drzwi przesuwne

Wyobrażasz sobie wnętrze mieszkania bez drzwi uchylnych? Japończycy żyją bez nich od tysiącleci – wykorzystując system drzwi przesuwnych. Chcesz się zainspirować designem Dalekiego Wschodu? Szukasz alternatywy dla tradycyjnych form? Wszystkiego dowiesz się w niniejszym poradniku. W systemach drzwi przesuwnych wyróżniamy dwa rodzaje drzwi – chowane w ścianę i naścienne. Czym cechuje się każdy z tych systemów? Poniżej znajdziesz wyczerpujące wyjaśnienie.

Drzwi przesuwne chowane w ścianę – czym się charakteryzują?

Kiedy otwierasz drzwi przesuwne chowane w ścianę, ich skrzydło wsuwasz do znajdującej się wewnątrz ściany wnęki. Skrzydło porusza się na systemach jezdnych, które ukryte są w środku gipsowo-kartonowej ściany. W przypadku drzwi przesuwnych zyskujesz do zagospodarowania wolne miejsce na ścianie, które byłoby zakryte, gdybyś zdecydował się na tradycyjne drzwi uchylne.

O tym rozwiązaniu warto pomyśleć jeszcze na etapie projektowania domu lub przed generalnym remontem, ponieważ trzeba odpowiednio przygotować miejsce, w którym będą znajdowały się drzwi – czyli ścianę z wnęką. Wykucie wnęki w już istniejącym murze jest oczywiście możliwe, że jest to trudne zadanie.

Drzwi rozsuwane naścienne – co je wyróżnia?

Skrzydło drzwi naściennych umieszczone jest na wózkach, które poruszają się po prowadnicy. System jezdny zamaskowany jest pod dekoracyjną listwą. Drzwi naścienne są zdecydowanie łatwiejsze do wykonania – w porównaniu do drzwi chowanych wewnątrz ściany.

Możesz samodzielnie podjąć się ich montażu, bo nie musisz dokonywać prac murarskich. Z zakupem drzwi naściennych nie trzeba czekać do generalnego remontu lub budowy nowego domu. Drzwi wzbogaconą wystrój zarówno nowego, jak i starszego wnętrza.

Drzwi rozsuwane – z czego są wykonane?

Drzwi przesuwne mogą być wykonane z drewna, materiału drewnopodobnego (zazwyczaj płyty wiórowej), tworzywa PCV lub ze szkła. Prowadnica, po której poruszają się drzwi, jest najczęściej wykonana z metalu lub aluminium. Długość prowadnicy powinna dwa razy większa niż długość skrzydła drzwi. Dzięki temu drzwi rozsuwane w pełni odsłonią przejście między pomieszczeniami.

System drzwi przesuwnych – do jakich pomieszczeń pasuje?

Ze względu na to, że skrzydło znajduje się na prowadnicach, drzwi nie otwierają się do wewnątrz ani na zewnątrz pomieszczenia. Skrzydło porusza się jedynie wzdłuż lub wewnątrz ściany. To z kolei pozwala zaoszczędzić przestrzeń.

System drzwi przesuwnych wkomponuje się w każdego rodzaju wnętrze, ale szczególnie dobrze sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Za pomocą drzwi przesuwnych możesz podzielić duże pomieszczenie na strefy, np. gdy chcesz zasłonić garderobę lub przegrodzić kuchnię i salon.

System drzwi przesuwnych tworzy harmonijny estetycznie efekt z aranżacjami w stylu minimalistycznym. Jeśli chcesz, aby pomieszczenie zyskało przytulnego charakteru, wyposaż je w drzwi przesuwne w białym kolorze z dużymi przeszkleniami. Drzwi rozsuwane z okleiną o barwie ciemnego drewna znakomicie zaprezentują się na tle czarnej ściany – dzięki takiemu połączeniu wnętrze sprawi wrażenie eleganckiego i wytwornego.