Otwornice diamentowe

Remontując mieszkanie bądź montując jakieś elementy wyposażenia domu często stajemy przed problemem wywiercenia otworu w twardym materiale. Zwykła wiertarka nie sprawdza się przy większych otworach, a tradycyjne otwornice nie zawsze dają sobie radę z takimi materiałami jak szkło, beton, gres lub granit. Z pomocą wtedy mogą przyjść akcesoria z twardszego tworzywa jakim jest diament. 

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • czym są otwornice diamentowe
  • dlaczego otwornica diamentowa doskonale nadaje się do wykonywania otworów w twardych materiałach
  • gdzie kupić otwornice diamentowe

Czym jest otwornica diamentowa?

Otwornice diamentowe to narzędzia służące do wiercenia otworów w twardych materiałach takich jak ceramika, gres, szkło, beton czy granit. Składają się z korpusu oraz diamentowej końcówki, która jest odpowiedzialna za wiercenie otworów. Otwornica diamentowa jest bardzo wytrzymała i skuteczna w wierceniu w twardych materiałach, nie powodując ich kruszenia i pękania. 

Otwornice diamentowe możemy podzielić na te do wiercenia na sucho i wiercenia na mokro. Otwornice diamentowe na sucho są przeznaczone do wiercenia otworów bez użycia wody. Otwornice diamentowe na mokro wymagają stałego polewania powierzchni wodą podczas wiercenia, co zapobiega ich przegrzaniu oraz uszkodzeniu.

Otwornice możemy montować zarówno na wiertarce czy wkrętarce. Odpowiednie adaptery do otwornicy sprawiają, że są kompatybilne również ze szlifierkami kątowymi.

Dlaczego warto używać otwornice diamentowe do gresu?

Otwornice diamentowe świetnie sprawdzają się przy różnych elementach wykończeniowych mieszkania z twardych materiałów, np. przy płytkach ceramicznych. Otwornice diamentowe do cięcia gresu, ceramiki i innych płytek na sucho są odporne na stępienie.

Na rynku można kupić zestawy otwornic wyposażonych w koronki diamentowe o różnych średnicach. Pozwala to na wiercenie otworów o różnym rozmiarze. Dlatego przeglądając dane techniczne z łatwością dopasujemy odpowiedni rozmiar otwornic do tego, w jakim rozmiarze mamy płytki ceramiczne bądź inne elementy z gresu lub innego twardego tworzywa. 

Gdzie kupić otwornice diamentowe?

Otwornice diamentowe, podobnie jak wiertła i innego rodzaju elektronarzędzia i akcesoria do elektronarzędzi zakupimy w popularnych marketach budowlanych. Jeżeli potrzebujemy wyspecjalizowanego sprzętu do profesjonalnych zastosowań lepszym wyborem może okazać się sklep internetowy. 

W Internecie znajdziemy wiele specjalistycznych sklepów internetowych oferujących najwyższej jakości elektronarzędzia i akcesoria do nich. Do wyboru mamy szeroki zakres wiertarek, szlifierek, wkrętarek i innych narzędzi. Akcesoria takie jak wiertła, prowadnica czy otwornica również bez problemu znajdziemy w bardzo dobrych cenach.

Warto zainteresować się gotowymi zestawami otwornic diamentowych. Przykładowo, w ofercie sklepu pro-budowa.pl znajdziemy gotowe zastawy otwornic diamentowych o różnych parametrach. Może to być np. bardzo popularny zestaw 9 otwornic o rozmiarach: 6mm, 8mm, 10mm, 16mm, 20mm, 28mm, 35mm, 50mm, 68mm zapakowanych w dedykowaną walizkę aluminiową plus adapter do montażu otwornic na wiertarce lub wkrętarce.

Jest to najbardziej optymalny zestaw dostępny na rynku, przygotowany na ich wykorzystanie przy robieniu otworów w różnych materiałach. Otwornice o średnicach 6 mm, 8 mm, 10 mm służą do nawiercania otworów pod kołki rozporowe. Koronki 16 mm są stworzone pod większe kotwy i pręty gwintowane. Rozmiary 20 mm i 28 mm doskonale nadają się na otwory pod rurki c.w.o i c.o. Z kolei otwornice 35 mm, 50 mm to idealne średnice pod podejścia wody i kanalizacji, a 68 mm to rozmiar dostosowany pod puszki elektryczne.

Kupując otwornice warto zwrócić uwagę jaką metodą osadzany jest diament na koronkach. W tych najlepszej jakości diament osadzony jest metodą lutowania próżniowego, czyli zatopiony w materiale. Takie otwornice odznaczają się odpornością na zużycie, a także na wysoką temperaturę – można nimi pracować na wysokich obrotach szlifierki, na sucho.