano je za pozbawione wartości odżywczych, dopiero od niedawna naukowcy zaczęli się im na nowo przyglądać, dzięki czemu wiadomo już, że jest to cenne źródło wielu składników odżywczych i witamin.