Jesteś właścicielem przydomowego ogródka? A może masz plantację truskawek? Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku na pewno przyda Ci się agrotkanina. Stosując ten wyjątkowy materiał, unikniesz żmudnej walki z chwastami. Co więcej, Twoje rośliny będą w znacznie lepszej kondycji, a to z pewnością korzystnie wpłynie na wzrost plonów.
Co to jest agrotkanina i jakie ma ona zastosowanie?
Agrotkanina to rodzaj materiału o grubym i wytrzymałym splocie. Do jej produkcji wykorzystuje się cienkie tasiemki propylenowe o rozmaitej gramaturze i kolorystyce. Struktura tej tkaniny sprawia, że rozłożona na gruncie efektywnie chroni ona podłoże przed utratą wilgoci, co ma niezwykle korzystny wpływ na rośliny. Co więcej, gęsty jej splot znacznie ogranicza ilość promieniowania UV docierającego do gleby i roślin, i tym samym skutecznie hamuje wzrost chwastów.
Kolory agrotkanin i ich przeznaczenie
Agrotkaniny produkowane są w kilku kolorach, a każda z nich znajduje inne zastosowanie:
- Białe agrotkaniny są powszechnie używane jako materiał odblaskowy w uprawach szklarniowych.
- Czarne agrotkaniny stosuje się do ściółkowania gleby.
- Brązowe agrotkaniny chronią rośliny przed chwastami.
- Zielone agrotkaniny są używane w architekturze krajobrazu.
Gramatura ma znaczenie!
Maty ściółkowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością, ale należy pamiętać, że ich żywotność w dużej mierze zależy też od ich gramatury. Na rynku dostępne są między innymi agrotkaniny o gramaturze 70 g/m2, 90 g/m2, 100 g/m2, a nawet 120 g/m2. O ile pierwsza z nich dość dobrze sobie radzi z chwastami, to jednak jej jakość pozostawia wiele do życzenia. Podczas cięcia może się strzępić. Podobnie się zachowuje, kiedy robimy w niej nacięcia pod rośliny. Optymalnym wyborem będzie mata ściółkująca o gramaturze 100 g/m2. Jest ona ekonomiczna, bardzo wytrzymała i odporna na strzępienie. Świetnie się sprawdzi na dużych plantacjach, ale także w przydomowym ogródku.
Agrotkanina i jej wyjątkowe właściwości
Jeszcze do niedawna maty ściółkujące były wykorzystywane przede wszystkim w rolnictwie. Znajdowały także powszechne zastosowanie w ogrodnictwie. I chociaż wciąż są głównie używane przez te branże, to coraz częściej z wyjątkowych walorów tych tkanin korzystają właściciele przydomowych ogródków. Materiał ten nie tylko ułatwia utrzymanie porządku w grządkach, ale pomaga również zachować ład w otoczeniu domu.
Agrotkaniny są powszechnie stosowane w przydomowej architekturze krajobrazu. Stanowią świetną bazę pod ściółkę drewnianą. Doskonale się też sprawdzają jako solidny i wytrzymały podkład pod grys, kamienie i inne materiały, popularnie stosowane jako ozdobna ściółka. Co najważniejsze, agrotkanina skutecznie ogranicza wzrost niepożądanych roślin i w ten sposób znacznie ułatwia pielęgnację przydomowego ogródka.