Sieć kanalizacyjna ma olbrzymi wpływ na lokalne środowisko i zdrowie człowieka. Podobnie działa alternatywa dla sieci, czyli szambo. Oczyszczanie i właściwa pielęgnacja nie tylko pozwalają zlikwidować nieprzyjemny zapach, ale przyczyniają się do zachowania drożności i dłuższego funkcjonowania domowych instalacji sanitarnych. Co należy zrobić, aby uniknąć zatorów i tworzenia się warstwy osadu?
Dlaczego warto zająć się stanem domowej oczyszczalni?
Funkcjonowanie przydomowej oczyszczalni lub szamba mają duży wpływ na samopoczucie i komfort życia mieszkańców. Wraz z eksploatacją kanalizacji i zwiększaniem się przepływu ścieków spada przepustowość sieci. Wiąże się to z kumulowaniem się zanieczyszczeń i rozwojem chorobotwórczych bakterii. Najłatwiej można to poznać po wydobywaniu się nieprzyjemnych woni. Znacznie groźniejsze od samego zapachu jest niewidzialny wróg w postaci bakterii Coli, salmonelli i innych drobnoustrojów. Te szkodliwe substancje powodują też starzenie się samej kanalizacji i zwiększają koszty usuwania nieczystości.
Co jest najważniejsze, aby zadbać o stan flory bakteryjnej?
Warto zwrócić uwagę na procesy chemiczne, które mają miejsce w samej przestrzeni szamba i w oczyszczalni. Dochodzi tam do rozrostu kolonii bakterii, które żywią się białkami, tłuszczami i składnikami odżywczymi. Dzieje się to w postaci procesu fermentacji, której wynikiem jest nieprzyjemny odór. Jeśli proces przebiega zbyt powoli, to zbiornik szybko się wypełnia i ścieki mogą się nawet cofać do systemu kanalizacji. Powoduje to mnóstwo problemów dla właściciela zbiornika.
Wybór odpowiedniego środka
Aby skutecznie walczyć z niedrożnością zbiorników kanalizacyjnych stworzono preparaty do biologicznego oczyszczania szamb. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu flory bakteryjnej, która przyspiesza proces rozkładu i usuwania szkodliwych substancji. Dodatkowym atutem tych środków jest likwidacja nieprzyjemnego zapachu i to już po pierwszym zastosowaniu preparatu. Na rynku jest mnóstwo mieszanek i środków pielęgnacji do oczyszczalni. Zawierają specjalnie wybrane gatunki bakterii i enzymów, które zmieniają ekosystem wewnątrz zbiornika. Przyczyniają się do rozrostu pożytecznych drobnoustrojów, które szybko się namnażają kosztem niebezpiecznych odpadów. Jednym z najlepszych preparatów są bakterie do szamba i oczyszczalni Target (https://sklepdlaogrodu.pl/pl/preparat-do-szamb-1kg-target.html). Zawarto w nich drożdże, enzymy i szczepy bakterii, które są bezpieczne dla ludzi oraz dla samej instalacji sanitarnej. Nie wywołują korozji, a ich regularne używanie pozwoli ochronić zbiornik przed degradacją.
Jak działają biopreparaty do szamba i oczyszczalni?
Biopreparaty rozpuszczają muł i osady, które zatykają rury i nie pozwalają na swobodne poruszanie się nieczystości od odpływu. Przyspieszają proces fermentacji, dzięki czemu neutralizują przykry zapach. Przyczyniają się do likwidacji osadu w trudno dostępnych miejscach – na dnie zbiorników i instalacji. Usuwają tłuszcz, który blokuje rury odprowadzające ścieki. Aby działanie preparatów było skuteczne, należy ich używać w sposób systematyczny. Pozwala to na ograniczenie występowania chorobotwórczych bakterii nawet o 90% w stosunku do ścieków, w których nie użyto środków biogennych. Zmniejsza to również koszt usuwania nieczystości. Bakterie swoim działaniem zmniejszają objętość ścieków i osadów. Należy pamiętać, aby nie zaburzać działania preparatów innymi środkami. Detergenty i produkty zawierające chlor mogą zmniejszać skuteczność działania flory bakteryjnej i osłabiać ich właściwości.