Jeśli zależy Ci na bujnej trawie w ogrodzie, to nie ma innej rady, musisz o nią dbać. Podlewanie trawnika to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Prawidłowo zaprojektowany automatyczny system nawadniający zwolni Cię z konieczności pamiętania o zraszaniu trawnika, a do tego będzie dozował odpowiednią ilość wody.
Od czego zacząć projektowanie systemu nawadniającego trawnik
System automatycznego nawadniania ogrodu pozwala oszczędzić czas, wodę i zachować regularność w podlewaniu, tym samym zapewnia zieleni odpowiednie warunki do wzrostu. Systemy nawadniania są różne i nadają się do innych roślin i areałów.
Do podlewania trawników najczęściej wybierane są zraszacze, ponieważ imitują opady atmosferyczne. Rabaty kwiatowe, krzewy i żywopłoty najlepiej podlewać przy pomocy nawadniania kropelkowego. Jest to system, który dostarcza niewielkie ilości wody bezpośrednio do korzeni, co oszczędza jej zużycie. Krople wody na liściach w pełnym słońcu działają jak soczewka i mogą powodować poparzenia roślin. Nawadnianie kropelkowe pozwala tego uniknąć.
Zanim wybierzesz swój system nawadniania trawnika, zmierz teren i stwórz plan posesji. Uwzględnij na nim budynki, aktualne nasadzenia i te planowane. Pomiar będzie potrzebny np. do rozmieszczenia dysz w odległości odpowiadającej ich zasięgowi. Jeśli ogród jest duży, podziel go na sekcje. Duża grupa zraszaczy obniża ciśnienie wody i system nawadniania może nie działać prawidłowo. Podział pozwala podlewać ogród sekwencyjnie, zachowując wysokie ciśnienie w instalacji. Przed wyborem systemy nawadniania trawnika sprawdź parametry źródła wody.
Nawadnianie trawnika za pomocą zraszaczy
Powszechnie w ogrodach prywatnych, ale także na zielonych terenach użytkowych, takich jak boiska, stosuje się system zraszaczy. Wyróżniamy kilka ich rodzajów, które różnią stopień zużycia wody, sposób działania, jak i miejsce przeznaczenia. Zraszacze dzielimy na:
- statyczne,
- turbinowe,
- obrotowe.
Pierwszy z wymienionych może podlewać ogród w wielu kierunkach, ale jego dysza pozostaje nieruchoma. Strumień wody leje się na stałą odległość, a to na jak daleką, zależy od rodzaju dyszy. Maksymalny zasięg dysz zraszacza statycznego to ok. 5,5 m. Ten system automatycznego nawadniania polecany jest do mniejszych trawników.
Na większych terenach sprawdzają się zraszacze turbinowe i obrotowe z uwagi na dłuższy promień nawadniania. Działają efektywniej od statycznych, zużywając mniej wody, ale wymagają większego ciśnienia w instalacji.
Zraszacze turbinowe i obrotowe łączy to, że podlewają trawnik obracając się wokół własnej osi. Nawadniają teren równomiernie, nie zostawiając kałuż. Dostępne są różne modele obu dysz. Jedne charakteryzuje prosta budowa, inne zaawansowana technologia pozwalająca na zasięg nawet 20 m.
Zraszacze turbinowe różnią się od obrotowych budową, pozwalają elastycznie regulować kąt padania wody, a także uważane są za trwalsze i cichsze.
System zraszaczy montuje się, wkopując w ziemię sieć rur, które doprowadzają wodę do dyszy. Dzięki temu nic nie przeszkadza w innych zabiegach pielęgnacyjnych, np. w koszeniu trawy. Projekt tego systemu nawadniania warto wykonać jeszcze przed założeniem trawnika.
Nawadnianie kropelkowe doskonałe do krzewów i rabat kwiatowych
Ten system podlewania roślin stosuje się częściej do mniejszych powierzchni, aniżeli całego trawnika. Najprościej wykonać go za pomocą przepuszczającego węża, który wkopuje się w ziemię lub kładzie na powierzchni tuż przy nasadzeniach. Woda małymi porcjami przechodzi przez wąż lub przewód kroplujący, nawilżając korzenie. Nie ma tu ryzyka poparzenia liści, podlewać można więc o dowolnej porze dnia. Wąż podpinasz w takim przypadku do kranu, samodzielnie regulując dopływ wody.
Bardziej zaawansowany system nawadniania kropelkowego działa automatycznie. Wszystko za sprawą sterownika nawadniania. Nowoczesne komputery sterujące mają wbudowane nawet sześćdziesiąt programów i umożliwiają sterowania zarówno systemem kropelkowym, jak i zraszaczy. Uruchamiają system automatycznie o wybranej porze dnia.
Dodatkowo możesz doposażyć swój system w czujniki wilgoci i wody opadowej, aby nie przelać korzeni. Nadmierne podlewanie może spowodować ich gniecie lub zapleśnienie.
Dlaczego warto wybrać nawadnianie kropelkowe?
System nawadniania kropelkowego stosuje się miejscowo do podlewania:
- rabat kwiatowych,
- krzewów,
- żywopłotów,
- a nawet roślin doniczkowych.
Korzyścią jego zastosowania jest oszczędność wody, wadą natomiast większy koszt całego systemu, jeśli zdecydujesz się kupić gotowy i w pełni wyposażony zestaw, zamiast stworzyć własny od podstaw.
Jak zaprojektować system nawadniania ogrodu?
Teraz, kiedy znasz już najbardziej polecane systemy nawadniania trawnika i roślin, którymi masz zamiar urozmaicić swój ogród, czas na decyzję, który z nich będziesz chciał zainstalować u siebie.
Dokonując wyboru, weź pod uwagę źródło wody, szczególnie jego przepustowość i ciśnienie. Jeśli źle dobierzesz do nich system nawadniania, może on działać nieefektywnie lub nawet nie działać wcale. Jeśli ten etap już za Tobą, czas na rozplanowanie rozmieszczenia rur lub węży w ziemi i naniesienie ich na wcześniej przygotowanym planie ogrodu.
Proste? Na pewno dla kogoś z doświadczeniem. Jeśli nie chcesz ryzykować, ani zdobywać szczegółowej wiedzy na temat systemów zraszania, robić kosztorysów i planów instalacji, zwróć się po pomoc do fachowców. Nie tylko zaprojektują system nawadniania, który będzie doskonale działał, ale pomogą w jego montażu.