Decyzja o budowie domu to często długo wyczekiwany moment, jednak wiąże się z wieloma ważnymi wyborami. Jednym z kluczowych czynników, które wpływają na ostateczną decyzję, są koszty inwestycji. Optymalizacja budżetu bez rezygnacji z komfortu i funkcjonalności jest jak najbardziej możliwa. Jak zatem rozpoznać projekt domu, który pozwoli na oszczędności bez uszczerbku dla jakości?
Prosta forma, mniejsze koszty, tańsza i szybsza budowa.
Jednym z najprostszych sposobów na obniżenie kosztów budowy jest wybór projektu o prostej bryle. Im mniej skomplikowana jest forma budynku, tym mniej materiałów budowlanych i robocizny będzie potrzebnych do jego realizacji. Dachy wielospadowe, liczne wykusze czy lukarny to elementy, które choć dodają charakteru, znacznie podnoszą koszty. Najtańszy w budowie jest prosty, dwuspadowy, symetryczny dach bez lukarn. Jego konstrukcja jest łatwa do wykonania, a niewielka powierzchnia pokrycia dachowego obniża koszty materiałów. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ze względu na swoją konstrukcję mniejsza powierzchnię dachu mają projekty domów z poddaszem użytkowym. Domy parterowe, ze względu na większą powierzchnię zabudowy automatycznie posiadają również proporcjonalna powierzchnię dachu. Warto zatem gruntownie przemyśleć kwestię wyboru projektu pod kątem kosztów generowanych przez samo wykonanie dachu. Analizując różne warianty konstrukcyjne warto pamiętać, że również minimalna ilość ścian nośnych przekłada się na oszczędności. Im mniej drogich w wykonaniu ścian konstrukcyjnych, tym mniej materiałów budowlanych i mniejszy nakład pracy murarskiej. Warto zastanowić się nad otwartymi przestrzeniami, które nie wymagają dodatkowych podpór. Drogie w wykonaniu jest również wszelkie dodatkowe trzony kominowe. Jeśli zrezygnujemy z kominka na rzecz ogrzewania gazowego lub elektrycznego, możemy wyeliminować ten element z projektu. Najtańsze w budowie projekty domów posiadają wyłącznie jeden komin związany z odprowadzaniem spalin. Można też całkowicie zrezygnować z kominów stawiając na ogrzewanie pompą ciepła. Do wykonania zostają wtedy tylko tańsze kominy wentylacyjne.
Oszczędne materiały budowy – co wychodzi najtaniej?
Wybór materiałów budowlanych, z których powstanie nasz przyszły dom ma równie istotny wpływ na końcowy bilans kosztów realizacji. Stawiając na konkretne rozwiązania warto kierować się łatwą dostępnością, możliwością uzupełnienia materiałów w razie konieczności oraz powszechnością w zakresie znajomości budowy opartej na konkretnych materiałach. Łatwiej znaleźć firmę budowlaną, która wykona dom z tradycyjnych pustaków ceramicznych, cegły, czy betonu komórkowego, niż z prefabrykowanych elementów, lub w szkieletowej konstrukcji drewnianej. Nadal najpopularniejszą metodą realizacji domów jednorodzinnych jest technologia murowana oparta na wylewanych fundamentach, lub płycie fundamentowej. Wybierając klasyczną metodę budowy jesteśmy również w stanie część prac wykonać systemem gospodarczym, który dodatkowo obniży koszty inwestycji. Szukając dalszych oszczędności warto wspomnieć, że optymalizacja stolarki okiennej również przyczyni się do obniżenia kosztów. Standardowe wymiary okien i drzwi tarasowych są zazwyczaj tańsze od tych nietypowych. Warto zwrócić uwagę na okna PCV, które są bardziej przystępne cenowo niż okna drewniane czy aluminiowe.
Dodatkowe sposoby na oszczędności w trakcie budowy.
Aby jeszcze bardziej zoptymalizować koszty budowy, warto rozważyć następujące rozwiązania:
- Rezygnacja z balkonu, piwnicy i garażu: Te elementy, choć funkcjonalne, znacznie podnoszą koszty inwestycji. Jeśli nie są niezbędne, warto z nich zrezygnować. Garaż można zastąpić wiatą lub miejscem postojowym na podjeździe.
- Budowa dwuetapowa: Jeśli budżet jest ograniczony, można rozważyć budowę domu w dwóch etapach. Na początku realizujemy część mieszkalną w jej minimalistycznej wersji, a następnie, w miarę możliwości finansowych, wykańczamy pozostałe pomieszczenia. Do takiej realizacji najlepiej nadają się projekty domów z poddaszem mieszkalnym i dodatkowym pokojem na parterze.
- Budowa metodą gospodarczą: Część prac budowlanych można wykonać samodzielnie lub z pomocą rodziny i znajomych. Dzięki temu zaoszczędzimy na kosztach robocizny.
Poszukiwanie oszczędnych rozwiązań w budownictwie nie oznacza rezygnacji z marzeń o własnym domu. Wybierając projekty domów o prostej bryle, odpowiednie materiały budowlane i optymalizując układ pomieszczeń, można znacznie obniżyć koszty inwestycji. Warto pamiętać, że budowa domu to proces, który wymaga starannego planowania i przemyślanych decyzji.