Rodzinny obiad albo kawa z przyjaciółmi na świeżym powietrzu – chłodniejsze dni mogą pokrzyżować tego typu plany. Tak być jednak nie musi. Nowoczesny ogrzewacz tarasowy to urządzenie, które pozwoli cieszyć się otwartą przestrzenią w późne, jesienne wieczory, a nawet zimą. W niniejszym artykule przedstawimy więcej informacji na ten temat. Zapraszamy do lektury!
Ogrzewacze tarasowe ogólnie
Takie urządzenia występują jeszcze pod innymi nazwami. Płomiennik lub lampa grzewcza są dość często spotykane. Niemniej ogrzewacz tarasowy powinno określać się dosadnie, aby nie wprowadzać nikogo w błąd. Rzecz w tym, że taki sprzęt został zaprojektowany w konkretnym celu, jakim jest generowanie ciepła na tarasie lub na jakiejś wydzielonej przestrzeni w ogrodzie. Najbardziej popularnym sposobem podwyższenia temperatury jest dziś użycie gazu. Same konstrukcje zaś mogą mieć kilka form, które różnią się funkcjonalnością i walorami estetycznymi.
Zalety ogrzewaczy tarasowych
Oczywiście największą zaletą tego typu sprzętu jest możliwość wygenerowania dużych ilości ciepła w relatywnie krótkim czasie. W praktyce oznacza to, że niekiedy wystarczy uruchomić urządzenie tylko na chwilę, aby rzeczywiście poczuć różnicę na tarasie. Samo rozpalenie zajmuje zwykle kilka sekund. Inne sposoby ogrzewania są zdecydowanie mniej wydajne. Co więcej, zasilanie ogrzewacza bywa całkowicie bezprzewodowe. Można zatem przenosić go w dowolne miejsce wedle uznania. Wielu Polaków decyduje się na zakup dwóch lub nawet czterech urządzeń, co daje im bardzo szeroką możliwość konfiguracji ustawienia. Przydaje się to, zwłaszcza gdy zbiera się większa liczba osób i każdej z nich trzeba zapewnić odpowiedni poziom komfortu.
Niektórzy mają obawy, że taki sprzęt może się przewrócić i wywołać pożar. Tak jednak myśleć nie należy, ponieważ dobry ogrzewacz tarasowy ma wbudowany w standardzie mechanizm zabezpieczający. Jeśli na przykład dzieci potrącą go w czasie zabawy, mechanizm ów natychmiast odetnie cały system od gazu. W rezultacie płomień po prostu zgaśnie. Oczywiście podobna technologia ma zastosowanie w przypadku zbyt wysokiej temperatury. Gdy ogrzewanie przekroczy ustawione parametry, zainstalowane czujniki zareagują i same wypoziomują temperaturę, aby była taka, jak trzeba.
Ważną zaletą ogrzewaczy gazowych na taras jest także ich wygląd. Popularne modele mają stożkowaty charakter. Prezentują się znakomicie w dosłownie każdej aranżacji. Chociaż coraz częściej w polskich ogrodach można spotkać czarny kominek gazowy o bardziej prostokątnych kształtach. Takie urządzenia są wyjątkowo eleganckie. Świetnie pasują do nowoczesnej architektury, lecz zabudowa z cegły również stanowi dla nich niemalże naturalne środowisko. Tego typu ogrzewacz tarasowy znajdzie zastosowanie w ogródku ekskluzywnej restauracji lub na otwartej przestrzeni w hotelu pięciogwiazdkowym. Designerski projekt i przyjazna funkcjonalność w tym wypadku tworzą bardzo zgrany duet. Docenią to zwłaszcza ci ludzie, którzy chcą się otoczyć eleganckim pięknem oraz ciepłą atmosferą zarazem.
Ile kosztuje ogrzewacz tarasowy?
Ceny są bardzo różne. W zależności od mocy grzewczej, czy możliwości sterowania pilotem. Nie bez znaczenia jest także ogólna konstrukcja projektu. Najbardziej typowy ogrzewacz gazowy do ogrodu będzie tańszy, aniżeli sprzęt z wyższej półki technologicznej. W każdym razie należy się spodziewać, że dobrej klasy ogrzewacz tarasowy to wydatek od 2500 do 7000 zł. W tym przedziale cenowym można znaleźć sprzęt, który zaspokoi nasze potrzeby.