Każdy chce, by w jego ogrodzie było najpiękniej jak to możliwe. Dlatego też dbamy o to, by znalazły się w nim piękne kwiaty, krzewy i drzewa, najlepsze meble ogrodowe, a także ciekawe elementy rekreacyjne dla dzieci i dorosłych. By jednak docenić urok tych elementów również wieczorem, przestrzeń należy dopełnić stosując lampki ozdobne zewnętrzne. To dzięki nim dokładnie widzisz każdy przedmiot oraz możemy z niego bezpiecznie korzystać. Które lampy wybrać? Sprawa nie jest łatwa. By ją nieco uprościć w poniższym artykule przedstawiamy kilka rodzajów oświetlenia ogrodowego w formie poradnika.
Lampy ogrodowe ozdobne – pomocne w rozjaśnieniu stołu
Nie ma nic lepszego niż letnie imprezy w ogrodzie. Grill? A może zwykłe garden party w gronie znajomych? Bez względu na to, którą opcję wybierzesz przestrzeń, przy której będziesz siedzieć, trzeba odpowiednio oświetlić. A jeśli jest to źródło światła, które pełni jakieś dodatkowe funkcje – tym bardziej warto w nie zainwestować.
Zacznijmy od stołowej lampki RL Jamaica. Oprócz tego, że jest ona bardzo efektywnym modelem LED świecącym na różne kolory, to jest jeszcze profesjonalnym coolerem do alkoholi. Włączasz lampkę, wkładasz do jej wnętrza kostki lodu i ulubiony napitek. Do tego, gdy połączysz lampkę z telefonem będzie ona służyła za głośnik bluetooth. Czy coś jeszcze jest potrzebne do spędzenia idealnego upalnego wieczoru?
Druga propozycja wygląda zupełnie inaczej. Ma ona formę radosnego, zielonego liska marki Polux, o wysokości około 15 cm. W miejscu jego oczu zostały zamontowane dwa źródła światła przypominające małe żarówki. W rzeczywistości są to jednak zintegrowane moduły LED o żywotności do 10 000 godzin pracy ciągłej. Warto podkreślić, że ta dekoracyjna lampa ogrodowa świeci zimnym, białym światłem (barwa 6 500K).
Ten punkt zestawienia zamykamy kaktusem ledowym Lucide Cactus. Jest on ładowany za pośrednictwem kabla USB, co znacznie ułatwia proces wzmacniania jego baterii. W produkt wbudowany jest ściemniacz, co pozwala na łatwe dopasowanie intensywności światła do tego, co akurat robimy. Model ma 33 cm wysokości, więc należy do tych nieco wyższych.
Ozdobne lampy ogrodowe w formie latarni
Nie ma chyba nic bardziej ponadczasowego w aranżacji ogrodu niż latarnie. Mimo, że przez lata wykorzystywane w nich źródła światła ewoluowały, to główne cechy charakterystyczne pozostały niemal niezmienne. Te produkty sprawdzą się zarówno w klasycznych terenach zielonych, jak i w przestrzeniach nowoczesnych, urządzonych nieco odważniej.
Pierwsze tego typu oświetlenie zewnętrzne, które chcemy Wam zaproponować nosi nazwę Nowodvorski TAY I 5293. To wisząca, sufitowa latarenka o łącznej wysokości 85 cm. Będzie idealnie prezentowała się w altanie, czy w wyższym tarasie. Obudowa oświetlenia wykonana jest z aluminium malowanego na kolor czarny antracyt.
Gdy jednak zależy Ci na ściennym źródle światła, warto postawić na lampy ogrodowe dekoracyjne w formie kinkietów Globo Atlanta 3125. Są one dość spore (18,5 x 37 cm), więc po włożeniu odpowiednio mocnej żarówki E27 (do 60 W) za pomocą jednego produktu mocno oświetlisz całą przestrzeń. Konstrukcja lampki i w tym wypadku została wykonana z aluminium pomalowanego na czarny kolor.
Dopełnieniem aranżacji świetlnej terenu zielonego w stylu klasycznym będą latarenki słupki Maytoni OXFORD S101-60-31-B. Są to dość niskie lampki ozdobne, których wysokość od ziemi to około 58,4 cm. Czarny metal wykończony jest tu w macie i posiada efekt delikatnego przetarcia. Wszystkie powyższe artykuły mają klasę szczelności minimum IP44, co pozwala na bezpieczne używanie ich poza wnętrzami budynków.
Kupujemy lampy ogrodowe wysokie – poradnik
Wysokie latarnie ogrodowe to rodzaj oświetlenia, który sprawdzi się w bardzo wielu punktach przestrzeni zewnętrznej. Bardzo często są one umiejscawiane przy ścieżkach prowadzących do domu czy altany. Równie chętnie podświetlamy nimi płoty czy wyjątkowe rośliny. Ale i to nie koniec. Wysoka lampa zewnętrzna świetnie rozjaśni basen i oczko wodne, pergolę czy nawet okolicę garażu. Pamiętaj jednak, że teren zewnętrzny ma swoje określone wymagania co do oświetlenia. I nie chodzi tu tylko o design, ale także o bezpieczeństwo urządzeń i osób w ich okolicy przebywających.
