lada recepcyjna

Lada recepcyjna to niezbędny mebel w wielu hotelach, biurach oraz innych budynkach użyteczności publicznej. Co więcej, lada może nie tylko spełniać funkcję czysto praktyczną, ale także być swego rodzaju wizytówką firmy i ozdobą pomieszczenia. To właśnie lada jest jedną z pierwszych rzeczy na którą odwiedzający zwracają uwagę, gdy tylko wejdą do recepcji. Bez wątpienia warto więc zadbać o to, by prezentowała się estetycznie i profesjonalnie. O czym należy pamiętać podczas projektowania lady recepcyjnej?

Wymiary lady recepcyjnej

Niezwykle istotną kwestią przy projektowaniu lady recepcyjnej jest dobór odpowiednich wymiarów mebla. Oczywiście, najlepiej jest dostosować je do konkretnych potrzeb firmy i wielkości pomieszczenia, w którym znajdzie się mebel. Należy wcześniej dowiedzieć się, czy pracownik recepcji będzie wykonywał swoje zajęcia w pozycji siedzącej czy stojącej. Od tego bowiem zależy wysokość lady. W wypadku, gdy obsługa recepcji stoi, lada powinna mieć wysokość około 110 centymetrów. Natomiast za idealną wysokość lady dla osób siedzących uznaje się 70-80 centymetrów. Jeśli chodzi o powierzchnię całego mebla, tutaj w grę również wchodzi kilka istotnych czynników. Gdy zależy nam na wyraźnym zaznaczeniu miejsca recepcji i uczynieniu lady najbardziej reprezentacyjnym meblem w pomieszczeniu, może zajmować nawet 200 centymetrów. Należy uwzględnić zarówno blat roboczy, jak i blat dla gości bądź klientów. Wymiary muszą zapewniać komfortowe użytkowanie obu stronom.

Jaki kształt lady recepcyjnej wybrać?

Kolejną sprawą, którą należy rozważyć podczas projektowania lady recepcyjnej, jest kształt tego wyjątkowego mebla. Do wyboru jest wiele opcji, w tym lady okrągłe, podłużne oraz narożne. Jeśli biuro bądź pomieszczenie, w którym znajduje się recepcja, jest utrzymane w klasycznym stylu, dobrym wyborem może okazać się tradycyjna lada o prostej formie. Natomiast futurystyczny design idealnie sprawdzi się w budynkach nowoczesnych. Ciekawą propozycją jest na przykład lada recepcyjna złożona z kilku brył o różnych kształtach. Taki mebel świetnie uzupełni minimalistyczne wnętrze.

Estetyka biura a design lady recepcyjnej

Ostatnim, lecz wcale nie mniej ważnym czynnikiem, który trzeba uwzględnić przy projektowaniu lady, jest jej design. O tym, jaki styl będzie prezentować, zależy nie tylko wspomniany już kształt mebla, ale również jego sposób wykończenia i materiał wykonania. W eleganckich, luksusowych hotelach pięknie wyglądają chociażby lady zrobione z naturalnego drewna. Taki efektowny mebel automatycznie podnosi rangę firmy w oczach odwiedzających ją osób. W wielu miejscach świetnie sprawdzi się też lada ze szkła hartowanego, na przykład w bankach czy urzędach. 

Firma Massoni – https://massoni.pl/ – zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem lad recepcyjnych.