gołąb

Gołębie to ptaki pojawiające się powszechnie w przestrzeniach miejskich. Potrafią być prawdziwymi szkodnikami – to one są „sprawcami” zabrudzonych parapetów, dachów i balkonów. Jak zabezpieczyć swój dom lub mieszkanie przed gołębiami?

Jakie sposoby na gołębie są zgodne z prawem?

Nie wszystkie metody radzenia sobie z gołębiami są legalne. Dla przykładu, nie można usuwać i przenosić gniazd. Dopuszcza się natomiast wszystkie metody zapobiegające siadaniu ptaków na balkonach czy parapetach. Mowa tu przede wszystkim o siatkach czy kolcach, a także preparatach chemicznych drażniących węch gołębi.

Kolce na gołębie

Kolce na gołębie montuje się zwykle na całej długości barierki, parapetu czy wystających elementów dachów, na których siadają ptaki. Trzeba jednak pamiętać, że pręty nie mogą być ostro zakończone, ponieważ stanowiłyby zagrożenie dla gołębi. Wystarczą proste druty, najlepiej zaokrąglone na końcach. Na rynku znaleźć można specjalne produkty tego typu, które montuje się bardzo łatwo.

Kolce na gołębie potrafią pełnić swoją funkcję przez nawet kilkadziesiąt lat. Tworzy się je bowiem z materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych, jak wilgoć, zmienne temperatury czy promieniowanie UV – mówi specjalista z firmy Symar oferującej siatki na wymiar i kolce na gołębie.

Siatka na gołębie

Skutecznym sposobem na odstraszenie gołębi jest także zamontowanie specjalnej siatki na tarasie czy balkonie. Sprawdzi się ona także w sytuacji, gdy masz koty i chcesz dodatkowo zabezpieczyć je przed wypadnięciem. Siatki na gołębie są wykonywane z wytrzymałego polietylenu, odpornego na rozrywanie. Zwykle do ich stworzenia wykorzystuje się bardzo cienkie linki, które są praktycznie niewidoczne. 

W przypadku siatek na gołębie trzeba jednak pamiętać o wewnętrznych zasadach danej wspólnoty mieszkaniowej. Zdarza się, że w niektórych budynkach nie jest dopuszczone ingerowanie w elewację poprzez montaż takich elementów.

Jak skutecznie odstraszyć gołębie domowymi sposobami?

Niektóre osoby decydują się na zastosowanie starych, sprawdzonych sposobów na gołębie. Może być to rozwiązanie tymczasowe, zanim na balkonie czy tarasie zostaną zamontowane kolce czy siatki. Mowa tu przede wszystkim o wiszących elementach, które błyszczą i szeleszczą. Najczęściej tworzy się odstraszacze z płyt CD, reklamówek czy nawet sprężyn. Nie wyglądają one zbyt estetycznie, ale są doraźnym rozwiązaniem dostępnym dla niemal każdego właściciela domu lub mieszkania.

Preparaty odstraszające gołębie

Na rynku znaleźć można także specjalne preparaty odstraszające gołębie. Zwykle są one dostępne w formie butelek z atomizerem, które pozwalają na łatwe rozpylenie na całym balkonie czy parapecie. Warto wybierać produkty naturalne, bez substancji szkodzących ptakom, środowisku i domownikom.

Zapachy odstraszające gołębie

Gołębie czują zapachy, a niektóre z nich są dla nich bardzo nieprzyjemne. To właśnie dlatego sposobem na poradzenie sobie z ptakami mogą być automatyczne odświeżacze powietrza, a nawet specjalne kulki naftalinowe, które wystarczy rozrzucić na balkonie czy parapecie. Takich rozwiązań nie poleca się jednak w sytuacji, gdy w danym domu mieszkają zwierzęta. Mogłyby one bowiem zatruć się kulkami zapachowymi.