aranżacja wnętrz

Projektowanie gabinetów lekarskich to bardzo ważna kwestia. Muszą one być urządzone zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi, a także muszą sprawiać przyjazne warunki, w których pacjent będzie się dobrze czuł. Warto więc wiedzieć w jaki sposób zaprojektować wnętrza gabinetów stomatologicznych. 

Najważniejsza kwestia – przepisy i normy prawne 

Projektując wnętrza gabinetów stomatologicznych, należy w pierwszej kolejności zadbać o wszelkie prawne wymagania, które stanowią główną wytyczną dla wszelkich miejsc związanych z medycyną. 

Minimalna powierzchnia gabinetu indywidualnego powinna wynosić około 12 metrów kwadratowych. Wysokość pomieszczenia powinna być większa niż 310 cm. Jeżeli gabinet znajduje się w lokalu mieszkalnym, musi być oddzielony od innych pomieszczeń. Ważną kwestią jest także wydzielona recepcja, pomieszczenie socjalne, a także toaleta dla pacjentów i personelu. Dobrze urządzona powinna być także poczekalnia. Powinno się w niej znajdować przynajmniej 5 miejsc, a także wieszaki na ubrania pacjentów. 

Zasady projektowania gabinetów stomatologicznych 

Aranżacja wnętrz Gdynia kładzie duży nacisk na odpowiednie urządzenie wnętrz gabinetów lekarskich. Standardy i priorytety są zupełnie inne niż w przypadku zwyczajnych wnętrz. Najważniejszą kwestią jest czystość, zachowanie ogólnych zasad higieny i sterylności. Dlatego w pomieszczeniach nie może znajdować się za dużo przedmiotów, które łapią kurz. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest dostosowanie charakteru pomieszczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych. Gabinety lekarskie muszą także charakteryzować się właściwą estetyką. Jak wspomniano wcześniej pacjenci muszą się w nich dobrze czuć. W gabinetach musi być też sporo miejsca, na wszelkie potrzebne sprzęty, a także na oświetlenie. 

Aby odpowiednio zadbać o każdą z tych kwestii, można skorzystać z rozwiązań technologicznych, które są sprawdzone i wypróbowane przez wielu fachowców. Gabinety stomatologiczne powinny być wykończone gładkimi materiałami, które można łatwo oczyścić i usunąć z nich brud. Warto także pamiętać, że dominować powinny przede wszystkim jasne barwy, natomiast na podłodze dobrze sprawdzą się płytki ceramiczne albo specjalne, elastyczne wykładziny. 

Dobór mebli do gabinetów dentystycznych 

Urządzając gabinety dentystyczne należy także położyć spory nacisk na wybór mebli. Powinny one być zgodne z normami higienicznymi, a więc wykonane z materiałów, które można wyczyść w łatwy sposób. Ponadto warto pamiętać o tym, żeby były były użyteczne oraz estetyczne. Zwykle stawia się na modele wykonane z gładkich i trwałych surowców.