Wiosna i lato to czas, kiedy warto pomyśleć o dodatkowej ochronie domu przed komarami. Uporczywe insekty mogą nie tylko zepsuć letni wieczór, ale też przenosić rozmaite choroby. Jak zatem skutecznie zabezpieczyć nasze wnętrza przed niechcianymi owadami?
Muchy, osy czy komary to tylko niektórzy z nieproszonych gości mogących zawitać w nasze progi wtedy, gdy na dworze robi się cieplej, a my częściej otwieramy nasze okna i drzwi. Irytujące owady, które do mieszkań przyciągają apetyczne aromaty kwiatów, dojrzałych owoców, a nawet naszych ciał, mogą skutecznie popsuć radość płynącą z ciepłych dni. Dowiedz się, jak skutecznie odstraszyć komary i ochronić swoje cztery progi przed skrzydlatymi insektami.
Sposób pierwszy: rośliny odstraszające owady
Prostą metodą na pozbycie się niechcianych insektów jest wprowadzenie do swojego domu roślin, których specyficzny zapach działa na nie odstraszająco. Mowa tu między innymi o lawendzie, którą bez problemu możemy posadzić w ogrodzie czy też ustawić w kuchni, salonie lub sypialni. Lawendowy aromat będzie przyjemnie odświeżał powietrze i działał na nas relaksujące – a dodatkowo pomoże uporać się z komarami, które wprost go nie znoszą. Ponadto lawenda wykazuje skuteczność w walce ze szkodnikami niszczącymi tkaniny, takimi jak na przykład mole. W tym przypadku zasuszone gałązki możemy włożyć do szafy np. z pościelą.
Drobne owady odstraszają również aromaty cytrusów – zwłaszcza z lekką goździkową nutą. Wystarczy przekroić cytrynę na pół i wbić w nią kilka goździków, ustawiając taki zestaw na tarasie czy balkonie. W ogrodzie możemy posadzić także koper włoski, bazylię, miętę czy tymianek – ich zapachy również działają odpychająco na komary.
Sposób drugi: preparaty na komary
Ten doskonale znany sposób zyskał tak dużą popularność przede wszystkim ze względu na łatwość zastosowania i możliwość korzystania poza domem. W cieplejsze wieczory (zwłaszcza jeśli zamierzamy spędzać je nad wodą) warto zabrać ze sobą taki aerozol. Większość preparatów może jednak działać drażniąco na skórę – zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy delikatną cerę ze skłonnościami do alergii. Ponadto najsilniejsze preparaty na komary w składzie posiadają dietylo-m-toluamid (DEET): związek ten decyduje o ich skuteczności, ale też wchodzi w szkodliwe interakcje z odzieżą wykonaną z tworzyw sztucznych.
Alternatywą jest zastosowanie preparatów o nieco słabszym działaniu, ale pochodzenia naturalnego, w dużej mierze hipoalergicznych. Skuteczny środek na komary możemy przygotować samodzielnie, używając do tego olejków eterycznych z eukaliptusa, wanilii, cydru, a także wspomnianych już – lawendy, mięty czy goździków. Taki autorski preparat na owady możemy zastosować nie tylko na ciało, ale też rozpylić go w tych miejscach domu, które są najbardziej narażone na ataki insektów. Dodatkowym plusem tej aromaterapii będą przyjemne zapachy unoszące się w naszych wnętrzach.
Sposób trzeci: moskitiera
Najskuteczniejszą metodą w walce z insektami jest moskitiera. Montując model o drobnych oczkach, zyskujemy pewność, że żaden insekt nie przedostanie się do naszych wnętrz. Możemy umieścić ją na oknie, na drzwiach balkonowych lub wejściowych a także ogrodzić nią cały balkon. Dzięki temu będziemy mogli czuć się bezpiecznie, spędzając długie, letnie wieczory na zewnątrz.
Moskitiera wykonana z wysokiej jakości materiałów (takich jak np.: włókno szklane) nie podda się łatwo działaniu promieni słonecznych, porywistym wiatrom czy dotkliwej wilgoci. Jeżeli posiadamy zwierzaki, możemy również zdecydować się na wersję wzmocnioną, odporną na ugryzienia. Dzięki temu nasz kot nie prześlizgnie się przez okno czy balkon. Moskitierę warto co jakiś czas zdjąć i dokładnie wyczyścić – tak by mogła dobrze spełniać swe zadanie przez lata. Dodatkowo dobrej jakości konstrukcja nie zaburza naturalnej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach – a nawet wyposażona w siatkę przeciwpyłkową lub antysmogową ułatwia życie alergikom.
Skuteczna ochrona przed owadami – każdego wieczoru
Wystarczą naprawdę proste środki, by skutecznie ochronić nasz dom przed niechcianymi owadami. Uporczywe insekty nie przedostaną się do naszego wnętrza, jeśli na oknie lub drzwiach zawisie siatka. Dobrym pomysłem będzie także posadzenie wspomnianych wcześniej roślin w ogrodzie, jeżeli dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu.
Autorką artykułu jest Natalia, redaktorka bloga Domondo.pl, na którym przeczytasz poradniki o aranżacji wnętrz i okien