Podczas wykańczania ścian zwykle skupiamy się na efekcie końcowym. Całkiem słusznie. Osiągnięcie idealnej i prezentującej się znakomicie powierzchni nie byłoby jednak możliwe bez odpowiedniego przygotowania. W jakich sytuacjach warto zastosować farbę podkładową. Jak to zrobić? Przeczytasz o tym poniżej.
Farba podkładowa w procesie malowania
Proces malowania pomieszczeń jest naprawdę prosty i wiele osób, także tych, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w pracach budowlanych czy wykończeniowych, decyduje się zająć tym samodzielnie. Coraz częściej nie ograniczamy się przy tym do klasycznych farb, które pozwalają jedynie na pokrycie ścian kolorem, ale wybieramy zdecydowanie mniej banalne farby dekoracyjne lub specjalne masy, które nadają powierzchniom niespotykany charakter.
Ich wykonanie, wbrew pozorom, również nie musi być trudne. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania powierzchni. W tym celu należy skorzystać z farby podkładowej. To specjalny środek, który pozwala uzyskać jeszcze lepszy efekt wizualny, ale również zapewnić wysoką przyczepność i po prostu ułatwić sobie dalszą pracę.
Korzyści wynikające z zastosowania podkładu przed główną warstwą farby
Dobra farba podkładowa ma jedno podstawowe zadanie: przygotować powierzchnię do naniesienia docelowej farby w taki sposób, aby uzyskać najwyższą trwałość i najlepsze walory estetyczne. Przede wszystkim pozwala więc zmniejszyć i wyrównać chłonność ścian. To niezwykle ważne, ponieważ potencjalne różnice w barwie mogłyby znaleźć przełożenie na ostateczny wygląd powierzchni. Znakomicie sprawdzi się również, jeśli chcesz przemalować ściany z ciemniejszego na jaśniejszy kolor. Dostępna na tej stronie: https://fguardi.com.pl/lateksowa_farba_podkladowa_akwamaryna,pid-389 farba podkładowa Francesco Guardi pełni szczególną funkcję. Należy wykorzystać ją do gruntowania podłoża przed zastosowaniem farb dekoracyjnych, takich jak farba o efekcie rdzy, rosy lub aksamitu. Będzie także stanowić podkład dla stiuku wapiennego. Lateksowa, wysokopigmentowa farba pozwoli optymalnie przygotować zróżnicowane podłoża do aplikacji dekoracyjnego wykończenia oraz zadbać o jeszcze lepszy efekt wizualny, bez ryzyka powstawania niechcianych przebarwień czy problemów z kryciem lub przyczepnością.
Jak wybrać odpowiednią farbę podkładową dla różnych powierzchni?
Jak widzisz, podstawową rolą farby podkładowej jest dobre przygotowanie podłoża do zasadniczego wykończenia. Musi więc wyróżniać się wysoką siłą krycia i przyczepnością do konkretnych materiałów. Farba podkładowa Francesco Guardi sprawdzi się znakomicie na niemal dowolnych podłożach we wnętrzach, zarówno różnych rodzajach tynków, jak i bezpośrednio na płytach kartonowo-gipsowych. To także rozwiązanie stworzone z myślą o wymagających wykończeniach dekoracyjnych, w tym nakładaniu na powierzchnię ścian ozdobnych mas dekoracyjnych.
Rodzaje farb podkładowych i ich zastosowania
Oczywiście na rynku możesz znaleźć różne rodzaje farb podkładowych. Najczęściej dzieli się je ze względu na substancje, na których bazują. Możesz spotkać m.in. akrylowe, winylowe lub lateksowe farby podkładowe. Ta ostatnia technologia pozwoli Ci uzyskać trwałe i solidne powłoki, które będą świetnym punktem wyjścia do dalszej pracy.
Farb podkładowych nie należy przy tym mylić z preparatami służącymi do gruntowania powierzchni. Ich rola jest nieco inna, a w wielu projektach przydadzą Ci się oba produkty.
Unikaj tych błędów podczas stosowania farby podkładowej
Malowanie dobrą farbą podkładową zasadniczo niemal niczym nie różni się od standardowego malowania przy użyciu docelowej farby. Również w tym przypadku kluczową rolę odgrywa odpowiednie przygotowanie powierzchni, która powinna charakteryzować się jak największą przyczepnością. Podłoże musi być trwałe, odtłuszczone, odkurzone i wolne od np. tłustych plam, które mogłyby ograniczać przyczepność. Jeśli nakładasz farbę podkładową na powierzchnię z tendencją do pylenia, na przykład na płyty kartonowo-gipsowe, przed malowaniem należy zastosować preparat gruntujący. Pamiętaj o tym, aby do malowania przystąpić po pełnym wyschnięciu powierzchni.
Farba gruntująca może być nanoszona przy użyciu standardowych narzędzi, na przykład wałka, ale możesz dodatkowo usprawnić pracę, sięgając po pistolet natryskowy. Jeżeli stosujesz farbę podkładową pod farby dekoracyjne, wybierz metodę, która ograniczy ryzyko pozostawienia na powierzchni ścian zauważalnej struktury. Zaleca się malowanie natryskowe lub stosowanie wałka welurowego. W zależności od charakterystyki podłoża i potrzeb możesz położyć również drugą warstwę farby podkładowej. W takim przypadku odczekaj ok. 2–3 godzin po zakończeniu nakładania pierwszej warstwy.
Zwróć uwagę na warunki panujące w trakcie pracy: temperatura powietrza powinna wynosić od +10℃ do +25℃. Na malowane ściany nie powinny podać również ostre promienie słoneczne, aby zapobiec nierównomiernemu wysychaniu farby.