blat drewniany

Wybierając blat drewniany zapewne mamy już wszystko gotowe i przemyślane. Wiemy, że będzie on w kuchni lub łazience, znamy wygląd mebli, ich kolor oraz otoczenia. Może nawet wszystko przygotowaliśmy w konkretnym stylu wnętrzarskim. Na przykład nowoczesnym, gdzie jest przestronnie, niezbyt skomplikowanie i przejrzyście. Ale może być i tak, że myślimy o blacie, jako jednym z punktów, który trzeba odhaczyć, nie wiedząc jeszcze, jak dokładnie zaplanujemy wnętrze. Czy wtedy warto już decydować się na rodzaj blatu? Czy może jednak poczekać, aż wszystko nam się wykrystalizuje.

Wbrew pozorom blat drewniany w łazience lub kuchni, to wcale nie taki prosty wybór, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Wręcz przeciwnie. Już sam fakt, że mielibyśmy go zamieścić w jednym lub drugim pomieszczeniu, wymaga od nas namysłu nad gatunkiem drewna. Nieco inny będzie nam potrzebny tam, gdzie mamy umywalkę, wannę lub prysznic. Nie każde drewno nadaje się do tego, by je umieszczać w takich warunkach. Nie wystarczy tylko solidny, wytrzymały gatunek, ale dobrze, by był on odporny na wilgoć, wodę, czy unoszącą się parę. Znajdziemy tutaj rozwiązania wśród drzew, rosnących na terenie polski, jak również wśród egzotycznych. Szczególnie te drugie mogą nas interesować ze względu na ich naturalne właściwości i dość gęstą strukturę samego drewna.

Blat drewniany do kuchni

Kuchnia z kolei nie będzie wymagać od nas aż tak rozległego researchu. Co nie znaczy, że blat drewniany, na jaki się zdecydujemy, to bułka z masłem. Nie, tutaj też będziemy musieli wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Kuchnia to specyficzne miejsce i jeżeli będzie nam służyć do przygotowania posiłków, to na pewno temperatura będzie miała tutaj istotne znaczenie. Ale również fakt, że w tym pomieszczeniu posługiwać się będziemy ostrymi narzędziami, zostawimy na blacie lampkę wina lub buraczki i za każdym razem mogą, nie muszą, te proste czynności mieć wpływ na wygląd blatu. Dlatego odpowiednia wiedza pozwoli nam dobrze przygotować się, abyśmy w pełni byli szczęśliwi, korzystając z kuchni.

Styl wnętrza a blat drewniany

Na koniec pozostaje jeszcze styl wnętrza. I tutaj chyba nie będziemy mieli tyle kłopotów, co wcześniej. Jest to niezwykła cecha drewna, która dobrze komponuje się w każdym stylu. Czy będzie on nowoczesny, czy skandynawski, a może rustykalny – drewniany blat sprawdzi się i w żaden sposób pod względem estetycznym nas nie zawiedzie. Owszem, wymienione formy bardziej sprzyjają takiemu rozwiązaniu, ale nie ma wątpliwości, że nawet styl glamour lub art deco będzie pasował w tej sytuacji.