Malowanie płotu drewnianego jest sposobem na przywrócenie mu dawnego wyglądu i przedłużenie jego żywotności. Dlatego ogrodzenie, które wymaga renowacji, należy pomalować odpowiednią farbą. Jaką? Czym powinna się wyróżniać? Sprawdź!
Renowacja płotu drewnianego – jak się do niej przygotować?
Wystawione na działanie czynników atmosferycznych drewno pod wpływem upływu czasu traci swój piękny wygląd. Dotyczy to zwłaszcza ogrodzeń, które przez cały rok są narażone na różne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Dlatego renowacja płotu z drewna jest konieczna, jeśli ma on ładnie się prezentować i służyć jako zabezpieczenie działki.
Nie musisz rozkręcać ogrodzenia, ale konieczne jest czyszczenie płotu drewnianego przed malowaniem. Zanim to zrobisz, sprawdź miejsca, w których są wkręty. Oceń, czy nie uległy poluzowaniu. Jeśli tak, spróbuj je dokręcić lub wymienić na nowe. Dokładnie prześledź też wygląd każdej deski. Jeśli występują ubytki, zadbaj o ich zaszpachlowanie. Wyszlifuj papierem drobnoziarnistym powierzchnię sztachet tam, gdzie to konieczne. Oczyść drewno z kurzu, zabrudzeń, zatłuszczeń i innych plam. Dopiero po przygotowaniu i zagruntowaniu podłoża, możesz przystąpić do malowania.
Czym pomalować drewniany płot?
Przez długi czas zalecano olejne farby do malowania płotu drewnianego. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ takie powłoki szybko blakną na słońcu, pęcznieją pod wpływem deszczu i odpadają. Poza tym dolne partie sztachet, które mają kontakt z ziemią, nie są odpowiednio zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci w deski.
Wybierając odpowiednią farbę, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Musi to być produkt:
- odporny na każde warunki atmosferyczne;
- dobrze znoszący narażenie na wilgoć;
- charakteryzujący się dobrą przyczepnością do podłoża;
- szybko wysychający;
- o trwałej kolorystyce;
- odporny zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury;
- wydajny i ekonomiczny w zakupie;
- przyjazny dla środowiska.
Takie wymagania spełniają emalie chlorokauczukowe.
Emalie chlorokauczukowe dobrze sprawdzają się przy renowacji drewnianego płotu. Po nałożeniu dokładnie kryją strukturę drewna, odświeżają wygląd desek oraz chronią ogrodzenie przed pleśnią, gniciem i wilgocią.
Jaka jest najlepsza farba do płotu drewnianego?
Emalia LOKMAL chlorokauczukowa to najlepsza farba do malowania płotu drewnianego. Po nałożeniu tworzy na powierzchni gładką i kryjącą powłokę. Dobrze zabezpiecza pomalowane ogrodzenie przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych (woda, promieniowanie UV, wysokie i niskie temperatury). Szybko wysycha i jest dostępna w bogatej palecie kolorów. Nadaje malowanej powierzchni estetyczny wygląd. Jej konsystencja sprawia, że farba nie spływa, tylko dobrze trzyma się podłoża. Trzeba jedynie pamiętać, że produkt ten stosuje się w zestawie z odpowiednią farbą do gruntowania.
Renowacja płotu drewnianego – cena
Opłacalność poprawienia wyglądu ogrodzenia z drewna zależy w głównej mierze od kondycji płotu. Jeśli deski są w dobrym stanie i wymagają jedynie drobnych napraw, wymiany pojedynczych elementów lub oszlifowania ich powierzchni i wymiany wkrętów, warto przeprowadzić renowację wraz z malowaniem. Jego cena zależy oczywiście od ilości metrów płotu oraz wydajności farby. Do tego należy doliczyć też koszty gruntów oraz akcesoriów malarskich (pędzli, kuwety, folii).
Pewne jest, że nie warto oszczędzać na farbie do malowania płotu. Zainwestowanie w produkt wysokiej jakości, zapewnia jego większą wydajność oraz dłuższą trwałość po nałożeniu.