Jak dbać o ogród wiosną?

Wczesna wiosna w przydomowym ogrodzie to czas, w którym musimy wykonać bardzo wiele ważnych prac. Dzięki nim w późniejszych miesiącach nasz teren zielony będzie zachwycał na każdy możliwy sposób. By jednak tak było musimy szczegółowo wiedzieć o tym, jak zadbać o ogród wiosną. Dla tych, którzy jeszcze nie do końca pewnie czują się w takich działaniach, przedstawiamy listę aktywności o których nie można zapomnieć

Podpowiadamy jak przygotować ogród na wiosnę

Kiedy dokładnie powinna się zacząć nasza wiosenna pielęgnacja ogrodów Łódź? Nie ma tu jednej daty. Pierwsze skrzypce gra bowiem pogoda. Musimy poczekać aż będzie ona na tyle stabilna, że temperatury nie będą spadały poniżej zera stopni. Wtedy zaczynamy grabić pozostałe po zimie liście i uschnięte łodygi roślin co pozwoli na lepszy wzrost młodym pędom. Oczywiście nie możemy zapomnieć także o pozbyciu się chwastów, przekopaniu gleby i spulchnieniu jej w okolicach pozostawionych na zimę roślin.

Naturalnie przygotowanie ogrodu na wiosnę wymaga także pozbycia się warstw okładzinowych którymi roślinność zabezpieczyliśmy na czas mrozów. Dajmy gałązkom i korzeniom na nowo oddychać, cieszyć się ciepłymi promieniami słońca. Agrowłókniny, słomiane maty, grube warstwy kory – żegnajcie!

Kolejna obowiązkowa rzecz z listy: co robić wiosną w ogrodzie, to przycinanie drzew i krzewów. Staramy się je prześwietlić w najbardziej zagęszczonych miejscach tak, by do całej rośliny mogło dobrze docierać wiosenne słońce. Jeżeli zauważymy jakieś połamane elementy – ich też się pozbywamy. W trakcie cięć przyglądamy się całej roślinie sprawdzając dodatkowo czy nie ma na niej szkodników. Jeśli tak – określamy jakie to szkodniki i do nich dopasowujemy to, jakie opryski na wiosnę w ogrodzie zastosujemy. Istotne jest to, że niektóre z oprysków należy zrobić jeszcze przed początkiem pełnego rozkwitu krzewów i drzew, nie czekajmy więc z tym zbyt długo.

To, co się robi wiosną w ogrodzie również, to dbanie o cały trawnik. Dokładnie go wygrabiamy pozbywając się pozimowych pozostałości. Napowietrzamy też teren wykonując zabieg aeracji, wałujemy darń i dosiewamy trawę tam, gdzie widzimy że ona obumarła. Naturalnie także zarówno trawnik, jak i pozostałą roślinność, musimy zazwyczaj zasilić nawozem. Jaki nawóz do ogrodu na wiosnę zastosujemy zależy oczywiście od roślin które posiadamy oraz od tego, czego dokładnie brakuje w naszej glebie. Zwłaszcza często polecane są wiosenne nawozy azotowe które mają wspomóc szybki wzrost posiadanej przez nas roślinności. Ale oczywiście możliwości jest o wiele więcej.