rośliny natleniające

W oczku wodnym i akwarium rybki czują się dobrze, jedynie gdy woda jest odpowiednio natlenowana. W obu przypadkach można postawić na specjalne urządzenia dostarczające tlen, jednak lepszym wyborem jest sadzenie roślin natleniających. Dzięki nim tworzy się środowisko wodne w największym stopniu zbliżone do naturalnego. Jakie rośliny natleniające sadzić w oczku wodnym lub akwarium?

1. Rośliny natleniające – jaka jest ich rola?

2. Jak sadzić rośliny natleniające?

3. Gatunki roślin natleniających

Rośliny natleniające zwykle znajdują się pod powierzchnią wody, gdzie dociera najwiecej światła słonecznego, niezbędnego do produkcji tlenu. Właściwości roślin z tej grupy pozwalają utrzymać wodę w zbiorniku w stanie sprzyjającym rozwojowi i zdrowiu ryb. Zieleń wodna oczyszcza wodę i zapewnia jej prawidłowy poziom natlenowania przez cały rok. Dowiedz się więcej na temat roślin natleniających do oczka wodnego i akwarium.

Rośliny natleniające – jaka jest ich rola?

Prawidłowo dobrane rośliny do oczka wodnego lub akwarium sprawiają, że cały zbiornik prezentuje się lepiej, a znajdująca się w nim woda ma wyższą jakość. Rośliny natleniające są niezbędne, gdy w oczku i akwarium mają mieszkać ryby. Osobniki większości gatunków będą chorować, jeśli w wodzie zabraknie życiodajnego tlenu. 

Rośliny natleniające do oczek i akwariów to między innymi wywłócznik pełny. Dzięki gatunkom takim jak on, woda jest nie tylko natleniana, ale i oczyszczana. Pożyteczne rośliny pobierają z wody sole mineralne, które w innym przypadku zostałyby „zjedzone” przez glony. Jednocześnie powinno się pamiętać, że ilość roślin natleniających powinna być ograniczona. W przeciwnym razie ich liście zablokują dostęp promieni słonecznych do głębszych warstw zbiornika. 

Jak sadzić rośliny natleniające?

Sadzenie roślin natleniających do oczka wodnego i akwarium powinno się dobrze przemyśleć. Wybrane gatunki powinny zajmować nie więcej niż 1/3 powierzchni całego zbiornika. Ważne jest również określenie, czy do akwenu będzie dopływać woda bieżąca. Większość gatunków źle toleruje taką wodę i w niej nie wzrasta. Znacznie większy wybór roślin natleniających do oczek ma się, gdy w akwenie znajduje się woda stojąca. 

Rośliny natleniające do akwarium i oczka wodnego powinno się sadzić od razu po zakupie. Jeśli jest to niemożliwe, wskazane jest przechowywanie sadzonek w chłodnym i wilgotnym miejscu przez okres nie dłuższy niż 5 dni. Docelowo umieszcza się rośliny w donicach i koszach z wyściółką z maty kokosowej lub juty. Jeśli to możliwe, warto posadzić rośliny bezpośrednio do gruntu. Ważne jest również przyjrzenie się głębokości, na której powinno się sadzić poszczególne gatunki. 

Idealnym podłożem jest ziemia, glina i torf zmieszane w proporcjach 2:1:1. Powierzchnię gruntu lub pojemnika na koniec zasypuje się drobnym, przepuszczalnym materiałem. Może to być żwir, grys lub garść niewielkich kamyczków.

Gatunki roślin natleniających

Rośliny o właściwościach natleniających powinno się zamawiać wyłącznie u sprawdzonych producentów. Znajdzie się u nich sadzonki przystosowane do umieszczania w różnych zbiornikach o odmiennej glebie, temperaturze wody itp. Na waterandgarden.pl znajdzie się zieleń, która natleni wodę zarówno w oczku, jak i w akwarium.

Oto gatunki roślin natleniających, na które warto zwrócić uwagę:

– myriophyllum spicatum – jest to gatunek rosnący dość wolno, jednak dobrze adaptujący się w większości akwenów. Roślina dobrze natlenia zbiornik. Może być sadzona zarówno w oczkach wodnych, jak i akwariach.

– elodea canadensis – szybko rosnąca roślina dobrze przystosowuje się do warunków panujących w danym zbiorniku. Ze względu na dużą tolerancję co do przedziału temperaturowego można sadzić ją w oczkach wodnych w całej Polsce. W akwarium gatunek toleruje wodę o temperaturze 16-26 stopni Celsjusza. 

– lisymachia nummularia – dobrze adaptująca się roślina szybko rośnie praktycznie w każdym środowisku wodnym. Można umieszczać ją w akwariach, oczkach wodnych i terrariach.

– ceratophyllum demersum – warto zwrócić uwagę na ten gatunek ze względu na jego nietypowy wygląd. Puszyste liście doskonale prezentują się pod wodą. Można sadzić ją niemalże w dowolnych warunkach,

– potamogeton lucensi crispus – są to rośliny o uniwersalnym przeznaczeniu. Wskazane jest ich umieszczanie na głębokości od 30 do 70 cm,

– pistia stratiotes – jest to roślina natleniająca do oczek wodnych. Pływający gatunek znakomicie się prezentuje na powierzchni i dokładnie oczyszcza wodę z azotanów i azotynów,

– potamogeton natans – bardzo efektowna roślina wyróżnia się dzięki listkom wychodzącym na powierzchnię i kwitnącym noskom. Gatunek jest znany powszechnie jako rdestnica pływająca.

Prócz roślin natleniających w zbiorniku wodnym powinno się umieścić również roślin filtrujące. Z ich pomocą usunie się z wody wszelkie zanieczyszczenia i zadba się w pełni o dobrostan ryb. Połączenie obu typów roślin do oczek wodnych i akwariów daje bowiem najlepsze rezultaty i jest polecane przez doświadczonym akwarystów. Więcej sadzonek znajdziesz na waterandgarden.pl.