Zarówno wokół domu, jak i w ogrodzie trzeba zadbać nie tylko o aranżację czy wyposażenie, lecz również o właściwe oświetlenie. To ono decyduje o tym, jak będzie się prezentowała przestrzeń zewnętrzna, czy zagwarantuje bezpieczeństwo poruszania się po niej, co jest szczególnie ważne. Jak jednak wybrać oświetlenie zewnętrzne? Jakiego typu lampy sprawdzą się w przestrzeni, która jest narażona na działanie czynników zewnętrznych? Sprawdzamy!
Oświetlenie zewnętrzne – z czym się zmaga?
Na zewnątrz panują różne warunki atmosferyczne. Latem wysoka temperatura, jesienią wilgoć, zimą niska temperatura powietrza i mórz, wiosną zaś aura bardzo zmienna. Nie da się zatem ukryć, że oświetlenie zastosowane wokół domu oraz w ogrodzie będzie musiało się zmagać ze skrajnymi warunkami atmosferycznymi. Jak temu zaradzić?
Potrzebne są lampy odporne na uszkodzenia, wilgoć, niską i wysoką temperaturą. O tym, czy wybrane modele nadadzą się do zastosowania na zewnątrz, poinformuje nas ich parametr IP, który powinien być jak najwyższy. Odpowiednie oświetlenie zewnętrzne można znaleźć w sklepie https://lampy.it/.
Jeszcze trwalsze i odporniejsze musi być oświetlenie, które znajdzie się w podłożu, np. ścieżkach bądź na podjeździe do garażu. Będzie ono bowiem narażone na duży nacisk, dlatego należy szukać wśród lamp najazdowych.
Generalnie dobrze jest trzymać się zasady, że im bardziej odsłonięte oświetlenie, tym musi posiadać wyższy stopień ochrony IP i być zdecydowanie bardziej trwałe oraz odporne na warunki zewnętrzne.
Lampy idealne do ogrodu
W ogrodzie liczymy na podkreślenie aranżacji zewnętrznej. Chcemy uwydatnić najciekawsze elementy przydomowej przestrzeni, nadać charakteru i atmosfery, które będzie sprzyjała wypoczynkowi. Co zatem wybrać?
Doskonale sprawdzi się oświetlenie w formie geometrycznych kształtów umieszczonych na słupkach. Mogą to być również dużych rozmiarów kule, które zagoszczą bezpośrednio w podłożu. Jeśli będą miały LED-owe źródła światła, posłużą przez długi czas, zapewnią trwałość oraz energooszczędność.
Sprawdzą się ponadto klasyczne słupki oświetleniowe lub lampy kształtem przypominające minimalistyczne latarenki.
Taras i okolice basenu
Na elewacji, szczególnie w okolicach tarasu i basenu, warto postawić na techniczne, proste w swojej konstrukcji naświetlacze. Mimo minimalizmu i prostoty są na tyle uniwersalne w swojej estetyce, że z łatwością można je zastosować zarówno w przestrzeni o charakterze klasycznym, industrialnym, skandynawskim, nowoczesnym, bądź jakimkolwiek innym.
Naświetlacze dają subtelną świetlną poświatę. Tworzą wyjątkową atmosferę wokół basenu lub na tarasie, a ponadto sprawiają, że cała posesja ciekawie się prezentuje.
O czym trzeba pamiętać?
Oświetlenie należy zaplanować już na etapie projektowania, ponieważ wiąże się z koniecznością przygotowania instalacji elektrycznej, przemyślenia, gdzie znajdą się gniazdka, i nie tylko. Zmiany w czasie budowy lub na już gotowej posesji zwykle są możliwe, ale kosztowne, trudne i czasochłonne. Praktycznych porad w tym temacie warto również poszukać na stronie http://projektydompasja.com.pl/.