piękny trawnik

Szybkim sposobem na założenie trawnika jest sięgnięcie po gotową rolkę ze sztuczną murawą. Będzie to świetne rozwiązanie do przydomowego ogrodu, na taras, balkon, plac zabaw. Dostępna jest zarówno sztuczna trawa do ogrodu, jak i trawa boiskowa. W zależności od jej przeznaczenia włókna mogą być miękkie lub sztywniejsze, delikatniejsze lub o zwiększonej wytrzymałości. W ogrodzie trawa ma być przyjemna w dotyku, z kolei na obiektach sportowych, kortach tenisowych lub polach namiotowych kluczowa staje się niepodatność na uszkodzenia mechaniczne nawet w przypadku intensywnej eksploatacji.

Co warto wiedzieć o sztucznej trawie ogrodowej?

Sztuczna trawa ogrodowa z wyglądu przypomina naturalną murawę, która pozostaje zielona przez cały rok i to bez konieczności podlewania, nawożenia. Produkuje się ją głównie z polietylenu i polipropylenu. Włókna znajdują się na specjalnym podkładzie, dzięki czemu można układać murawę na powierzchni podobnie jak zwykłą wykładzinę dywanową. Sztuczna trawa dostępna jest w rolce lub w postaci bloków, które można traktować jak płytki. Wysokości i grubość syntetycznego runa może być różna, to samo dotyczy wybarwienia. Trawy krajobrazowe są miękkie i przyjemne w dotyku, z kolei modele boiskowe są sztywniejsze, dodatkowo zabezpieczone lateksem w celu zwiększenia odporności na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne. Na podkładzie ze sztuczną trawą znajdują się specjalne otwory, które zapewniają wentylację i umożliwiają odprowadzanie wody. Twórca sztucznej murawy, czyli amerykański naukowiec, stworzył ją ze swoim zespołem w celu zastąpienia naturalnej trawy na boiskach piłkarskich. Miało to miejsce w drugiej połowie XX wieku. Pierwsze projekty były mocno wadliwe, problemy stanowiły niska trwałość i krótkie runo. Trawa trzeciej generacji ma wysokie walory estetyczne i użytkowe, znajduje się na elastycznym podkładzie, jest zabezpieczona przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

Jak można wykorzystać sztuczną trawę?

Sztuczna trawa ma szerokie zastosowanie. Świetnie sprawdza się w przydomowych ogrodach, stanowi ozdobę także na terenach wokół posesji. Może być intensywnie eksploatowana, wspaniale nadaje się na plac zabaw. Jest wykonana z bezpiecznych materiałów, dlatego nie ma problemu z tym, aby bawiły się na niej dzieci. Nie ulegnie zniszczeniu nawet w przypadku intensywnej eksploatacji. Dzieci mogą po niej biegać, grać w piłkę. Sztuczna murawa amortyzuje upadki, zapewnia stabilność, znika też problem z suchymi placami i rozkopaną ziemią przez psa. Warto zdecydować się na syntetyczną murawę także w przypadku tarasu i balkonu. Jest to zdecydowanie bardziej efektywne rozwiązanie niż płytki tarasowe, gumolit, zwykła wykładzina. Sztuczną trawę można stosować także w przypadku miejsc zacienionych, w których trudno o piękny trawnik. Znika problem z chwastami, mchem i różnymi insektami. Sztuczna murawa sprawdzi się na skarpach i zboczach. Przyda się także na polu namiotowym i campingu. Sztuczną trawę wykorzystuje się również w ogródkach letnich, w miejscach użyteczności publicznej. Jest także używana przez firmy i instytucje.