nożyczki krawieckie

Chyba nikt nie jest wstanie wyobrazić sobie krawca bez odpowiednich akcesoriów. Okazuje się, że krawiectwem trudniono się już wiele lat temu, a zawód ten mimo znacznego postępu technologicznego, nie odszedł w zapomnienie. Można śmiało powiedzieć, że teraz jak nigdy dotąd krawcowe są szeroko poszukiwane, gdyż żadna maszyna nie jest wstanie pracować tak precyzyjnie jak ludzkie ręce. Niemniej jednak muszą być one wspomagane przez wspomniane już akcesoria. Najważniejszym z nich stały się nożyczki krawieckie, jak jednak wybrać odpowiednie?

Co wyróżnia dobre nożyczki krawieckie?

Nożyczki krawieckie to obowiązkowy element wyposażenia każdego zakładu krawieckiego. Pamiętajmy, że nie są to zwykłe nożyce, który ma każdy z nas w domu, a wyspecjalizowane urządzenie, które ma charakteryzować się precyzją cięcia i ostrymi ostrzami. Tak więc dobre nożyczki krawieckie muszą być przede wszystkim odpowiedniej długości. Jaką długość można określić idealną? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, jednak im dłuższe będą ostrza tym lepiej. Dłuższa linia cięcia zapewnia większy komfort oraz dokładność pracy. Co więcej, wybierając nożyczki krawieckie, trzeba również pamiętać o tym, by krawędzie ostra były maksymalnie równe, wówczas nie będą one strzępić materiału. Doświadczone krawcowe najczęściej rekomendują nożyczki o długości około 27 centymetrów.

Jakie nożyczki powinna kupić krawcowa?

Każda szanująca się krawcowa z pewnością posiada w swojej szafie lub szufladzie co najmniej kilkanaście par nożyczek krawieckich. Nie będą się one różnić oczywiście jedynie samą długością. Krawcowe powinny się wyposażyć w komplet nożyczek, które mają:

  • różnorodne kształty ostrzy
  • mikroząbki
  • odpowiednio przedłużoną dźwignię
  • różnorodne rodzaje ostrzy
  • wygodne i miękkie wkłady do uchwytów, warto by były one również odpowiednio wyprofilowane, co zapewni komfort pracy oraz solidny chwyt
  • różnorodne typu przegubów.
  • różnorodne kształty linii cięcia.

Ile mogą kosztować dobre nożyce krawieckie?

Jeśli krawcowej zależy na profesjonalnej pracy, która również będzie niezwykle komfortowa, wówczas nie powinna ona oszczędzać na sprzęcie jakim są nożyce krawieckie. Zwykle za dobrej jakości model, trzeba będzie zapłacić około 100 złotych. Niemniej jednak jest to cena mocno uśredniona, więc nie warto się jej zbyt sztywno trzymać. Można znaleźć bowiem godne polecenia modele nawet już za 60 złotych. Niemniej jednak jeśli zależy nam na profesjonalnym narzędziu o wiele lepiej przygotować się już na wydatek od 150 do 200 złotych.