taras

Taras to nieodłączny element wykończeniowy każdego nowoczesnego domu. Stał się miejscem wypoczynku i spędzania czasu z bliskimi. Oczywistym więc wydaje się zadbanie o to by był nie tylko funkcjonalny, ale również współgrał z bryłą domu oraz koncepcją naszego ogrodu. Taras to doskonały sposób na przedłużenie salonu o dodatkowe metry. W celu wzmocnienia efektu przenikającej się przestrzeni warto wykorzystać do tego celu podłogę.

Powinna ona by wykonana z tych samych materiałów co pokój, który łączy się z naszą przydomową konstrukcją. Jest to niemożliwe? Nic straconego. Ważne żeby miały wspólne cechy, takie jak kolor, faktura czy wzór. Taki zabieg pozwoli uzyskać harmonię i z pewnością doda niepowtarzalnego charakteru każdemu wnętrzu.

CZY NA TARASIE MOŻNA WYPOCZYWAĆ I RELAKSOWAĆ SIĘ PRZEZ OKRĄGŁY ROK?

Chwile spędzane z bliskimi na tarasie naszych marzeń to niekiedy jedne z najcenniejszych momentów w naszym życiu, zwłaszcza wtedy, gdy nasza przydomowa oaza staje się centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. Mimo, że użytkowanie tarasu kojarzy nam się bardziej z porą letnią, to z powodzeniem może również spełniać swoje funkcje także w zimne dni. Dzięki zabudowie pełnej na wzór ogrodu zimowego uzyskujemy gotową konstrukcje do wykorzystania o każdej porze roku. Taka oranżeria to nie tylko ozdoba domu, ale również niezwykle opłacalna inwestycja. Ściany tarasu zabezpieczają go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak opady deszczu, śniegu czy silnym wiatrem, zapewniając nam pełny relaks bez względu na panującą na zewnątrz aurę. Zabudowa tarasu ze szkła chroni zarówno nas samych, jak i całe wyposażenie znajdujące się pod nim. Pełna osłona daje możliwość wyboru niemalże każdego rodzaju mebli. Odpowiednie wyposażenie pozwala stworzyć wyjątkowy i przytulny zakątek domu, służący odpoczynkowi oraz spotkaniom z przyjaciółmi. Dodatkowe pomieszczenie może stać się przedłużeniem salonu, jadalnią, gabinetem do pracy lub pomieszczeniem biznesowym w przypadku prowadzenia własnej działalności. Dzięki ostatniemu rozwiązaniu klienci bądź kontrahenci są przyjmowani bez konieczności organizacji spotkań w bardziej prywatnych pomieszczeniach domu.

Ogród zimowy to w głównej mierze możliwość obcowania z roślinnością przez cały rok bez konieczności wychodzenia z domu. Stanowi ponadto namiastkę lata, która pozwala nam wytrwać do wiosny i budzącej się wtedy do życia przyrody. Przeszklone ściany konstrukcji, przepuszczające promienie świetlne pozwalają stworzyć odpowiednie warunki do wzrostu roślin nawet przy ujemnej temperaturze na zewnątrz. Obecność roślin uspokaja i poprawia nie tylko humor, ale również mikroklimat pomieszczeń, wpływając na ich bilans cieplny. Nic nie koi nerwów bardziej niż odpoczynek po ciężkim dniu we własnej oranżerii z widokiem na ogród. Natlenione i oczyszczone z toksyn powietrze oraz przebijające przez szklane tafle promyki słońca mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Warto zaznaczyć że posiadanie ogrodu zimowego to również względy ekonomiczne. Mimo, że budowa tego typu tarasu jest dość kosztowna i czasochłonna, to w dłuższej perspektywie czasu może się opłacić. Szklana zabudowa tarasu zlokalizowana od strony południowej kumuluje energię cieplną, przekazując ją na dalsze pomieszczenia domu. Ponadto duża ilość promieni świetlnych we wnętrzu, pozwala zaoszczędzić na sztucznym oświetleniu.

JAK ZBUDOWAĆ TARAS – DOSTĘPNE ROZWIĄZANIA TECHNICZNE NA ZABUDOWĘ Z ZADASZENIEM TARASU

Zabudowa tarasu na wzór ogrodu zimowego to nie tylko funkcjonalna konstrukcja, ale również ozdoba domu. Przy jej projektowaniu warto więc postawić na trwałe materiały, które w sposób naturalny wydobędą piękno naszego mieszkania, stając się jego wizytówką. Niewątpliwie jednych z najlepszych rozwiązań jest wykorzystanie do tego celu szkła
i aluminium. W całości oszklona oranżeria zapewnia swobodne, niczym nieograniczone podziwianie otaczającej przyrody. Obecnie jest kilka możliwości dotyczących usytuowania ścian szklanych, jednak najchętniej wybieraną opcją są systemy przesuwne bezramowe.

Panele szklane stosowane na ściany tarasu zapewniają swobodę konfiguracji, dzięki czemu możemy w każdej chwili zamknąć bądź częściowo otworzyć taras w zależności od potrzeby. Ściany szklane przesuwne w systemie bezramowym nie posiadają profili pionowych, a poszczególne elementy są od siebie niezależne. W zależności od potrzeby możemy ułożyć szklane tafle tak, aby tworzyły niewidoczną, jednolitą płaszczyznę. Po złożeniu każdego panelu, powstaje szklany pakiet, umiejscowiony z boku tarasu, dzięki czemu zyskujemy trochę przestrzeni. Takie wykorzystanie konstrukcji daje nam nieograniczony przepływ świeżego powietrza i otwarcie tarasu na ogród.

