Po dziewiętnastowiecznej erze świetności i tymczasowym zapomnieniu, do łask wracają obecnie ogrody zimowe oraz szklane werandy. Właściciele wolnostojących domów pragną dysponować reprezentacyjnymi przestrzeniami wypoczynkowymi, które mogłyby stanowić tropikalne oranżerie albo przynajmniej płynne przejścia z mieszkania do ogrodu. Jeśli i Tobie marzy się podobna konstrukcja, urozmaicająca bryłę budynku i stwarzająca domownikom szereg nowych możliwości, sprawdź, czym różnią się jej poszczególne typy i wybierz ten, który zrealizuje Twoje oczekiwania!
Umiejscowienie i wyposażenie obu konstrukcji
Ogród zimowy ma za zadanie umożliwiać domownikom bezpośredni kontakt z naturą, niezależnie od pory roku. Sytuuje się go na tyłach budynku, tak, aby widok zza szyb otwierał się na drzewa i kwiatowe rabaty w pełnym rozkwicie, z dala od oczu sąsiadów czy przechodniów. Osiągnięty w ten sposób efekt często intensyfikuje się dodatkowo, stawiając w jego wnętrzu kwietniki pełne roślin o dekoracyjnych liściach oraz małe drzewka w donicach. Weranda może znajdować się na tyłach budynku – podobnie, jak ogród zimowy lub przy frontowej ścianie domu – przez co często wychodzi na bramę wjazdową. Nie zawsze jest w pełni zabudowana, a jej szklane ściany przesuwne są zestawiane z dachem wykonanym z szyb klejonych lub z poliwęglanu.
Inna zasadnicza różnica pomiędzy tymi pomieszczeniami dotyczy ponadto kwestii ich ogrzewania, izolacji i wentylacji. Ogrodom zimowym często nadaje się funkcję oranżerii pełnych bujnej egzotycznej roślinności, której trzeba zapewnić cieplarniane warunki. Do ich konstrukcji wykorzystuje się zatem gwarantujące izolację szyby zespolone o dwóch taflach szkła, pomiędzy które wpuszczono gaz szlachetny. Co więcej, takie ogrody są wzbogacone o profesjonalne systemy wentylacji i posiadają zawsze jakiś rodzaj ogrzewania (na przykład ogrzewanie podłogowe lub kanałowe), co umożliwia utrzymanie pożądanej temperatury i odpowiedniego stopnia wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Werandy nie zawsze są zbudowane z równie szczelnych materiałów, a ich właściciele korzystają z ogrzewania wyłącznie okazjonalnie. Jeśli już się na to decydują, wybierają zaś raczej elektryczne promienniki ciepła, które stanowią przyjemne w użytkowaniu, acz doraźne rozwiązanie. W chłodnych miesiącach roku domownicy rezygnują po prostu z korzystania z werandy i przenoszą się w głąb domu, by powrócić w jej progi późną wiosną.
Odmienne funkcje ogrodu zimowego i werandy
Choć może się wydawać, że oszklone werandy i ogrody zimowe tworzą bardzo zbliżone przestrzenie relaksacyjne, ich podstawowa funkcja bywa odmienna. Werandy buduje się bowiem wyłącznie w celach wypoczynkowych – jako miejsca spotkań w gronie rodziny lub przyjaciół oraz prywatne azyle, w których można zaszyć się z kawą i książką na całe popołudnie. Ogrzewane, wentylowane ogrody oferują natomiast znacznie szersze możliwości aranżacji i zagospodarowania. Właściciele domów często urządzają w nich pracownie i gabinety do pracy artystycznej czy biurowej, rodzinne jadalnie, salony i biblioteczki. Ich projektowane przeznaczenie zależy niemal wyłącznie od indywidualnych potrzeb i preferencji.
Zanim podejmiesz decyzję o tym, która konstrukcja lepiej wpisuje się w Twoje potrzeby, zastanów się, jaka wizja bardziej do Ciebie przemawia i dokonaj niezbędnych kalkulacji. Ogrody zimowe zapewniają bliskość natury przez okrągły rok i powiększają przestrzeń mieszkalną, lecz ich budowa i utrzymanie wiążą się z wysokimi kosztami. Jeśli nie możesz sobie na nie pozwolić, lepiej postaw na werandę, która każdego roku będzie miejscem inauguracji sezonu wiosenno-letniego i stanie się Twoją zieloną przystanią na ciepłe dni.