wielopiła

W wielopiłę warto zainwestować, kiedy potrzebujemy rozcinać większe fragmenty drewna (np. małe drzewa) na mniejsze. Wirujące z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę tarcze rozcinają drzewo na kilka mniejszych podłużnych fragmentów w kształcie desek.

Jeśli używalibyśmy wielopiły rzadko (lub mamy mało przestrzeni w firmie), a mimo to mamy potrzebę wykorzystania tego typu sprzętu, możemy zastanowić się nad zakupem strugarki dwustronnej połączonej z wielopiłą. Łączymy wtedy dwa sprzęty ze sobą – oczywiście, jeżeli potrzebujemy także strugarki.

Zastosowanie wielopiły

Jak wspomnieliśmy na początku, wielopiła posiada kilka lub kilkanaście pił, które rozcinają podłużny fragment drewna na kilka mniejszych – w kształcie zbliżonym do desek. Aby były one równe, sobie potrzebne są zamontowane w wielopile tuleje dystansujące.

Sprzęt tego typu użytkują zarówno warsztaty stolarskie, jak i tartaki, ponieważ pozwala ciąć szybko fragment drewna na jednocześnie kilka kawałków. Z tego powodu jest to urządzenie często wybierane przez część przedsiębiorców.

Wielopiła – rodzaje

Najczęściej wielopiły rozróżniamy według sposobu podawania drewna do pił tarczowych. Maszyny dzielimy na:

  • gąsienicowe – drewno transportuje mechanizm gąsienicowy,
  • jednowałowe – drewno przesuwa jeden wał. Jest to stosunkowo prosta konstrukcja.
  • dwuwałowe – drewno przesuwa górny i dolny wał. Lepsza niż powyższa, choć bardziej złożona i nieco trudniejsza w naprawie.

W ofercie producentów znajdziemy najczęściej sprzęt zaliczający się do dwóch ostatnich rodzajów, choć wielopiły gąsienicowe także pojawiają się na rynku.

Zastosowanie – specyficznie rodzaje

Wielopiły można zastosować do różnych typów drewna. Niektóre z nich są nawet dedykowane do określonych rodzajów zadań – np. do drewna okrągłego świetnie nada się model ROUNDMAX 180  renomowanej marki Winter Holztechnik.

Jeżeli zależy nam na wygodzie podczas produkcji, wybierzmy produkt ze stołem podawczym i odbiorczym. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia pracę i jeśli nie używamy wielopiły sporadycznie, z pewnością się przyda.

Produkuje się także wielopiły, które są połączone ze strugarką dwustronną. Takie rozwiązanie może być kuszące dla osób szukających obu sprzętów.

Obrzynarka

Inne zadanie niż „klasyczne” wielopiły mają obrzynarki. Do nich należy m.in. WINTER obrzynarka dwustronna DOUBLECUTMAX 450. Jakie jest jej zadanie?

W przeciwieństwie do zwykłej wielopiły nie chodzi o pocięcie materiału na kilka desek, czy też listew jednocześnie. Jak sama nazwa wskazuje, obrzynarka ścina (obrzyna) boczne krawędzie drewna. Z tego też powodu pracuje w niej mniej pił jednocześnie w porównaniu z innymi produktami.

Jeżeli potrzebna jest wielopiła lub obrzynarka – skontaktuj się ze specjalistami z Winter-Holztechnik.pl.