Jak dbać o rośliny w ogrodzie?

Piękny ogród to marzenie każdego właściciela domu. Żeby cieszyć oczy rabatami kwiatowymi, mieć obfite plony czy moc relaksować się na równo przystrzyżonym trawniku, trzeba jednak pracy. Sprawdź, jak dbać o rośliny w ogrodzie. Przedstawiamy najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne.

Mądre podlewanie ogrodu

Nawadnianie roślin, wbrew pozorom, nie jest tak łatwe, jak się może wydawać. Ogrodnik powinien wiedzieć, nie tylko jak często podlewać konkretne gatunki roślin. Ważne jest też, aby znał sposoby na ułatwienie sobie tego zadania i oszczędzanie wody. Jeśli nie chcesz biegać po całym ogrodzie z konewką, zainwestuj w wąż ogrodowy wyposażony w takie akcesoria jak pistolety ogrodowe czy dysze zraszające. Pozwalają one na zużycie mniejszej ilości wody m.in. przez napowietrzanie strumienia wody, a także przyspieszają proces podlewania. Ma to znacznie zwłaszcza przy większej powierzchni ogrodu, a także, gdy w uprawie przeważają roślin lubiące wodę i wymagające częstszego niż inne gatunki podlewania.

Przycinanie krzewów i drzew

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie jest też przycinanie pędów krzewów i drzew. Większość gatunków na tego typu zabieg reaguje m.in. obfitszym kwitnieniem i owocowaniem. Przycinanie poprawia też kondycję roślin, zwłaszcza wiekowych, a także podkreśla naturalny pokrój, wydobywa efekt dekoracyjny czy stymuluje inne części drzew i krzewów do wzrostu. Do skracania lub usuwania pędów należy wybierać sekator, lub nożyce do cięcia gałęzi z solidnym, dobrze naostrzonym ostrzem. Tępe narzędzie mogą poranić roślinę, rozrywając, a nie tnąc, jej tkanki.

Plewienie i ściółkowanie rabat

Jeśli w Twoim ogrodzie nie brakuje rabat kwiatowych czy grządek warzywnych, musisz pamiętać też o regularnym plewieniu. Po zimie należy usunąć najpierw wszystkie suche pędy, liście czy kwiatostany bylin oraz roślin jednorocznych, a dopiero później przystąpić do usuwania świeżo wyrośniętych chwastów. Większe i zbędne na grządkach rośliny wykopiesz za pomocą szpadla lub wideł 2- lub 3-trzonowych. Po plewieniu warto spulchnić ziemię wokół roślin, np. przekopując ją haczką, lub używając grabi metalowych. Na koniec warto pomyśleć o ściółkowaniu, np. świeżo skoszoną trawą, korą czy słomą, aby utrzymać wilgoć w ziemi i chronić bryłę korzeniową roślin przed wyschnięciem w czasie upałów.  

Pielęgnacja trawnika

Dla wielu ogrodników największym skarbem jest zadbany trawnik. To również Twoje oczko w głowie? Pamiętaj więc, że samo regularne strzyżenie trawnika kosiarką to za mało, aby uzyskać efekt jak na Wimbledonie. Konieczne jest też przeprowadzanie takich zabiegów jak wertykulacja i aeracja – co najmniej raz w sezonie. Ważne jest także dosiewanie nasion w miejscach tzw. przetarć. Kluczowe dla pięknego efektu jest też mądre nawożenie trawnika, a więc stosowanie środków odpowiednich do pojawiających się aktualnie problemów (np. żółtych plam na trawniku). Co jeszcze? Dobry efekt uzyskasz, pamiętając też o zgrabianiu opadających na niego liści, np. lekkimi grabiami z tworzywa sztucznego.