Zatrudnienie profesjonalnego agenta nieruchomości przy zakupie lub sprzedaży domu może pomóc w podejmowaniu mądrych decyzji i uniknięciu kosztownych błędów. Być może zdarzyło Ci się spotkać kogoś, kto swoją postawą zniechęcił Cię do ludzi, którzy zajmują się nieruchomościami. Nie zrażaj się tym, każda branża składa się z ludzi o bardzo różnym stylu pracy i niestety – na zewnątrz zwykle najbardziej aktywni i najbardziej rzucający się w oczy bywają nie ci, którzy tę branżę reprezentują najlepiej. Dlatego, kiedy będziesz podejmować decyzję o tym, która agencja nieruchomości będzie reprezentować Twoje interesy w trakcie zawierania transakcji, porównaj doświadczenie i podejście agentów, a także ich zdolność do nawiązywania relacji.
Nie szukaj osoby, która wydaje się najwięcej wiedzieć. Wszyscy agenci mają dostęp do najnowszej wiedzy w swojej branży i nie od tego zależy skuteczność ich działania. Najważniejsze dla Ciebie jest to, z kim będziesz czuł się komfortowo. Wybierz kompetentnego agenta, którego styl pracy pasuje do Twojego. W tym krótkim poradniku znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą Ci zdecydować, która agencja najlepiej zadba o Twój biznes.
Agencja nieruchomości – podstawy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami
Zanim zaczniesz szukać, dobrze jest wiedzieć, czego oczekiwać od agenta i poznać terminologię, z którą się spotkasz.
Czym zajmuje się agencja nieruchomości? Agenci nieruchomości pomagają ludziom kupować i sprzedawać domy. Agenci edukują swoich klientów na temat aktualnych warunków rynkowych, prowadzą ich przez każdy etap procesu i kierują do innych specjalistów, takich jak inspektorzy budowlani i urzędnicy zajmujący się nieruchomościami. Ich poszczególne tytuły zależą od tego, kogo reprezentują w transakcji dotyczącej nieruchomości. W różnych agencjach (częściej w Polsce zwanych biurami nieruchomości) możesz zetknąć się z podziałem kompetencyjnym, wyraźnie oddzielających tych, którzy zajmują się przede wszystkim sprzedawaniem od tych, których domeną jest kupowanie.
Oczywiście, wszyscy oni znają się dobrze na pracy po każdej stronie, ale z pewnością domyślasz się, że nieco inne umiejętności będzie w sobie doskonalił ktoś, kogo głównym zadaniem jest sprzedaż, marketing i reklama, a inne ktoś, kto specjalizuje się w wynajdywaniu słabych punktów i powodów do obniżenia kwoty transakcji.
W niektórych przypadkach agent może reprezentować obie strony w jednej transakcji, ale najlepiej jest mieć kogoś, kto jest tylko po twojej stronie.
Agencja nieruchomości – jak znaleźć tę najlepszą?
Poproś przyjaciół i współpracowników o rekomendacje, aby znaleźć kilku potencjalnych agentów. Przejrzyj strony internetowe i profile agentów, poczytaj o ich specjalnościach i doświadczeniu oraz zapoznaj się z opiniami klientów. Wybierz co najmniej trzech agentów, z którymi chcesz przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną i wypytaj o szczegóły dotyczące tego, jak każda agencja nieruchomości miałaby z Tobą współpracować.
O co kupujący i sprzedający powinni zapytać pośredników w obrocie nieruchomościami
Oto kluczowe rzeczy, które należy sprawdzić, niezależnie od tego, czy kupujesz, czy sprzedajesz dom.
Czy agent będzie reprezentował tylko moje interesy?
Możesz założyć, że wybrany przez Ciebie agent nieruchomości będzie reprezentował tylko Twoje interesy. Jednak w niektórych przypadkach agenci nieruchomości nie są prawnie zobowiązani do reprezentowania w transakcji wyłącznie kupującego lub sprzedającego. Zapytaj potencjalnych agentów, czy będą reprezentować tylko Twoje interesy w całym procesie i poproś o pisemne potwierdzenie.
Jakie doświadczenie i szkolenie posiada agent?
Jak długo agent pracuje z klientami i jakie szkolenie lub uznanie posiada? Poszukaj agenta z dobrym doświadczeniem w obsłudze klientów takich jak Ty.
Jaką prowizję od transakcji otrzyma agent?
Zazwyczaj sprzedający płaci prowizję od nieruchomości, którą agent aukcji dzieli z agentem kupującego. Typowa prowizja od nieruchomości wynosi około 5% ceny sprzedaży. Jako sprzedawca możesz wynegocjować niższą stawkę, szczególnie w przypadku drogiej nieruchomości.
Czy ostatni klienci byli zadowoleni?
Poproś o referencje i porozmawiaj z klientami, którzy pracowali z agentem w ciągu ostatniego roku. Czy byli zadowoleni z pracy agenta? Co poszło gładko, a co nie poszło dobrze? Jak agent radził sobie z wyzwaniami? Rozmowy z ostatnimi klientami dadzą wskazówki, czy agent jest dla Ciebie odpowiedni.