Pompy zatapialne to urządzenia, które mogą przydać się dosłownie każdemu. Pompy zanurzeniowe służą do pompowania czystej wody. Mogą być też wykorzystywane d usuwania brudnej wody. Ich zastosowanie ma charakter uniwersalny, przez co można je wykorzystywać do użytku domowego i profesjonalnego. W artykule wyjaśniamy, dlaczego warto mieć pompy zatapialne do wody i podajemy przykład ich zastosowania.
1. Pompy zatapialne do pompowania wody czystej
2. Pompy zanurzeniowe do wody brudnej
3. Pompy zatapialne w praktyce — przykład zastosowania
Pompa zatapialna najczęściej jest wykorzystywana na budowach, w budynkach jednorodzinnych i gospodarczych, w gospodarstwach rolnych, a także w miejscach narażonych na podtopienia. Ponieważ każdemu może przytrafić się poważna awaria hydrauliczna lub zalanie nieruchomości z powodu intensywnych opadów deszczu, w pompę zatapialną powinny zaopatrzyć się Wspólnoty i Spółdzielnie Mieszkaniowe. Dostęp do pomp zatapialnych z wysoką wydajnością powinni mieć też właściciele parkingów podziemnych.
Pompy zatapialne do pompowania wody czystej
Pompa zanurzeniowa do przetaczania czystej wody najczęściej przydaje się w gospodarstwach domowych do podlewania ogrodu lub zapełniania oczka wodnego w ogrodzie. Woda nie może zawierać żadnych mechanicznych zanieczyszczeń, w przeciwnym razie nie będzie się nadawała do użytku. Może też zniszczyć wypracowany wcześniej efekt lub uszkodzić urządzenie. Taka pompa może przydać się w trakcie wypompowywania wody z przydomowego basenu. Każdy, kto taki basen ma, doskonale wie, że bez profesjonalnego sprzętu trudno jest wymienić wodę lub opróżnić basen przed sezonem jesienno — zimowym.
Pompy zanurzeniowe do wody brudnej
Z tego rodzaju pompami zanurzeniowymi jest tak, że zaleca się je wykorzystywać do przepompowywania zabrudzonej wody, przy czym nie może tu chodzić o ścieki. Te pompy przeznaczone są do pracy w sytuacjach takich jak odpompowywanie wody z łazienki do większych zbiorników lub do deszczówki. W ofercie są też bardziej zaawansowane pod względem technologicznym pompy do odprowadzania ścieków, pompy z rozdrabniaczami (przeznaczone do szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków), a także pompy do szlamu. Można też zamówić pompy odwodnieniowe, które są wykorzystywane przy osuszaniu zalanych obszarów lub pomieszczeń. Decydując się na zakup pompy zatapialnej, trzeba wiedzieć, w jakich warunkach ta pompa ma funkcjonować. Wiedza o konkretnym przeznaczeniu pompy pozwoli wybrać najlepszy produkt.
Pompy zatapialne w praktyce — przykład zastosowania
Pompa zanurzeniowa doskonale sprawdzi się przy zjawisku potocznie nazywanym “oberwaniem chmury”. Ulewne deszcze mogą podtopić nieruchomość. Może tak być, że na terenach miejskich, z powodu powszechnie występującej “betonozy” woda nie będzie miała gdzie wsiąkać. Jeśli dojdą do tego nieudrożnione studzienki, to może dojść do prawdziwej powodzi. Przykładem jest miasto Łódź, które ma wiele rzek, ale ukrytych w kanałach. Przy większych opadach deszczu w wielu miejscach zalewane są ulice, lokale mieszkalne i użytkowe zlokalizowane na parterach i poziomie -1 oraz piwnice. Zalewane są również parkingi podziemne. Oczywiście w kryzysowych sytuacjach w wypompowywaniu wody pomaga Straż Pożarna, ale osoby poszkodowane muszą dość długo czekać na jej przyjazd. W tym czasie mogą opróżniać wodę z zalanych pomieszczeń za pomocą pomp zanurzeniowych.