Chociaż wśród zwolenników naturalnych upraw, środki ochrony roślin, nie cieszą się dobrą sławą, przyznać należy, że w niektórych sytuacjach, tylko za ich pomocą jesteśmy w stanie poradzić sobie z upartymi szkodnikami. Chcesz wiedzieć, czym dokładnie są środki ochrony roślin, jakie rodzaje wyróżniamy i jak je stosować? Trafiłeś w odpowiednie miejsce.
Środki ochrony roślin – definicja
Według powszechnej definicji środki ochrony roślin to zarówno substancje, mieszanki substancji, jak i żywe organizmy, które posiadają w swoim składzie środki zwalczające i chroniące rośliny przed niepożądanymi szkodnikami. Używa się ich w ochronie upraw polowych, ale także ogrodniczych, sadowniczych, działkowych – czyli w ogólnie pojętym rolnictwie i ogrodnictwie. W zależności od swojego składu środki ochrony roślin mogą mieć różne działanie – jedne wpływają na wzrost roślin, inne na przykład na regulację procesów biologicznych
Co ciekawe, nie wszystkie środki ochrony roślin zabijają szkodniki czy chwasty. Istnieją też takie, które jedynie neutralizują ich niszczący wpływ na rośliny, ale pozwalają im nadal na nich żyć. Są to tak zwane środki nie ingerujące w trwanie organizmów żywych. Najpowszechniejszymi szkodnikami, z którymi mierzyć musimy się w swoich ogrodach są gąsienice, mszyce, mrówki, a także wełnowiec czy ślimaki.
Podział środków ochrony roślin
Chemiczne środki ochrony roślin ze względu na przeznaczenie można podzielić na: herbicydy, zoocydy, fungicydy, regulatory wzrostu i synergetyki. Herbicydy to rodzaj pestycydów służących do selektywnego i nieselektywnego zwalczania chwastów. Zoocydy to z kolei substancje zwalczające żywe szkodniki, wśród nich wyróżnia się insektycydy, limacydy, moluskocydy, nematocydy, akarocydy. Fungicydami nazywamy zaś środki zwalczające grzyby, czyli przyczynę rozwoju wielu chorób u roślin. Ostatnia grupa środków ochrony roślin to regulatory wzrostu i synergetyki. Te pierwsze pozytywnie wpływają na rośnięcie roślin, a drugie umacniają działanie innych preparatów.
Środki ochrony roślin możemy też podzielić ze względu na ich trwałość. I tak możemy wyróżnić środki bardzo trwałe, trwałe, nietrwałe i bardzo szybko rozkładające się. Bardzo trwałe środki ochrony roślin rozkładają się w ziemi przez okres dłuższy niż 18 miesięcy! Z kolei czas rozkładu bardzo szybko rozkładających się to nie więcej niż 3 miesiące.
Środki ochrony roślin – stosowanie
Pytania dotyczące stosowania środków ochrony roślin są bardzo powszechne. Zasad jest bardzo dużo i często są skomplikowane, ale nadrzędną jest umiar i rozsądek w stosowaniu środków ochrony roślin. Kolejną jest dokładne czytanie etykiet, nie są one zamieszczane na opakowaniach bez celu. Zawarta na nich jest między innymi informacja dotycząca dawki środku, terminu jego stosowania, temperatury stosowania, a czasem też przechowywania. Nie można pod żadnym pozorem przekraczać dawki zaleconej przez producenta. Nie można środków ochrony roślin stosować „na oko”, koniecznie trzeba użyć specjalnej miarki.