Jakie pompy ciepła wybierać, aby się nie rozczarować?

ByRedakcja

sty 31, 2022
pompy ciepła

Decydując się na własny dom, stajemy przed wieloma wyborami. Podejmowanie decyzji bywa męczące, ponieważ wiąże się ze zdobywaniem wiedzy na ich temat. Nie każdy z nas jest specjalistą do spraw źródeł ogrzewania czy ogrzewaczy wody. Na szczęście jesteśmy my i z chęcią podpowiemy jakie pompy ciepła będą idealnym rozwiązaniem dla Twojego gospodarstwa domowego.

Czym są pompy ciepła i do czego służą?

Pompy ciepła są źródłem ogrzewania w coraz większej ilości nowo budowanych domów. Jest t idealne rozwiązanie, kiedy szukamy czegoś, co będzie łatwe i szybkie w obsłudze i zapewni nam efektywne dostarczanie ciepła do domu. Ciepło, które pozyskiwane jest przez pompy ciepła, pochodzi z różnych źródeł. Zazwyczaj są to grunty i powietrze, dopiero następnie trafia ono do wnętrza.

Całe urządzenie działa poprzez ogrzewanie czynnika, który sprawia, że otrzymujemy wyższą temperaturę. Pompa ciepła będzie efektywna również wtedy, gdy na zewnątrz mamy do czynienia z bardzo niskimi temperaturami poniżej zera. Jednak skuteczność ogrzewania jest zdecydowanie lepsza przy wyższych temperaturach na zewnątrz. Jeżeli na dworze jest naprawdę zimno, wówczas pompa ciepła będzie pracowała wolniej i zdecydowanie później nastąpi nagrzanie.

Kolejnym przystankiem dla ogrzanego powietrza jest sprężarka, która pozwala na dodatkowe ogrzanie go do bardzo wysokich temperatur. W tym momencie zaczyna się pobieranie prądu elektrycznego. Ostatnim miejscem, w którym czynnik w postaci pary jest przetwarzany, jest skraplacz. Z niego ogrzane powietrze trafia do miejsca docelowego lub ogrzewa wodę użytkową.

Aby cieszyć się przez długi czas dobrze działającą pompą ciepła, musimy zadbać o to, aby została poprawnie zamontowana i skonfigurowana przez profesjonalistę. Jest to szczególnie ważne, ponieważ potencjalne błędy mogą kosztować nas wymiany i przeróbki. Są to bardzo wysokie kwoty, dlatego warto sprawdzić wszystko, zanim zdecydujemy się na skorzystanie z pompy ciepła.

Jakie parametry i funkcje powinny mieć dobre pompy ciepła?

W zależności od tego, na czym najbardziej nam zależy, nasze pompy ciepła będą miały różne funkcje. Dla wszystkich osób, które cenią sobie niskie koszty utrzymania i ogrzewania, idealnym wyborem będzie pompa powietrze-powietrze. Rozwiązanie to ma jednak swoje wady, jednak każdy wybór powinien być świadomy i dopasowany do zapotrzebowania.

Osoby, którym zależy głównie na ciepłej wodzie użytkowej, powinny zdecydować się na pompę powietrze-woda. Wszystkie inne możliwości i potrzeby zaspokoją gruntowe pompy ciepła.

Aby dobrze wybrać, warto poradzić się na wstępie swojego projektanta, który rodzaj ogrzewania będzie optymalny dla naszego domu. MA na to wpływ wiele czynników, takich jak np. położenie geograficzne naszego budynku, ilość miejsc, do których dociera słońce oraz poziom zacienienia. Można również zlecić zewnętrzną usługę, która pozwoli obliczyć rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło dla naszej nieruchomości. Pozwoli nam to ograniczyć późniejsze wydatki związane z przeróbkami i demontażami.

Jak wybierać pompy ciepła?

Najprostsza odpowiedź brzmi: „odpowiednio wcześnie”. A dlaczego? Potencjalna przeróbka czy zmiana decyzji w ostatniej chwili, może wiązać się ze zmianami, które będą generować ogromne koszty. Decyzje o wyborze pompy ciepła warto więc podjąć już na samym początku przygody z budową domu. Wszystko zależy więc od tego, na jaki rodzaj ogrzewania się zdecydujemy. Jeżeli w grę będzie wchodził jakikolwiek piec, wówczas musimy wyposażyć dom w dodatkowe pomieszczenie na kotłownię. Jeżeli zaś interesuje nas ogrzewanie elektryczne, wtedy musimy zadbać o odpowiednie przewody oraz instalację, które pozwolą nam na sprawny i bezpieczny montaż.

Wpływ na decyzję powinny mieć przede wszystkim koszty, jakie w przyszłości poniesiemy za ogrzewanie. Warto zainteresować się tym tematem i wcześniej wszystko dokładnie obliczyć. Pozwoli to dobrać najkorzystniejszy rodzaj ogrzewania do specyfiki i metrażu naszej nieruchomości.