Kosiarka

Kosiarki spalinowe dzielą się na takie które są napędzane przez ich silnik, oraz na wersje wymagające napędzania ich przez użytkownika. Każda z nich będzie miała zarówno wady jak i zalety wynikające z ich budowy. Jaki rodzaj kosiarki należy wybrać i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę zastanawiając się, która będzie odpowiednia?

Kosiarka bez napędu

Zasada działania kosiarki bez napędu będzie bardzo prosta. Urządzenie wyposażone jest w silnik, który napędza wyłącznie ostrze kosiarki odpowiedzialne za przycinanie roślin. Z tego powodu urządzenie jest niezwykle proste w budowie. Sprawia to, że kosiarka taka jest bardzo niezawodna, dodatkowo, w przypadku awarii jej naprawa będzie mało kosztowna i często na tyle prosta, że nie będzie wymagała dużych umiejętności mechanicznych od użytkownika.

Dużą wadą jest natomiast konieczność ręcznego pchania urządzenia, będzie to tym cięższe, im wyższe rośliny staną na drodze użytkownika, ponieważ kosiarka będzie musiała być na nie „wepchnięta”. Nie bez znaczenia jest tutaj również ukształtowanie terenu, w przypadku powierzchni, która jest grząska, lub takiej, na której występują liczne nachylenia, praca może być bardzo męcząca.

Kosiarka z napędem

W przypadku kosiarek z napędem ich budowa nie jest już tak prosta. Wynika to z faktu, że silnik poza napędzaniem wirujących ostrzy musi być wykorzystywany do napędzania kół. Występują kosiarki z napędem na przednią oś, tylną, lub na obie. Ostatni typ będzie najlepiej spełniał swoje zadanie, będzie jednak najbardziej złożony mechanicznie, co za tym idzie najtrudniejszy i najbardziej kosztowny w przypadku ewentualnej naprawy. Należy też pamiętać, że manewrowanie kosiarką z napędem z reguły będzie trudniejsze, ze względu na jej większą wagę. Z czego ona wynika? Głównym powodem jest konieczność zastosowania większego silnika, ponieważ musi on dodatkowo napędzić napęd oraz dodatkowych elementów mechanicznych odpowiedzialnych za przeniesienie napędu.

Jaka będzie najlepsza?

To jaka kosiarka będzie najlepsza, zależy przede wszystkim od tego, jak wygląda obszar, który będzie koszony za jej pomocą. W przypadku dużych działem gdzie często pojawia się wysoka trawa i znaczne różnice nachylenia najlepszą opcją będzie kosiarka z napędem. W przypadku mniejszych działek, szczególnie takich, w których konieczne jest intensywne manewrowanie urządzeniem, by dokładnie przyciąć wszystkie fragmenty trawnika, najlepszą opcją będzie kosiarka bez napędu.

Istotne w tym wszystkim powinny być jeszcze dwie cechy, pierwszą jest to, jak często będziemy musieli transportować kosiarkę, należy tutaj pamiętać o tym, że urządzenia z napędem są znacznie cięższe. Drugim argumentem będzie na pewno cena, kosiarki bez napędu będą nie tylko tańsze, ale również bardziej ekonomiczne w eksploatacji, posiadają mniej elementów, które mogą ulec awarii, a ze względu na mniejszy silnik ich spalanie powinno być nieznacznie mniejsze. Jak więc widać, nie można stwierdzić, które kosiarki do trawy spalinowe będą najlepsze, ponieważ każdy będzie miał zupełnie inne zastosowania.