Jaka klasę szczelności ma mieć lampa ogrodowa?
Zanim w ogóle zaczniemy szczegółowo przeglądać ofertę omawianych artykułów sprawdźmy, który z nich posiada odpowiednio wysoką klasę szczelności. Najlepiej, jeśli będzie to klasa IP 54 lub wyższa. Tylko bowiem wtedy latarnia będzie odporna na pyły oraz odpowiednio zabezpieczona przed przenikaniem ciał stałych większych niż jeden milimetr. Co więcej, taka zewnętrzna oprawa będzie posiadała zabezpieczenie przed tryskaniem wody spadającej z dowolnego kierunku. Słowem: deszcz, wiatr czy zanieczyszczenia nie sprawią, że nasz wymarzony model przestanie niespodziewanie działać.
Lampa ogrodowa – jakie zasilanie?
Zwłaszcza do mniejszych terenów zielonych zaleca się to, by stosować produkty zasilane niskonapięciowo – 12 volt lub 24 volty. Dzięki transformatorowi podłącza się je do tradycyjnej sieci elektrycznej z napięciem 230 volt. Obniżone napięcie jest bowiem dedykowane wszędzie tam, gdzie jest mokro bądź bardzo wilgotno, a więc występuje ekstremalne bądź zwiększone zagrożenie porażenia prądem. Jeśli jednak posiadasz naprawdę duży teren (na przykład parking), konieczne będzie wybranie produktów o napięciu 230 volt i dużej mocy. Poradź się tu elektryka co do tego, jak zabezpieczyć taką instalację.
Zupełnie inną sprawą są lampy solarne. One zupełnie nie potrzebują podłączenia do sieci elektrycznej, gdyż za ich zasilanie odpowiada specjalny panel słoneczny i akumulator przechowujący energię pobraną ze światła. Jest to rozwiązanie tanie i bardzo praktyczne, które znajdziesz w autoryzowanym sklepie https://ardant.pl/…/kinkiety-na-zewnatrz/solarne-k/ – zapewnia sporo ciekawych produktów od firm Nordlux, Steinel czy Paulmann. Jednak takie oświetlenie zazwyczaj będzie świecić nieco słabiej niż to podłączone do sieci. Należy przeliczyć koszty zakupu lamp w stosunku do prowadzenia instalacji elektrycznej w ogrodzie.
Jakie żarówki powinny mieć lampy w ogrodzie?
Jeśli chodzi o najczęstsze wybory klientów, najczęściej wybierane są żarówki ledowe. Mogą być to zintegrowane moduły LED, wbudowane na stałe w lampę, jak i wymienne źródła światła. Oba rozwiązania charakteryzują się równie wysoką energooszczędnością i trwałością. Z tą jednak różnicą, że stawiając na żarówki otrzymamy możliwość ich modyfikacji – wkręcenia słabszych czy mocniejszych lub tych posiadających inną moc.
Inne rozwiązanie, jeśli chodzi o źródło światła w ogrodzie to żarówki halogenowe. Zapewniają bardzo jasne, mocne światło. Jednak w porównaniu z ledami dużo bardziej się nagrzewają i mają mniejszą trwałość. W związku z tym wybierane są przede wszystkim do punktowego oświetlenia najważniejszych miejsc: bram, schodów czy wejścia do domu. Tam bowiem potrzebujesz dużego rozjaśnienia, a jednocześnie światło nie ma potrzeby świecić przez wiele godzin.
Czujniki ruchu i zmierzchu
Lampy zewnętrzne muszą mieć czujniki! Zdecydowanie najpopularniejsze są tu dwa rozwiązania: czujnik zmierzchowy oraz czujnik ruchu. Jaka jest zasada ich pracy? Lampy solarne mające czujnik dzień-noc automatycznie uruchomią się wtedy, gdy wbudowany czujnik wykryje zachód słońca, czyli po prostu zmniejszenie natężenia naturalnego światła.
Dodatkowo lampy ogrodowe są także zintegrowane z czujnikami ruchu. Są one ważne zwłaszcza wtedy, gdy planujesz rozjaśnić wejście do budynku czy ścieżkę. W tych miejscach bowiem światło nie musi się palić w trybie ciągłym, potrzebne jest jedynie wtedy, gdy w okolicy znajdzie się domownik lub goście. Dzięki detektorowi ruchu zaoszczędzisz sobie konieczności szukania włącznika na ścianie, a kolejne oszczędności wyjdą na rachunkach za prąd.