sadzenie drzew

Przestrzeń miejska staje się bardziej przyjazna i nabiera życia, gdy w pobliżu budynków lub skwerów znajdują się drzewa i krzewy. Zatem nic dziwnego, że wielu inwestorów urozmaica swoje projekty architektoniczne naturalną zielenią. Podpowiemy Ci, kiedy jest najlepszy okres na sadzenie drzew i co warto wziąć pod uwagę, umieszczając elementy zieleni w przestrzeni publicznej.

Dlaczego warto zlecić sadzenie drzew firmie ogrodniczej?

Firmy zajmujące się sadzeniem drzew w lesie oraz w przestrzeni miejskiej zazwyczaj doskonale znają specyfikę danych gatunków, więc są w stanie przewidzieć, ile miejsca rośliny będą potrzebowały na rozbudowę konarów i systemu korzeniowego pod ziemią. Pracownicy tego rodzaju przedsiębiorstw wiedzą, w jakiej odległościach od siebie umieścić sadzonki, aby każda z nich mogła swobodnie się rozwijać.

Profesjonalnie sadzeniem drzew zajmuje się taxus.pl, firma, która dzięki zaangażowaniu doświadczonego zespołu, złożonego m.in. z architektów, ogrodników i leśników, może sprostać nawet najbardziej wymagającym założeniom projektów zieleni. Specjaliści wybierają wyłącznie wysokiej jakości materiał sadzeniowy, by w przyszłości wyrosły z niego zdrowe i piękne drzewa. Wiedzą również, jak przygotować podłoże i korzenie roślin przed zasądzeniem oraz na jaką głębokość powinny one zostać włożone do ziemi. Dzięki przemyślanej koncepcji rozmieszczenia roślin otoczenie stanie się nie tylko w pełni funkcjonalne, ale również będzie zachwycać walorami estetycznymi.

Kiedy jest właściwa pora na sadzenie drzew?

O sadzeniu drzew warto pomyśleć już na etapie planowania inwestycji, zanim zostanie ona całkowicie ukończona. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę czas, który rośliny potrzebują na zakorzenienie się w glebie, co wpływa na prawidłowy ich rozwój w przyszłości. Według wielu ogrodników okresami sprzyjającymi sadzeniu drzew przy bloku, w parku czy też w pobliżu skweru są wczesna wiosna (od końca marca do połowy kwietnia) i jesień (od końca września do początku listopada). Jednak często zdania są podzielone.

O czym należy pamiętać, zlecając sadzenie drzew?

Jesień to czas, kiedy najlepiej jest sadzić drzewa liściaste, takie jak klony, dęby, brzozy, buki czy lipy, ponieważ wtedy kończą one swój okres wegetacji. Jesienią ziemia jest ciepła i miękka, co przyśpiesza proces gruntowania, dzięki temu rośliny mają wystarczająco czasu, aby odpowiednio się zakorzenić i przystosować do panujących warunków. Sadzonki umieszczane w ziemi zazwyczaj są pozbawione liści, więc na wiosnę wypuszczą pąki, z których rozwijają się liście i kwiaty. Natomiast w okolicach marca i kwietnia najlepiej sadzić drzewa, które są wrażliwe na mrozy, więc mogłyby nie przetrwać zimy. Takie sadzonki są od razu gotowe do rozkwitu. Bardzo istotną kwestię stanowi odpowiednie ich zabezpieczenie przed złamaniem w postaci ustawienia wokół pnia specjalnych pali.

Wiosna i jesień są odpowiednimi porami roku na sadzenie drzew ze względu na częste deszcze, które świetnie nawadniają glebę. A według Ciebie, kiedy najlepiej zlecić sadzenie roślinności — wiosną czy jesienią? Jesteśmy ciekawi Twojej opinii, dlatego podziel się nią w komentarzu pod artykułem.