szklarnia

Szklarnia w ogrodzie lub na balkonie to możliwość samodzielnego uprawiania warzyw i owoców. Jej konstrukcja sprawia, że własnymi zbiorami można cieszyć się niemal przez cały rok. Aby jednak w domowej spiżarni pojawiły się świeże, zdrowe i ekologiczne plony, trzeba przestrzegać terminu siewu i sadzenia. Jakie one są? Sprawdź kalendarz ogrodniczy i dowiedz się, kiedy jest najlepiej posiać sałatę, pomidory, ogórki.

Czy w szklarni można uprawiać warzywa przez cały rok?

Szklarnie pozwalają cieszyć się plonami niemal przez cały rok. Ogrodnictwo zimowe jest jednak ryzykowne, nawet jeśli rośliny są chronione przez szklaną konstrukcję. Kalendarz ogrodnika podpowiada jednak, że w grudniu lub w styczniu można zdecydować się na uprawę niektórych warzyw, szczególnie tych znanych z wytrzymałości na mróz. Do takich zalicza się:

  • sałata,
  • szpinak,
  •  por,
  •  jarmuż,
  • rzepa,
  •  marchew,
  •  rzodkiewka,
  •  brukselka,
  • boćwina.

Na taki krok szczególnie warto się zdecydować, jeśli posiada się ogrzewaną szklarnię . W przypadku jej braku pierwsze sadzonki powinny pojawić się w połowie lutego. Kalendarz ogrodniczy wskazuje, że w najkrótszym miesiącu w roku w szklarni można posiać wczesną sałatę i kalarepę.

szklarnia

Jakie warzywa i owoce uprawiać w szklarni na wiosnę?

Wiosna to ulubiona pora roku ogrodników. Kalendarz ogrodniczy wskazuje, że jest ona najbezpieczniejszym czasem na uprawy. Już w jej pierwszych miesiącach w szklarni pojawiać mogą się brokuły, kalafior, kapusta sałata. Ostatnie przymrozki dobrze zniesie też pietruszka i seler. Wiosna to także dobry czas na wysiew nowalijek, a także posadzenie pierwszych krzaczków truskawek. Zasiane na początku marca pojawią się już w pierwszych dniach maja, a nawet pod koniec kwietnia. Kalendarz ogrodniczy poleca również obsadzić szklarnie ząbkami czosnku.

Kalendarz ogrodnika: kwiecień

Warzywa w szklarni sadzić można również w kwietniu. Ten miesiąc jest dobrym czasem na siew kopru, majeranku, oregano, fasoli. W donicach przygotować do rozsady można natomiast warzywa ciepłolubne, czyli pomidory, cukinie, ogórki, a także egzotycznego arbuza. Szklarnie z Runowa w kwietniu stać się mogą również domem dla sadzonek kwiatów, które później ozdobią taras, werandę, balkon. Dobre warunki wzrostu w szklarni będą mieć pelargonie, fuksje, petunie, astry, aksamitki, cynie.

Kalendarz ogrodnika na: maj

Maj w kalendarzu ogrodnika to czas na sadzenie warzyw ciepłolubnych, a także zbiorów takich owoców jak truskawki i poziomki.

Jakie warzywa i owoce uprawiać w szklarni na jesień?

Jesień to niezwykle pracowita pora dla ogrodników. Prace przewidziane na tą porę roku to przede wszystkim wysiew sałaty, rzodkiewki, szpinaku, roszponki, bukszpanu. Kalendarz ogrodnika we wrześniu zaleca też przygotowanie w donicach cebul żonkili i hiacyntów. Kolejne jesienne miesiące: październik i listopad są okresem ostatnich zbiorów, przede wszystkim pomidorów, bakłażanów i papryki. Koniec jesieni najlepiej poświęcić na pracę porządkowe, bowiem nie jest to najlepszy czas na siew i sadzenie owoców i warzyw w szklarni.