Zabudowa tarasu w omawianym systemie jest niezwykle funkcjonalna i zapewnia komfort użytkowania o każdej porze roku. Za szczelność systemu odpowiadają uszczelki z tworzywa sztucznego. Dla większego bezpieczeństwa i wygody można swobodnie zamknąć taras od wewnątrz. Cztero-rolkowy układ jezdny przenosi duże obciążenia dlatego z powodzeniem można zastosować wielkogabarytowe tafle. Okucia umieszczane w profilach są całkowicie zakryte, a wszelkie elementy konstrukcji cechuje odporność na czynniki zewnętrzne. Niska prowadnica zapewniająca przejście bez potykania tworzy z zabudową tarasu integralną część z zachowaniem lekkości i transparentności konstrukcji. Zadaszenie tarasu, jak i ścianki wykonane są ze szkła laminowanego bezpiecznego tzw. VSG. Powstaje ono na skutek sklejenia dwóch tafli specjalną folią PVB (poliwynylobutylową). W przypadku ewentualnego zbicia, szkło nie rozpada się na drobne kawałki, a pozostaje przytwierdzone do folii. Do laminowania można wykorzystać również szkło hartowane o oznaczeniu ESG VSG. Swoją trwałość zawdzięcza specjalnemu procesowi obróbki termicznej, gdzie podgrzewa się je do wysokiej temperatury, a następnie schładza zimnym powietrzem.

Znaną i cenioną firmą z doświadczeniem, zajmującą się profesjonalnym montażem i doradztwem m.in. w sprawie konstrukcji aluminiowo-szklanych jest SALGAT.

EKONOMICZNE OGRZEWANIE TARASU ZIMĄ – JAK NIE MARZNĄĆ NA TARASIE W MROŹNE DNI

Utrzymanie komfortowej temperatury w ogrodzie zimowym jest zagadnieniem, które interesuje każdego posiadacza tarasu. Istotną rolę odgrywają materiały zastosowane na taras całoroczny. W przypadku klasycznych budynków z dobrze ocieplonymi ścianami zabudowy tarasów będą wychładzały się szybciej. Liczy się również sama wielkość obiektu. Im większa powierzchnia szkła, tym większe nagrzanie w mroźne dni.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem na zabudowy szklane jest zastosowanie punktowego systemu grzewczego tj. elektrycznych promienników, które emitują promieniowanie podczerwone. Grzeją naturalnie tak jak słońce dając poczucie przyjemnego ciepła. Zaletą tego typu rozwiązania jest szybkość działania. Promień ciepła emitowany z elektrycznych promienników jest bezpieczny, a jego zasięg szacuje się na około kilka metrów. Promienniki można montować dowolnie na ścianie, pod daszkiem czy też balustradzie. Do instalacji potrzebny jest jedynie dostęp do prądu, a sam montaż przebiega szybko i sprawnie.

Równie chętnie wybieraną opcją na szklany taras, choć nie najtańszą jest ogrzewanie podłogowe. Rurki i grzałki montowane w podłodze są niewidoczne, przez co nie ingerują w estetykę tarasu. Najczęściej stosowane do wykończenia płytki kamienne czy terakota dobrze przewodzą ciepło i rozprowadzają je po całym pomieszczeniu. Można zastosować ogrzewanie wodne lub elektryczne. To pierwsze wymaga podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania, uzależnione jest również od systemu grzewczego budynku oraz wydajności urządzeń do ogrzewania. Koszt wykonania takiej instalacji jest wyższy niż w przypadku opcji elektrycznej, jednak trzeba w tym przypadku mieć na uwadze wyższe koszty eksploatacyjne. Zaletą systemu elektrycznego jest możliwość jego integracji z automatyką podłogową, co pozwala na bardziej precyzyjne sterowanie temperaturą pomieszczenia.

Do ogrzania tarasu można wykorzystać różnego rodzaju grzejniki elektryczne. Wyróżnić tu można:

Grzejniki kanałowe – zasilane z istniejącej instalacji grzewczej. Umieszczone są u podstawy przeszklenia w sposób liniowy na całej jego długości. Lokalizacja wzdłuż szyb działa jak kurtyna cieplna, która osusza szkło, chroniąc je przed zaparowaniem. Grzejniki tego typu nie są zbyt wydajne, z uwagi na szybkie wychładzanie się powietrza w momencie styku ze szklanym sufitem. Umożliwiają natomiast tworzenie wybranych stref do ogrzania. Grzejniki kanałowe pozwalają na utrzymanie wprawdzie niskiej, ale stałej temperatury w pomieszczeniu w okresie zimowym. W sytuacji, gdy chcemy zwiększyć temperaturę warto zaopatrzyć się w dodatkowe źródło ciepła np. promienniki podczerwieni.

Grzejniki ścienne – cieszą się dość dużą popularnością ze względu na niski koszt zakupu, montażu oraz eksploatacji. Można je powiesić na ścianie domu, do której dostawiony jest ogród. Wydajność tego typu urządzenia jest podobna jak w przypadku grzejników kanałowych, z tym, że łatwiej jest utrzymać je w czystości.