Uprawa roślin

Okres jesienno-zimowy to czas upraw indoor. Nie tylko warzywa, ale też inne rośliny można z powodzeniem uprawiać w warunkach domowych. Profesjonalni growerzy stawiają na uprawę w growboxie. Na co należy zwrócić uwagę przy tego typu aktywności ogrodniczej? Zapraszam do lektury.

Nie tylko na dużych przestrzeniach, ale również w mieszkaniach o niewielkim obszarze można uprawiać rośliny w growboxach – specjalnych namiotach, które pozwalają na stworzenie kontrolowanych warunków hodowli warzyw, owoców i wielu innych roślin.

Jeśli chcemy działać profesjonalnie w kontekście domowych upraw – tak, aby uzyskać pożądane efekty – konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka ważnych kwestii. Zaliczają się do nich temperatura, wilgotność w growboxie oraz wpływ pH na wzrost roślin.

Kontrola temperatury, czyli zasilacz do lamp HPS

Większość zaawansowanych growerów decyduje się na wykorzystanie zasilacza do lamp HPS. Powodem jest borykanie się ze zbyt wysoką temperaturą w growboxie, co – jak wiadomo – może być niebezpieczne dla roślin.

Zasilacz do lamp HPS daje możliwość kontrolowania temperatury dzięki temu, że zaopatrzony jest w funkcję sterowania mocą oświetlenia. Pozwala to nie tylko na zapewnienie warzywom i owocom odpowiednich warunków, ale również na zaoszczędzenie energii.

Wilgotność w growboxie

Kolejną istotną rzeczą przy uprawach indoor jest dbałość o odpowiedni poziom wilgotności w  growboxie. Zarówno za wysoki, jak i za niski poziom wilgotności stwarza zagrożenie dla pielęgnowanych plonów.

Za wysoki poziom wilgotności jest częstą przyczyną pleśnienia roślin, a w konsekwencji zniszczenia plonów. Rozwiązaniem tego problemu jest wdrożenie specjalnego rodzaju wentylacji. Zaleca się również wykorzystanie keramzytu, poprzez umieszczenie go na podłożu uprawowym.

Gdy mamy do czynienia z za niskim poziomem wilgotności czasami wystarczającym działaniem jest ograniczenie efektów wentylacji. Warto jednak zastanowić się nad wykorzystaniem nawilżacza powietrza, szczególnie jeśli uprawiane rośliny osiągnęły duże rozmiary.

Wpływ pH na wzrost roślin

Bardzo istotną kwestią jest określenie odczynu pH gleby, w której mają wzrastać nasze rośliny. Jeśli pH jest za wysokie lub za niskie, dopływ niezbędnych dla wzrostu roślin pierwiastków zostaje niejako zablokowany.

W zależności od rodzaju rośliny, powinno się wybrać glebę o odpowiednim odczynie pH. Nieznacznie kwaśne pH (ok 6,5) sprzyja zdecydowanej większości roślin. Znajdą się jednak również rośliny, dla których najbardziej sprzyjająca będzie gleba dysponująca pH zasadowym lub kwaśnym.

Wpływ pH na wzrost roślin jest niekwestionowany, dlatego konieczne jest zorientowanie się, jaki gleba ma odczyn.

Podsumowując, aby cieszyć się profesjonalną uprawą warzyw i innych roślin w warunkach domowych należy odpowiednio przygotować namiot uprawowy, a więc zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia – mając na uwadze właściwą temperaturę, wilgotność oraz sprzyjający zdrowym plonom odczyn pH. Powodzenia!