Najpiękniejsza altana do ogrodu: Jak ją wybrać?

Każdy kto posiada ogród z pewnością kocha w nim wypoczywać po ciężkim dniu. Jednakże niekiedy upał czy słońce lub deszcz nie pozwalają na to by usiąść przy stoliku pod gołym niebem. Dlatego właśnie altany ogrodowe są niezastąpionymi miejscami do spokojnego odpoczynku, poczytania książki, zrelaksowania się. Jak wybrać idealną altanę do ogrodu? Zapraszamy do lektury naszego tekstu.

Drewniane altany ogrodowe, czyli klasyczne piękno

Altany ogrodowe z drewna nie wychodzą od lat z mody. Ich urok, naturalny wygląd i solidność wykonania to cechy, za które kocha je ogrom osób. Znajdziemy jednak dwa typy takich drewnianych altanek: otwarte lub zamknięte, nazywane domkami ogrodowymi. Te drugie i wiele innych znajdziemy do zakupienia na stronie https://nowoczesne-domki.pl/altany-ogrodowe/. Zacznijmy od altany ogrodowej otwartej. Są to na ogół altany dziesięciokątne lub ośmiokątne. Jak wygląda taka altana? Ma ona zadaszenie oraz kolumny ją podtrzymujące. Brak jej zaś boków, czyli ścianek. Takie altany są jednak niemniej chętnie wybierane bowiem zapewniają możliwość obserwowania zieleni oraz są przewiewne, co docenia się zwłaszcza latem. Stanowią zatem miejsce idealne na rodzinny obiad w cieniu. Z kolei altany zamknięte, które wyglądają jak mini domki, są bardziej zabudowane. Ich zaletami jest to, że przepuszczają mniej wiatru, zapewniają więcej ciepła, chronią przed deszczem i zapewniają więcej prywatności. Zatem można pod ich dachem spokojnie poczytać książkę i się zrelaksować. Są one też bardziej solidne i wytrzymałe, przetrwają każde warunki pogodowe. Polecane są zwłaszcza piękne altany z drewna świerkowego. Taka altana zamknięta, będąc dobrze konserwowana, posłuży nam przez lata. Na rynku znajdziemy nawet modele z drzwiami, przez co altana doprawdy sprawia wrażenie małego domku. Jest to więc doskonałe schronienie podczas deszczu czy upałów. 

Altana z technorattanu: Jakie ma zalety?

Altana z technorattanu posiada ażurowe ścianki, dzięki czemu możemy posiać pod nią pnące rośliny, które udekorują ściany. Taka altana ogrodowa jest łatwiejsza w konserwacji, jednak zazwyczaj nie tak solidna i wytrzymała jak drewniana konstrukcja. Mimo wszystko altany z technorattanu są bardzo estetyczne i odporne na promienie słoneczne czy ulewy. Większość z nich ma też solidny dach kryty papą. Znajdziemy mnóstwo modeli takich altan, takie jak cena czy dopasowanie do mebli ogrodowych. Jednakże pod wieloma względami to altana drewniana jest bardziej wytrzymała.

Metalowa altana do ogrodu

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć altany z metalu. Są one coraz częściej wybierane. Bowiem sama konstrukcja jest wykonana z metalu, lecz pomiędzy nim można powiesić piękne zwiewne tkaniny. Mimo iż dach takiej altany nie jest zbyt wytrzymały, altana na planie kwadratu jest wspaniała podczas wyprawiania imprez na świeżym powietrzu. Nadaje również romantycznego charakteru. Przede wszystkim duży ogród będzie jeszcze piękniejszy z altaną z metalu.

Wiemy już, czym charakteryzują się poszczególne typy altan. Niemniej jednak wybór altany zależy od nas i predyspozycji domowników. Jedne doskonale komponują się z klasycznym ogrodem, inne zaś dobrze wyglądają w nowoczesnym ogrodzie. Warto poradzić się fachowca lub podczas zakupu powiedzieć czego oczekujemy. Mówiąc o naszych wymaganiach mamy szansę otrzymać idealną altanę, w której wraz z rodziną spędzimy niejedne wieczory na grach planszowych czy popołudnia na herbacie i ciastku. Zatem jeżeli mamy ogród, koniecznie powinniśmy zakupić altanę ogrodową