Latem czy wiosną ptaki na ogół same zdołają znaleźć pożywienie. Jednak zimą, zadanie to jest zdecydowanie utrudnione przez przymrozki i śnieg. Miłośnicy ptaków zatem, chcąc zapewnić ulubieńcom pokarm, szukają karmników, aby pozostawiać tam jedzenie dla ptaków. Niektórzy wykonują karmniki sami, inni wolą kupić już gotowy. Jak wybrać właśnie taki, już skonstruowany karmnik? Sprawdźmy z czego mogą być wykonane karmniki dla ptaków.
Karmnik dla ptaków na nodze
Dokarmianie ptaków to bardzo szlachetne zajęcie. Osoby, które zakładają w swym ogrodzie karmnik, często mają dylemat, który będzie lepszy. Począwszy od dylematu, czy wybrać drewniany karmnik, czy nieco nowocześniejszy, aż po jego wysokość i budowę. Karmnik dla ptaków na nodze to najlepszy wybór dla osób posiadających ogród, w którym mają mnóstwo miejsca. Choć niekoniecznie, bowiem nawet w małym ogródku zmieści się taki karmnik. Jest on po prostu wbijany w ziemię. Oprócz tego, że dzięki karmnikowi pomożemy ptakom znajdować pokarm, będziemy mieć również ozdobę ogrodu.
Drewniany karmnik
Choć w sklepie znajdziemy różnorodne modele karmników, większość z nich jest wykonana z drewna. Wszystko dlatego, iż jest to materiał naturalny i pasujący do poszczególnych gatunków ptaków. Wszystko zależy od wielkości zakupionego karmnika dla ptaków. W większym zmieści się więcej ptaków, natomiast w mniejszym z powodzeniem znajdą pokarm wróbelki. Pamiętajmy aby przy karmniku postawić pudełko z dostępem do świeżej wody. Karmnik drewniany może być użyty jako karmnik stojący albo mały karmnik do montażu na barierce balkonu. Karmniki drewniane możemy pomalować wedle uznania na pożądany kolor.
Jak samemu zrobić karmnik dla ptaków? Z czego można go wykonać?
Jeżeli wolimy sami zrobić domek dla ptaków, możemy skonstruować odpowiedni karmnik i przyczynić się do pomagania zwierzętom. Najprostszy karmnik dla ptaków możemy zrobić z kartonu lub pudełka. Jednak zdecydowanie solidniejsze i wytrzymalsze są te z drewna czy tworzywa sztucznego. W Internecie można znaleźć mnóstwo ciekawych inspiracji. Możemy również sami wymyślić własną kombinację. Ostatnio znajdziemy nawet wskazówki, jak wykonać karmnik z pustej plastikowej butelki. Wystarczy zawiesić go na gałęzi i wsypać ziarno. Co ciekawe, okazuje się, że nawet z patyczków po lodach czy słodyczach można zrobić ciekawy karmnik. Choć sprawdzi się on latem i wiosną. Z kolei korki po winie mogą przysłużyć się konstrukcji z drewna. Tak naprawdę z niemalże wszystkiego można wykonać prosty karmnik dla ptaków. Wystarczy nieco kreatywności i parę produktów oraz zamiłowanie do tworzenia technicznych ozdób. Wszak karmnik to również ładna dekoracja do ogrodu. Ptaki bowiem na ogół nie przylatują przez cały rok do tego samego karmnika. Zatem gdy będzie on pusty, posłuży nam jako ozdoba. Ponadto drewniany karmnik możemy pomalować na pożądany kolor, tak aby był estetyczny i przypadł do gustu wszystkim domownikom oraz naszym bliskim.
Inspiracji na karmnik dla ptaków jest całe mnóstwo. Jednak jeżeli nie jesteśmy specjalnie uzdolnieni technicznie, możemy zakupić już skonstruowany karmnik dla ptaków. W sklepach znajdziemy mnóstwo modeli, począwszy od drewnianych aż po takie ze sztucznych tworzyw. Warto wiedzieć, że klasyczne domki dla ptaków są wykonane z drewna, jednak takie są polecane raczej dla mniejszych ptaków. Dla tych większych znajdziemy mnóstwo propozycji karmnika z tworzywa sztucznego. Jeżeli chcemy, aby drewniany karmnik był trwalszy, możemy go pomalować impregnatem do drewna.